Facebookta Paylaş Tweetle

Happy Valley Konusu - Tanıtım (Dizi 2014)

Tarih
21 Oca 2016
Yazar

Happy Valley Konusu - Tanıtım (Dizi 2014)

BAFTA ödüllü İngiliz senarist Sally Wainwright tarafından oluşturulan 'Happy Valley' BBC One kanalının suç draması dizilerinden biridir.

İlk sezonu 6 bölümden oluşan dizinin yönetmenliğini Euros Lyn, Sally Wainwright, Tim Fywell ve Neasa Hardiman gibi isimler yapmıştır. İkinci sezon onayını da alan gösterinin Amerika'da ki yayın hakları Netflix'in elinde bulunmaktadır. Red Production Company tarafından üretilen dizide Nicola Shindler, Sally Wainwright ve Matthew Read yönetici yapımcı olarak görev almaktadır.

Dizide öne çıkan isimler Sarah Lancashire (The Paradise), Steve Pemberton (Benidorm), Siobhan Finneran (Downton Abbey), James Norton (War and Peace), Adam Long, George Costigan, Joe Armstrong (The Village) ve Charlie Murphy (The Last Kingdom) olarak sıralanmaktadır.

Bölümleri ortalama 60 dakikadan oluşan dizinin çekimleri Halifax, Sowerby Bridge, Hebden Bridge, Mytholmroyd, Heptonstall ve Todmorden bölgelerinde yapılmıştır.

İlk bölümü 29 Nisan 2014 tarihinde yayınlanmış ve 7,64 milyon izleyici toplamıştır. BBC One için haftanın en çok izlenen ikinci gösterisi oldu. 6 bölüm boyunca 7,2 milyon seyirci ortalaması elde etti. Medya ve Tv eleştirmenleri tarafından "İngilizlerin Fargo'su" olarak adlandırılarak övgüler aldı. 9 incelemeye göre Metacritic derecelendirmesi 83%, 35 oy ile Rotten Tomatoes derecesi ise 89% olarak görünmektedir. IMDB puanı ise 8,452 oy ile 10 üzerinden 8,4'dür. Birçok ödüle aday gösterilmiş 12 dalda ödülünde sahibi olmuştur. İlk bölüm sonrası bazı sahneler çok fazla argo ve şiddet içerdiğinden Ofcom'a şikayet edilse de konu takip edilmeyerek kapanmıştır.

Batı Yorkshire kasabasının Polis Çavuşu Catherine Cawood (Sarah Lancashire) 8 sene önce intihar eden kızının acısını hala unutamamıştır. Güçlü ve iradeli bir kadın olan Catherine kızının ölümünden sonra torunu Ryan'a kendi bakmak zorunda kalmıştır. Kızına tecavüz ederek, intihar süsü verdiğinden şüphelendiği uyuşturucu satıcısı Tommy Lee Royce'un (James Norton) mahkumluğu sona ermiş kasabaya geri dönmüştür. Kasabada uzun süredir uyuşturucu illeti baş göstermekte kız kardeşi Clare'de (Siobhan Finneran) uyuşturucu tedavisi görmektedir. Catherine, bir yandan kasabanın uyuşturucu sorunu, diğer yandan kız kardeşinin tedavisi ile uğraşırken kasabada yaşanan bir adam kaçırma olayı işleri iyice çığrından çıkarır.

Bu Yazı Toplam 4679 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM