Facebookta Paylaş Tweetle

Making a Murderer Konusu - Tanıtım (Dizi 2015)

Tarih
24 Oca 2016
Yazar

Making a Murderer Konusu - Tanıtım (Dizi 2015)

Laura Ricciardi ve Moira Demos tarafından oluşturulan ve yönetilen 'Making a Murderer' Netflix'in geçtiğimiz ay gösterime sunduğu gerçek yaşamdan uyarlanan suç temalı belgesellerinden biridir.

İkili ile birlikte Lisa Nishimura ve Adam Del Deo'nun da yapımcı olarak görev aldığı belgesel 10 bölümden oluşmaktadır. Başlangıçta 8 bölüm olarak planlanmış ancak sonrasında 10 bölüme çıkarılmıştır. 18 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan belgesel dizinin üretimi Netflix ve Synthesis Films şirketleri tarafından yapılmıştır.

Çekimleri ABD'nin Wisconsin eyaletinin Manitowoc şehrinde yapılan dizinin bölümleri ortalama 47-66 dakika sürmektedir. Sadece sekizinci bölümü 47 dakika diğer bölümleri ortalama 64 dakika uzunluğundadır.

Eleştirmenler tarafından övgüler alan belgesel dizi aynı zamanda savcılık, savunma avukatları, mağdurların aileleri tarafından bazı tepkilelere de maruz kalmıştır. Hatta Beyaz Saray bile belgesel ile ilgili bir açıklama yapmak durumunda kalmıştır.

Türkçeye "Bir Katili Yaratmak" olarak çevrilen dizide, cinsel saldırı ve cinayete teşebbüs suçundan 18 yıl hapis hükmü yiyen Steven Avery isimli bir mahkumun trajedik yaşamına yer verilmektedir. Olaylar 1985 yılında geçmektedir. IQ seviyesi 70 olan Steven henüz yeni evli ve karısı hamiledir. Babası ve abisi ile birlikte hurda otomobil işi ile uğraşmakta, küçük çaplı bir iki suça karışmış sabıka kaydı vardır. Birgün Penny Beerntsen isimli bir kadın sahilde koşarken saldırıya uğrar ve ormanlık bir alana götürülerek tecavüze uğrar. Üzerinde saldırgana ait kalıntılar olsa da teknoloji yeterince gelişmediği için DNA testi yapılamamaktadır. Saldırganın robot resmi çizilir ve Steven Avery'e benzediği için Steven apar topar tutuklanır. Steven Avery böyle bir suç işlemediğini defalarca anlatmasına rağmen kanıtlar onu gösterir ve hapse atılır. Aradan 18 yıl geçer ve bu süreçte davasına sürekli itirazlar edilir. Yeniden DNA araştırması yapılır ve sonuçların Steven'le eşleşmediği başka bir adamla eşleştiği görülür. Avery 2003 yılında hapisten çıkar ve tutuklanması ile ilgili çok sayıda ilçe görevlisine karşı avukatları tarafından 36.000.000 $ tutarında bir tazminat davası açılır.

Tazminat davası sürerken 2005 yılında Teresa Halbach adında 25 yaşında bir fotoğrafçı cinayete kurban gider. Yapılan soruşturmalar neticesinde kadını en son gören kişinin Steven Avery olduğu ortaya çıkar ve yeniden tutuklanır. Steven'in 16 yaşındaki zihinsel engelli yeğeni Brendan Dassey'de  olaya dahil olur ve Brendan sorgulama sırasında dayısı ile birlikte Teresa'ya tecavüz ettiklerini ve sonrasında öldürdüklerini itiraf eder. Polisler Brendan'ın olayın tüm detaylarını bu şekilde itiraf ettiğini söyleyerek tutanak tutar.

Sonuç olarak Steven Arvey ömür boyu hapse, Brendan Dassey ise 2048 yılında şartlı tahliye ile serbest bırakılmak üzere hapse atılır. Açılan tüm tazminat davaları da düşerek Steven Arvey 450 bin dolar avukat masrafları ödemek zorunda kalır.

Bu Yazı Toplam 5582 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM