Facebookta Paylaş Tweetle

Mr Selfridge Konusu - Tanıtım (Dizi 2013)

Tarih
01 Şub 2016
Yazar

Mr Selfridge Konusu - Tanıtım (Dizi 2013)

Lindy Woodhead'in 'Shopping, Seduction and Mr. Selfridge' isimli kitabından uyarlanan 'Mr Selfridge' ITV ve PBS kanallarının dönem draması türündeki dizilerinden biridir.

House of Cards'ın yazarlarından BAFTA ödüllü İngiliz yazar Andrew Davies tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmiştir. Kate Lewis, Andrew Davies ve Rebecca Eaton'un yönetici yapımcı olarak hizmet verdiği dizide Chrissy Skins yapımcı olarak görev almaktadır. Bölümleri ortalama 45 dakika sürmekte, üretimi ise ITV Studios ve Masterpiece şirketleri tarafından yapılmaktadır.

"Entourage" dizisi ile bilinen, bir Altın Küre ve üç kez Emmy ödülü kazanan Jeremy Piven'in başrolünü paylaştığı dizide ayrıca Amanda Abbington (Sherlock), Gregory Fitoussi (American Odyssey), Tom Goodman-Hill, Trystan Gravelle, Katherine Kelly (Happy Valley), Aisling Loftus (War and Peace), Aidan McArdle, Frances O'Connor (The Missing) ve Zoë Wanamaker rol almaktadır.

6 Ocak 2013 tarihinde ilk bölümü ile ITV kanalında çıkış yapan dizinin 4. sezon gösterimine 8 Ocak 2016 tarihinde başlanmıştır. Bu sezonun aynı zamanda final sezonu olacağı açıklanmıştır. Sezonları 10 bölümden oluşmakta ve 40. bölüm sonunda final yapması beklenmektedir. Amerika PBS kanalında ilk bölüm çıkış tarihi ise 30 Mart 2013'tür.

Eleştirmenler tarafından beğeniler ve birçok dalda ödül kazanan dizi oldukça yüksek reytinglere sahiptir. İngiltere'de yayınlanan bölümleri ortalama ilk sezon 7,99 milyon, ikinci sezonu 8,09 milyon, üçüncü sezonu ise 7,32 milyon izleyici toplamıştır.

1856-1947 yılları arasından yaşamış, İngiltere’nin Oxford Caddesi’ndeki ünlü Selfridges’in kurucusu olan Amerikalı girişimci Harry Gordon Selfridege’nin gerçek yaşam hikayesinden esinlenerek yazılan kitap, Andrew Davies tarafından senaryolaştırılmış ve karakter Jeremy Piven tarafından canlandırılmıştır. Harry Selfridge 1909 Londra'sına dünyanın en büyük ve en iyi alışveriş mağazasını inşa etmeye karar verir. O yıllarda alışveriş yapmayı pek sevmeyen, elbiselerini terzilerine diktirmeye alışık olan İngilizler'e alışveriş konusunda farklı ve eğlenceli yeni bir boyut kazandırır. Mutlu bir evliliği olmasına rağmen zamanla yükselen popülerliği ve genişleyen çevresi onu çapkınlığa ve kumar alışkanlığına itecektir.

Bu Yazı Toplam 1729 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM