Facebookta Paylaş Tweetle

Outlander Konusu - Tanıtım (Dizi 2014)

Tarih
07 Şub 2016
Yazar

Outlander Konusu - Tanıtım (Dizi 2014)

Diana Gabaldon'un aynı adlı romanından uyarlanan 'Outlander' Amerikan- İngiliz ortak yapımı, Starz kanalının fantezi, bilim kurgu türündeki dizilerinden biridir.

Önümüzdeki aylarda 2. sezon prömiyerini yapması beklenen dizi "Star Trek" ve "Battlestar Galactica" gibi dizilerin yaratıcısı Amerikalı senarist ve yapımcı Ronald D. Moore tarafından oluşturulmuştur. Moore ile birlikte Andy Harries ve Jim Kohlberg dizide yönetici yapımcı olarak hizmet vermektedir. David Brown ve Matthew B. Roberts ise yapımcı olarak görev almaktadır.

Üretimi Sony Pictures Television, Left Bank Pictures, Story Mining and Supply Company ve Tall Ship Productions şirketleri tarafından yapılmakta, bölümleri ortalama 55-60 dakika sürmektedir.

İlk kez 9 Ağustos 2014 tarihinde çıkış yapan dizi sezonu 16 bölüm ile kapatmıştır. İlk iki bölüm John Dahl tarafından yönetilmiş, Ronald D. Moore tarafından kaleme alınmıştır. İlk bölüm 18-49 yaş aralığı ABD'de 720 bin, ikinci bölüm ise 900 bin izleyici toplamıştır. En az 13 bölüm olması kaydı ile 2015 Eylül ayında 2. sezon için yenilenmiştir. Yenileme haberi Moore'nin attığı tweet ile duyurulmuştur. İkinci sezon, ilk sezona göre diziye adaptasyonu daha zor olan serinin 2. kitabına dayanarak hazırlanacaktır. Romanın yazarı Gabaldon dizinin üretimi için dışardan ücretli danışmanlık yapmaktadır. 2. sezon prömiyerini Mart ya da Nisan ayında yapması beklenmektedir.

İlk sezon eleştirmenler tarafından genelde olumlu notlar aldı. Metacritic notu 34 incelemeye göre 73%, Rotten Tomatoes notu ise 54 oy karşılığı 91% derecelendirmeye sahiptir. IMDB puanı ise 39.915 oy karşılığı 10 üzerinden 8.5'tir.

2016 Altın Küre Ödülleri'ne üç dalda aday gösterilmiş fakat kazanamamıştır.

Dizinin oyuncu kadrosundaki isimler Caitriona Balfe, Sam Heughan (Doctors), Altın Küre ödüllü oyuncu Tobias Menzies (Game of Thrones), Graham McTavish (24), Duncan Lacroix, Grant O'Rourke, Stephen Walters (Band of Brothers), Gary Lewis, Lotte Verbeek, Bill Paterson, Laura Donnelly, Douglas Henshall ve Steven Cree olarak sıralanmaktadır.

Dizi 1945 senesinde yaşayan, evli ve bir savaş hemşiresi olan Claire Beauchamp Randall'ın (Caitriona Balfe) gizemli bir şekilde 1743 İskoçya'sına yolculuk etmesi ile başlıyor. Cesur ve romantik savaşçı Jamie Fraser (Sam Heughan) ile evlenmek zorunda kalan Claire zamanla Jamie'ye karşı yoğun duygular yaşayacak ve iki farklı zamanda iki erkek arasında kalacaktır. Claire'nin modern çağdaki eşi Frank Randall karakterini ise Tobias Menzies canlandırmaktadır.

Bu Yazı Toplam 5813 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM