Facebookta Paylaş Tweetle

Boardwalk Empire Konusu - Tanıtım (Dizi 2010)

Tarih
31 Mar 2016
Yazar

Boardwalk Empire Konusu - Tanıtım (Dizi 2010)

'Boardwalk Empire' HBO kanalının 2010-2014 yılları arasında yayınlanan, toplam beş sezon elli altı bölüm süren suç ve dönem draması dizilerinden biridir.

Amerikalı yazar Nelson Johnson'ın "Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City" adlı kitabından uyarlanan dizinin senaryo geliştirmesi ve TV uyarlaması "The Sopranos" un yaratıcısı Terence Winter tarafından yapılmıştır. Winter ile birlikte Martin Scorsese, Mark Wahlberg, Tim Van Patten, Howard Korder ve Stephen Levinson yönetici yapımcı olarak hizmet vermektedir.

Üretimi Leverage, Closest to the Hole Productions, Sikelia Productions ve Cold Front Productions şirketleri tarafından yapılan dizinin bölümleri ortalama 50-60 dakika sürmektedir.

Dizinin oyuncu kadrosundaki isimler Steve Buscemi (The Sopranos, Oz, 30 Rock), Michael Pitt (Hannibal), Kelly Macdonald, Michael Shannon, Shea Whigham (Agent Carter), Aleksa Palladino (Halt and Catch Fire), Michael Stuhlbarg, Stephen Graham, Vincent Piazza, Paz de la Huerta, Michael Kenneth Williams (The Wire), Anthony Laciura, Paul Sparks (House of Cards), Dabney Coleman, Jack Huston (Eastwick), Gretchen Mol (Mozart in the Jungle), Charlie Cox (Daredevil), Bobby Cannavale (Nurse Jackie), Ron Livingston (Standoff), Jeffrey Wright ve Ben Rosenfield olarak sıralanmaktadır.

İlk bölümü ile 19 Eylül 2010 tarihinde çıkış yapan dizinin ilk dört sezonu 12, son sezonu ise 8 bölümden oluşmaktadır. 26 Ekim 2014 tarihinde final yapmıştır.

Boardwalk Empire, 1920-1933 yılları arasında geçen ve ABD'de içki satışının, üretiminin ve dağıtımının yasaklandığı bir dönemde iktidarını içki kaçaklığı, kadın ticareti ve kumarhanelerden aldığı haraçlarla elde etmiş Atlantic City ve New Jersey’in siyasi lideri Enoch "Nucky" Thompson'u (dönemin politikacısı Enoch L. Johnson'dan esinlenerek yaratılan karakter) merkezine almaktadır. Dizi, aldığı haraçlar karşılığında gangsterlere siyasi kimliğini kullanarak koruma sağlayan Nucky'nin hem kişisel ve siyasi yaşamına hem de o dönem yaşamış ve yaptıkları faaliyetler ile ünlenen Al Capone, Lucky Luciano, Meyer Lansky ve Arnold Rothstein gibi tarihsel karakterlere geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Ayrıca Darmody ailesi ve Richard Harrow gibi kurgusal karakterler de dizi de canlandırılmıştır.

Gangsterler ile politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu alan dizi yayınlandığı ilk sezon çeşitli dallarda adaylıklar ve ödüller kazanmıştır. 63. Emmy Ödülleri'ne 18 dalda aday gösterilmiş, bunlardan "En İyi Drama Dizisi", "Drama Dizisi En İyi Erkek Aktör" (Steve Buscemi) ve "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" (Kelly Macdonald) başta olmak üzere yedisini kazanmıştır. Ayrıca "En İyi Drama TV Dizisi" ve "Drama Serisi En İyi Aktör" (Steve Buscemi) dallarında Altın Küre Ödülleri adaylıklarını kazanmıştır. Sonraki sezonlarda da çeşitli dallarda adaylıklar ve ödüller kazanmaya devam etmiştir.

Bu Yazı Toplam 3395 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM