Facebookta Paylaş Tweetle

Atlantis: “Atlantis'e Giden Adam”

Tarih
16 Tem 2014
Yazar

Atlantis: “Atlantis'e Giden Adam”

Kahramanımız Jason babasının gemisinin battığı yeri araştırmak için dalış yapar. Fakat bir anda kendisini efsanevi batık şehir Atlantis'in dünyasında bulur.

Bilinmeyen bir güç onu oraya çekmiştir ve Jason'un bu gizemli dünya ile ilgili bir bağlantısı vardır. Herkül ve Pisagor'la sağlam dostluklar kuran Jason, bir yandan mitolojik yaratıklarla mücadele edecek bir yandan da babasını ve geri dönüş yollarını arayacaktır.

 

Atlantis | Oyuncular

Atlantis | Oyuncular

Dizi Künyesi

 • IMDB: 6,5 / 10 - 5.217 Oy
 • Tür: Fantastik, Dram, Macera
 • Yaratıcı: Johnny Capps, Julian Murphy, Howard Overman
 • Ülke: İngiltere
 • Orjinal Dil: İngilizce
 • Yapımcılar: Johnny Capps, Julian Murphy, Howard Overman, Bethan Jones
 • Çekim Yerleri: Galler, Fas
 • Süre: 45 Dakika
 • Yapım Şirketi: Urban Myth Filmleri
 • Orijinal Kanal: BBC One
 • İlk Gösterim Tarihi: 28 Eylül 2013

 

80'li yıllarda izlediğim "Atlantis'ten Gelen Adam" dizisinden sonra birde "Atlantis'e Giden Adam" a bakalım dedim. Mitolojiye ve tarihe düşkünseniz, Merlin tarzı dizileri seviyorsanız bu dizi bir nebzede olsa görsel zevkinizi tatmin edebilir. Dizinin yapımcıları ve yönetmeni de Merlin'de çalışmış kişilerden oluşuyor. Vakit geçirmek isteyenler, fazla beklentilere kapılmadan diziyi seyredebilir. Her ne kadar diziyi işlenişi bakımından Merlin'le kıyaslasakta bir Merlin olamadığı bir gerçektir.

Dizinin mitolojiye farklı bir bakış açısı var. Dizide Herkül var ama öyle güçlü kuvvetli, aslanlarla, ejderhalarla dövüşen bizim okuduğumuz yarı tanrı, yarı insan Herkül değil. Korkak yaşayan, yiyecek ekmeğe muhtaç, tamamen yağ tabakasından oluşan ayyaş bir tip. Kötü kalpli Medusa bu dizide duygusal, sevecen ve iyi yürekli. İkinci sezon neler olur bilemem ama biz birinci sezonunda böyle gördük. Birde Pisagor varki (kendisi Herkül'ün kankası olur) henüz bir dahilini göremedik. Zaten mitoloji tarihine göz atarsanız Atlantis'in M.Ö 9500 yıllarında okyanus altında kaldığını, Hercules'in M.Ö. 1200 yıllarında yaşadığını, ünlü matematikçi, filozof Pisagor'un ise M.Ö 500'lü yıllarda yaşadığına tanık olursunuz. Fakat Atlantis dizisinde bu zat-ı alilerin hepsi birarada. Yani fantastik komedi desek yeridir. Zaten senaristler bunun bilincinde ve konuyu böyle işlemişler. Bu yüzden "yok ya mitolojiyi yanlış yazmışsınız, uydurmuşsunuz" gibi çok biliyorum halleri ile gerçekleri ortaya dökmeye gerek yok. Aralarına günümüzden Atlantis'e giden Jason'un da katılmasıyla bu üç kafadarın her bölümde ayrı maceralarına tanık olacaksınız.

Ana konusu olmayan, her bölümü ayrı işlenen diziler izleyiciyi kendisine pek bağlamaz. "Bir sonraki bölümde neler olacak acaba?" sorusunu sordurtman lazım ki takipçin çoğalsın. Atlantis dizisi birinci sezonun sonlarına doğru yavaş yavaş kendisini toparladı. Diziyi bir konu üzerine oturtmayı başardı ve ikinci sezonun daha iyi olacağı izlenimini verdi.

Karakter Oyuncuları

Jason

Dizinin başrol oyuncusu Jason karakterini Jack Donnelly canlandırıyor. İngiliz kökenli, 1986 doğumlu ünlü oyuncunun bugüne kadarki en büyük başarısı Nickelodeon kanalında yayınlanan 2011-2013 yapımı "Anubis House" tv dizisi. Dizide inatçı ve eğlenceli bir karakteri canlandırıyor. Fazlasıyla cesaret duygusuna sahip. İçindeki gizemli güçler zor durumda kaldığında ortaya çıkıyor ve onu yenilmez bir kahraman haline getiriyor.

Jason

Hercules

Hercules rolünü ise Game Of Thrones dizisinde kral Robert Baratheon'u oynayan Mark Addy canlandırıyor. Mark Addy'i koca göbekli, ayyaş Herkül rolü ile dizinin eğlenceli, komik, maskara adamı olarak seyrediyoruz. Bizim bildiğimiz Herkül'le alakası olmasa da arkadaşlarını yarı yolda bırakmayan sağlam biri ve ara sıra cesaret örnekleri sergiliyor.

Hercules

Pisagor

Robert Emms ise Pisagor rolü ile sahne alıyor. Sayıların babası Pisagor'un çeyrek akıllı hali durumunda. Herkül'ün ve sonradan aralarına katılan Jason'un en yakın arkadaşlarından biri.

Pisagor

Eğer kaliteli bir yapım bekliyorsanız bu dizi size istediğinizi vermez. Ancak bu tür dizilerden hoşlanıyorsanız zaman geçirmek için izleyebilirsiniz.

İyi Seyirler...

Bu Yazı Toplam 2767 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM