Facebookta Paylaş Tweetle

Wallander Konusu - Tanıtım (Dizi 2008)

Tarih
23 Nis 2016
Yazar

Wallander Konusu - Tanıtım (Dizi 2008)

İsveçli yazar Henning Mankell'in dedektif Kurt Wallander'in hikayelerini anlattığı romanından uyarlanan 'Wallander' BBC One kanalının suç kategorisinde yer alan dizilerinden biridir.

2005-2013 yılları arasında İsveç TV4 kanalında 24 bölüm yayınlanan dizinin İngiliz televizyonuna yeniden uyarlaması ve adaptasyonu yapılmıştır. Senaryo geliştirmesi Richard Cottan, Peter Harness ve Richard McBrien tarafından yapılan dizinin yaklaşık 90 dakika süren bölümleri Philip Martin, Niall MacCormick ve Benjamin Caron tarafından çekilmiştir.

Francis Hopkinson, Anne Mensah, Rebecca Eaton, Hans-Wolfgang Jurgen, Anni Faurby, Ole Søndberg, Kenneth Branagh ve Andy Harries yönetici yapımcı olarak hizmet vermektedir. Daniel Ahlqvist, Simon Moseley ve Sanne Wohlenberg'in yapımcı olarak görev aldığı dizinin üretimi ise Left Bank Pictures, Yellow Bird ve TKBC şirketleri tarafından yapılmaktadır. Çekimler İsveç’in küçük bir şehri olan Ystad’da yapılmaktadır.

Üç kez BAFTA ve bir Emmy ödülü kazanan Kuzey İrlandalı aktör Kenneth Branagh'ın başrolünü paylaştığı dizide ayrıca Sarah Smart (Doctor Who), Tom Hiddleston (The Night Manager), Richard McCabe (Indian Summers), Tom Beard(Hunted), Sadie Shimmin (Mr Selfridge), Jeany Spark (Jericho 2016), David Warner (Penny Dreadful), Polly Hemingway, Saskia Reeves (Shetland), Rebekah Staton, Mark Hadfield ve Barnaby Kay rol almaktadır.

Her sezon 3 bölümden oluşmaktadır. İlk sezon 30 Kasım, 7 ve 14 Aralık 2008 yılında BBC One kanalında yayınlanmıştır. İlk sezonun çekimlerine 6 milyon Pound bütçe ile başlanmış ancak bütçe aşılarak 7,5 milyon Pound'a ulaşmıştır. Ardından ikinci sezon için "Faceless Killers", "The Fifth Woman" ve "The Man Who Smiled" isimli üç yeni bölümün üretimine başlanmış ve 2010 Ocak ayında yayınlanmıştır. Üçüncü sezon gösterimi 2012 Temmuz ayında yapılmış, sezona ait tüm bölümlerin senaryosu Peter Harness (Doctor Who) tarafından yazılmıştır.

8 Ekim 2014 tarihinde dizinin üç bölümlük final sezonu olması kaydı ile dördüncü sezonuna karar verilmiş, final sezonu için yaklaşık 100 milyon İsveç Kronu (12,25 milyon Dolar) harcanmıştır. Almanya'da Harry Potter'dan daha çok okunan Wallander roman serisinin dizi uyarlamasına ortak yapımcı olarak Alman ARD kanalı da destek vermiştir. Almanca dublajı yapılarak bölümler Almanya'da ARD kanalında 25, 26, 27 Aralık 2015, Polonya Ale Kino+ kanalında 11, 18 ve 25 Mart'ta yayınlandı. İngilizce prömiyeri Yeni Zellanda BBC UKTV'de 11 Nisan'da gösterildi. İngiltere'de BBC One kanalında 2016 Mayıs ayında, Amerika'da ise PBS kanalında 8, 15 ve 22 Mayıs'ta gösterime sunulacaktır. Dizinin gösterimi Ülkemizde de CNBC-e kanalında yapılmaktadır.

Eleştirmenler tarafından da olumlu notlar alan dizi İngiltere'de bölüm başına ortalama 6,2 milyon izleyici (%23.9) payına sahiptir. "En İyi Drama Dizisi", "En İyi Erkek Aktör" adaylıkları da dahil olmak üzere altı kez BAFTA ödülü kazanmıştır.

Kenneth Branagh tarafından canlandırılan "Kurt Wallander" üstlendiği cinayet davalarını kişiselleştiren, hafif melankolik, davası için hem hayat düzenini hem de ailesini ikinci plana atan usta bir dedektiftir. Karısı "Mona" tarafından terk edilmiş, kızı "Linda" (Jeany Spark) ile ara sıra görüşmesine rağmen kopuk ilişkilere sahip, az yiyen, az uyuyan, alkol sorunları olan, çabuk sinirlenen fakat işinde başarılı bir müfettiştir. Hayatı ve yaptığı işi sorgulamaktan asla vazgeçmiyor ve işi kurbanlarla empati kurmaya kadar vardırıyor. Aynı zamanda gerçeği öğrenmek için sahip olduğu her şeyi tehlikeye atacak kadar da gözükara...

Bu Yazı Toplam 3827 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM