Facebookta Paylaş Tweetle

Wentworth Konusu - Tanıtım (Dizi 2013)

Tarih
24 Nis 2016
Yazar

Wentworth Konusu - Tanıtım (Dizi 2013)

Reg Watson'un 'Prisoner' isimli dizisinden uyarlanan 'Wentworth' Avustralya yapımı SoHo kanalında yayınlanan drama dizilerinden biridir.

"Prisoner" dizisi 1979-86 yılları arasında sekiz sezon, altı yüz doksan iki bölüm Avustralya'da Network Ten kanalında yayınlanmış, ilgi ile izlenmiştir. Günümüze yeniden uyarlaması Watson ile birlikte lara Radulovich ve David Hannam tarafından yapılmıştır.

FremantleMedia Australia şirketi tarafından üretilmekte, yönetici yapımcı olarak Jo Porter, yapımcı olarak ise Amanda Crittenden hizmet vermektedir. Bölümleri ortalama 43 dakika sürmektedir.

İlk kez 1 Mayıs 2013 tarihinde çıkış yapan dizinin ilk sezonu on bölüm, ikinci ve üçüncü sezonu ise onikişer bölüm sürmüştür. Dördüncü sezon için yenilenmiş, prömiyer tarihi ise 10 Mayıs 2016 olarak açıklanmıştır.

Yeni Zellandalı "ASTRA" ödüllü aktris Danielle Cormack'ın (Rake, The Cult) başrolünü paylaştığı dizide rol alan diğer oyuncular yine ASTRA ödüllü Nicole da Silva (Rush), Shareena Clanton, Celia Ireland (Supernova), Kate Atkinson, Robbie Magasiva (Prisoner), Aaron Jeffery (McLeod's Daughters), Katrina Milosevic, Pamela Rabe, Bernard Curry (Home and Away), Sigrid Thornton Libby Tanner Tammy Macintosh Kate Jenkinson Socratis Otto olarak sıralanmaktadır.

Eleştrimenlerden çoğunlukla olumlu notlar ve övgüler alan dizinin yayınlanan ilk bölümü "Foxtel" tarihinin en çok izlenen Avustralya dizisi (244 bin izleyici) rekorunu kırmıştır. Başta Yeni Zellanda ve İngiltere olmak üzere yirmiden fazla ülkede gösterime sunuldu. İngiltere'de ki galası 22:00 zaman dilimi için 1,67 milyon izleyici %10.3 seyirci payı elde etti. 2014 yılında "En İyi Drama Dizisi" ve "En İyi Kadın Oyuncu Performansı" (Nicole da Silva) dallarında ASTRA ödüllerini kazandı. 2015 yılında ise Danielle Cormack "En İyi Kadın Oyuncu Performansı" ASTRA ödülünün sahibi oldu.

Günümüz Avustralya'sında geçen dizi kocasına cinayete teşebbüsten dolayı tutuklanarak cezaevine gönderilen mahkum Bea Smith (Danielle Cormack) karakteri üzerinden ilerliyor. Kızından ayrılarak ilk kez cezaevine giren Bea bir yandan yaşadığı olayların şokunu üzerinden atmaya çalışırken diğer yandan hapishane sistemine ayak uydurmaya çalışıyor. Güç savaşlarının da yaşandığı dizi de ayrıca mahkum-gardiyan ilişkilerine yer veriliyor.

Bu Yazı Toplam 6413 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM