Facebookta Paylaş Tweetle

Jericho - İnceleme

Tarih
17 Tem 2014
Yazar

Jericho - İnceleme

Amerika 23 farklı noktadan nükleer silahlarla vurulmuş ülke kaosa sürüklenmiştir. Kansas'ın Jericho kasabası sakinleri dünyadan kopuk bir halde neler olup bittiğini merak etmektedir. Enerji kaynakları, ulaşım ve iletişim tamamen kesilmiştir.

Devlet çökmüş, kaynaklar tükenmiş ve kasaba sakinlerinde panik, psikolojik bozukluklar, hayatta kalma duyguları başgöstermiştir. Merakla izleyeceğiniz bu dizide gizem ve macera dolu bir serüvene hazır olun.

Jericho | Oyuncular

Jericho | Oyuncular

Dizi Künyesi

 • IMDB: 8,1/10 - 41.401 Oy
 • Yapım Yılı: 2006 - 2008
 • Ülke: ABD
 • Tür: Aksiyon, Dram, Gizem, Macera
 • Süre: 45 Dakika
 • Yönetmen: Jon Turteltaub, Sanford Bookstaver, James Whitmore Jr., Guy Norman Bee, Martha Mitchell, Steve Gomer, Seith Mann
 • Kanal: CBS
 • Durum: Yapımı Tamamlanmış
 • Sezon Sayısı: 2
 • Bölüm Sayısı: 29
 • Dil: İngilizce

 

Lost kadar sürükleyici, Prison Break kadar heyecan verici olmasa da, izleyiciyi sürükleyen, merak uyandıran ve izlemeye teşvik eden bir yapısı var. Sabit bir konuya hakim olan Jericho'nun tek eksik yanı, olayların bir türlü istenilen şekilde gelişmemesi, yan faktörlerle diziye daha fazla heyecan katılmaması, baştan sona tek bir konu üzerine işlenmesiydi.

Birinci sezonu tamamlandıktan sonra iptal edilen dizi, hayranlarının baskısı ve tepkisi sonucu ikinci sezona zoraki devam etmiştir. Jericho hayranları (dizinin bir sahnesine gönderme maksadı ile) CBS kanalına tonlarca fıstık göndermiş, yüzlerce video çekerek ve site kurarak tepkilerini göstermiştir. Tepkiler karşılığını göstererek 2 nci sezonda 7 bölüm daha çekilerek hızlı final yapma şansını yakalamıştır.

Dizinin iptal edilmesine yapımcılar tarafından mantıklı bir cevap verilmesede, Amerika'yı kendi içerisinde kurgusal bir şekilde eleştirmesi, Amerikan Hükümeti'nin siyasi baskılarına maruz kalmasına sebep olmuş, bu yüzden sonlandırılmış olabileceği yönünde söylentiler ve düşünceler hakimdir. Eeee kolay mı öyle senaryoda olsa Amerikan Devleti'ni yıkıp, parçalamak. Hele ki bunu yapan bir Amerikan dizisiyse.

Senaryosu ve sergilenen oyunculuk açısından değerlendirecek olursam, bana göre oldukça başarılı bir yapımdı. Olayların işleniş şekli, barındırdığı gizem, heyecan ve halkın durumu mükemmel kurgulanmış. Üzerindeki psikolojik baskı nedeni ile hakettiği şekilde çekilememiş, bazı durumlar üstünkörü geçiştirilmek durumunda bırakılmış. Eleştirilere ve baskılara maruz kalmasaydı ortaya kolay kolay unutulmayacak efsane bir dizi çıkabilirdi.

Karakter Oyuncuları

Jake Green

Dizinin başrol oyuncusu olan Jake Green karakterini Skeet Ulrich canlandırıyor. Ailenin en büyük oğlu olan, yıllarca ailesinden ayrı yaşayan ve dedesinin mirasını almak için kasabasına dönüş yapan Jake, patlama anında okul otobüsündeki çocukları kurtararak beklenmedik bir anda kahraman oluyor. İnsanları emniyete alma ve kasabada düzeni sağlamak gibi sorumlulukları üstleniyor. Babası ile bir takım problemler yaşasa da zamanla aralarındaki sorunlar düzeliyor.

Jake Green

Robert Hawkins

Kasabanın en gizemli adamı Robert Hawkins rolünü Lennie James canlandırıyor. Hawkins ve ailesi nükleer saldırıdan sadece 3 gün önce Jericho'ya yerleşmiştir. Esrarengiz durumlarından dolayı tüm kasabanın dedikodularına maruz kalırlar. Eşiyle beraber yaşayan Robert Hawkins iki çocuk sahibidir.

Robert Hawkins

Emily Sullivan

Jake'in eski nişanlısı. Jericho kasabasında ikamet etmekte ve öğretmenlik yapmaktadır. Jake'in kasabayı terketmesinden sonra Roger ile nişanlanmıştır. Emily Sullivan rolünü güzel oyuncu Ashley Scott canlandırmaktadır.

Emily Sullivan

Johnston Green

Jake ve Eric Green'in babası Johnston Green rolünü Gerald Mcraney canlandırmaktadır. Yaklaşık 30 yıldır Jericho'da belediye başkanlığı yapan saygın bir adam. Kasaba halkı tarafından çok seviliyor. Jake ile aralarında problem olsa da içten içe Jake'i çok seviyor fakat sevgisini gösteremiyor.

Johnston Green

Eric Green

Kenneth Mitchell ise Eric Green rolüne hayat vermektedir. Jake'in kardeşidir ve babası ile çok daha iyi bir ilişki içerisindedir. Patlamadan sonra kasabaya yardım etmek için vargücü ile çalışıyor. Kasabanın doktoru ile evli olsa da sorunlu bir ilişkisi var.

Eric Green

Dizi erken final yapmış olsada izlemeye değer...

Bu Yazı Toplam 3451 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM