Facebookta Paylaş Tweetle

Peaky Blinders Konusu - Tanıtım (Dizi 2013)

Tarih
09 May 2016
Yazar

Peaky Blinders Konusu - Tanıtım (Dizi 2013)

Tarihsel kurgu türündeki 'Peaky Blinders' BBC Two kanalında gösterilen suç draması dizilerinden biridir.

İngiliz senarist ve yönetmen Steven Knight (The Detectives, Taboo) tarafından oluşturulan ve senaryosu yazılan dizide Knight ile birlikte Caryn Mandabach, Greg Brenman, Jamie Glazebrook ve Frith Tiplady yönetici yapımcı olarak görev almaktadır. Dizinin çeşitli bölümlerinin çekimlerini Otto Bathurst, Tom Harper, Colm McCarthy ve Tim Mielants gibi isimler yönetmiştir. Üretimi Caryn Mandabach Productions ve Tiger Aspect Productions şirketleri tarafından yapılmakta, bölümleri ortalama 55-59 dakika sürmektedir. Katie Swinden'ın da yapımcı olarak hizmet verdiği dizinin çekimleri ise İngiltere'nin Birmingham, Bradford, Dudley, Leeds ve Liverpool şehirlerinde yapılmıştır.

Oyuncu kadrosundaki isimler daha çok sinema filmleri ile öne çıkan İrlandalı aktör Cillian Murphy (The Dark Knight, Inception), Sam Neill (The Tudors, Alcatraz), Helen McCrory (Penny Dreadful), Paul Anderson, Iddo Goldberg (Salem), Annabelle Wallis (The Tudors), Sophie Rundle (Episodes), Joe Cole, Ned Dennehy (Dickensian), Tom Hardy, Charlotte Riley, Noah Taylor (Game of Thrones) ve Aimee-Ffion Edwards olarak sıralanmaktadır.

13 Eylül 2013 tarihinde çıkış yapan dizinin altışar bölümden oluşan ilk ve ikinci sezonu yayınlanmıştır. Üçüncü sezon gösterimine ise 5 Mayıs 2016 tarihinde başlanmıştır. ABD yayın haklarını elinde bulunduran Netflix'te gösterimi ise 31 Mayıs'ta yapılacaktır.

Dizi, Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış 1919 İngiltere'sinin Birmingham şehrinde yaşayan bir gangster ailesinin hikayesini anlatır. Soygunculuk ve at yarışı oyunlarıyla para kazanan Peaky Blinders çetesini ve son derece hırslı ve tehlikeli liderleri Tommy Shelby'in (Cillian Murphy) yaşamını merkezine alır. Polislere rüşvet yedirerek paçayı kurtaran çete, bir soygunda "Lewis" silahlarını çalınca İrlanda Kraliyet Ordusu'ndan başmüfettiş Chester Campbell (Sam Neill) kayıp sevkiyatı kurtarmak, suçluları yakalamak ve şehri çetelerden temizlemek için Birmingham'a atanır.

Bu Yazı Toplam 2995 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM