Facebookta Paylaş Tweetle

Vikings: “Dünya Bizim Olacak”

Tarih
17 Tem 2014
Yazar

Vikings: “Dünya Bizim Olacak”

8. ve 11. yüzyıllar arasında yaşamış ve bir devre imzasını atmış Vikingler'in yarı kurgu, yarı gerçek tarihini anlatıyor.

Ailesi ile yaşayan ve çiftçilikle hayatını geçindiren Ragnar Lothbrok, içindeki korkusuz savaşçı ve isyankar ruhu ile kabilelerin kralı olma yolunda hızla ilerlemektedir.

İskandinavya'da kendi topraklarında aradığı zenginliği bulamayan Vikinglerin, deniz aşırı ülkeleri keşfederek barbarca akınlar düzenlemeleri, katliamlar ve yağmalamalar ile yükselişlerini anlatan dizide maceraya ve görsel efektlere doyacaksınız.

Vikings | Oyuncular

Vikings | Oyuncular

Dizi Künyesi

  • Orjinal Adı: Vikings
  • Türkçe Adı: Vikingler
  • IMDB: 8,6 / 10 - 78.206 Oy
  • Yaratıcı: Michael Hirst (2013)
  • Ülke: ABD, İngiltere, İrlanda
  • Tür: Macera, Dram, Tarih

 

Önemli Not: Bu diziyi izlememişseniz bu yorum spoiler içermektedir.

 

9 bölümden oluşan 1. sezon ve 10 bölümlük 2. sezonun ardından tadı damağımızda kalan ve merakla yeni sezonu beklediğimiz bu dizi hakkında yazılacak çok şey var. Her iki sezonu da hayranlıkla seyrettim ve tarihi dizileri seven arkadaşlara kesinlikle öneririm.

Senarist, yapımcı ve oyuncular müthiş bir iş çıkarmışlar. Her biri hakkını vermiş. Olumsuz yönde eleştiremiyeceğim dizilerden birisi. Tek olumsuz yönü sezonu 10 bölümde kapatarak uzun bir ara vermesi. Zaten beş farklı dalda ödüle aday gösterilen dizi dört ödülü kazanmış. Üç kezde primetime Emmy ödülüne aday olabilme başarısına erişmiş.

Dizinin çekildiği mekan, kostümler, saç stilleri, makyaj, yaşam koşulları, fırtınalı denizler izleyiciyi adeta o dönemin atmosferine götürüyor. Mükemmel kalitede görsellik ve gerçekçilik yansıtılmaya çalışılmış. Müzikleri ise, her biri özenle seçilmiş.

Bazı forumlarda yazan arkadaşlar Spartacus, Game Of Thrones gibi dizilere rakip, benzer olarak göstersede bence bu dizilerin her biri farklı kulvarlarda yer alıyor. Tek ortak noktaları her birinin tarihi dizi olması. Nasıl ki baklava, kadayıf, şöbiyet tatlı yiyecekler olsa da herkesin damak tadı ve tercihi farklıdır. Bu dizilerde aynı kategorilerde yer almakta fakat farklı konularda işlenmiş. Gelelim Vikingler'in ağzımızda bıraktığı lezzetli tatlara...

Ragnar Lothbrok basit bir çiftçi olarak yaşasa da hayalleri olan, asi ve zeki bir adamdır. En büyük hayali, zamanın en büyük teknolojik aleti olan ve kimsede bulunmayan basit bir pusula ile okyanusa açılmak ve yeni topraklar keşfetmektir. Halk kabileler halinde yaşamakta ve her kabilenin başında düzeni sağlayan reisler bulunmaktadır. Ülke tüm reislerin bağlı olduğu bir kral tarafından yönetilmektedir. Ragnar, yeni topraklar keşfetmek için düşüncelerini kabile reisine açar. Fakat reis, birçok kez denediklerini ve başarısız olduklarını söyleyerek bu fikre karşı çıkmaktadır. Tüm gemiler reise ait ve onun emrindedir. Asi kahramanımız da gizlice kendisine taraf oluşturur. En yakın dostu gemi yapım uzmanı Floki'den kendisine bir gemi yapmasını ister. Kendi küçük grubu ile gizlice sefere çıkar ve batıya doğru denize açılır. Şansı yaver gider ve İngiltere'ye ulaşarak bulunduğu bölgedeki insanları acımasızca katlederler. Altın, gümüş, çatal, bıçak ne varsa ganimeti alır. Savaşçılar arasında pay etmesi için reise getirir. Reis ganimetten memnun olsa da Ragnar'ın sivrilmesinden ve asi tavırlarından pek hoşlanmaz. Yılanın başını küçükken ezeceksin düşünceleri ile Ragnar'a karşı sinsice cephe alır...

Dizinin başlangıcı böyle olsa da yaşanan olaylar ve gelişmeler zamanla değişecektir. Her bölümde çita biraz daha yükselerek daha kaliteli bir hale dönmekte, izleyiciyi esiri haline getirmektedir. Biz her ne kadar yapılan katliamları, gasp etme, halka zulüm ve eziyet gibi olayları tasvip etmesekte kendimizi ister istemez Ragnar'ın tarafında buluyoruz.

Karakter Oyuncuları

Ragnar Lothbrok

Ragnar Lothbrok'u Travis Fimmel canlandırıyor. Bu dizi de kendini aşmış, müthiş bir efor sergilemiş. Keskin bakışlara ve bıyık altı gülüşlere sahip. Cesareti kadar zekasıyla da ön plana çıkıyor. Yani her türlü liderlik vasıflarına sahip. Buna rağmen fırlama bir yapısı da var. Fakat çokta ince bir ruha sahip. Eşine ve ailesine karşı oldukça nazik ve hoşgörülü. Her erkek gibi o da biraz uçkuruna düşkün.

Ragnar Lothbrok

Lagertha Lothbrok

Katheryn Winnick ise Lagertha Lothbrok rolü ile sahnede. Kocasına sadık, çocuklarına düşkün iyi bir eş durumunda. Yeri geldiğinde elinin hamuru ile kılıç, kalkan kullanabiliyor. Hem yüreği, hem bileği sağlam kadın. Vikinglerin en dişisi diyebiliriz. Vahşi duruşu seksapel yanlarını arttırmış. Her başarılı erkeğin arkasında mutlaka bulunması gereken bir kadın.

Lagertha Lothbrok

Rollo

Clive Standen ise Ragnar'ın kardeşi Rollo rolünü canlandırıyor. Onun da kendine göre hayalleri var. Fakat hep abisinin gölgesinde kalmaktan rahatsız. Ara sıra abisi ile arasında sorunlar yaşasa da yinede yüreği güzel sağlam bir karakter. Zaman zaman seyircinin öfkesine maruz kalsa da dizinin en beğendiğim karakterlerinden biri.

Rollo

Floki

Dizide en sevdiğim önemli karakter oyuncularından birisi de hiç şüphesiz Floki'yi canlandıran Gustaf Skarsgard. Gerek psikopat rollerindeki başarılı tavırları, gerekse Ragnar'a olan sadık dostluğu övgüye değer. Savaş sahnelerinde de korkusuz ve cesur oluşu takdire şahan. Dizinin delisi gibi görünsede en kurnaz ve zeki olanlarından birisi. Odin onu korusun! :)

Floki

Dizi keyfinizi fazla kaçırmamak için daha fazla yazmıyorum. İskandinav mitolojisini sevenlerin mutlaka izlemesini tavsiye ederim.

Bu Yazı Toplam 6718 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM