Facebookta Paylaş Tweetle

Nikita: “İntikam Çoğaldıkça Tatlanır”

Tarih
18 Tem 2014
Yazar

Nikita: “İntikam Çoğaldıkça Tatlanır”

Amerikan casus dizisi olarak son yılların en başarılı yapıtı olan Nikita'nın konusu şöyle. Sorunlu bir genç kızken ölümcül bir olaydan ABD derin devleti tarafından kurtarılır.

Kendisine yeni bir kimlik ve tarz yaratılır. Aldığı özel eğitimlerle tam bir ölümcül makineye dönüştürülür. Casus ve suikastçı olarak kullanılır. Verilen her görevi başarı ile yerine getirse de sevdiği adamın kendi teşkilatı tarafından öldürülmesi onu bambaşka bir konuma sürükler. Artık tek düşmanı ve yok etmek istediği tek şey "Bölüm" olarak nitelendirilen gizli teşkilattır.

Nikita | Oyuncular

Nikita | Oyuncular

Dizi Künyesi

 • IMDB: 7,7 / 10 - 35.778 Oy
 • Yapım Yılı: 2010-2013
 • Yönetmen: Danny Cannon, David Solomon
 • Yapımcı: McG , Peter Johnson
 • Ülke: ABD
 • Tür: Aksiyon, Dram, Suç, Psikolojik Gerilim
 • Yaratıcı: Joel Surnow
 • Dil: İngilizce
 • Durum: 4. Sezonda final yaptı.
 • Bölüm Sayısı: 73
 • Süre: 42 Dakika

 

Dizinin ismi "Nikita" olunca ilk etapta diziye ön yargı ile bakmış, böyle dizi ismimi olur diyerek umutsuzca izlemeye başlamıştım. İlk 15 dakikada yanıldığımı anladım. 4 sezon hiç sıkılmadan izledim ve seyretmekten keyif aldım. Geniş bir izleyici kitlesine ve fanatik hayran grubuna sahip bu diziyi isteselerdi en az 10 sezon uzatabilirlerdi. Fakat yapımcılar diziyi tadında bıraktılar ve 6 bölümden oluşan dördüncü sezonunda güzel bir final yaparak kolay kolay unutulmayacak bir yapıma imza attılar.

Nikita'nın ilginç ve sürükleyici bir hikayesi var. Baştan sona iyi kurgulanmış, macera ve süprizlerle dolu. Başladığı ilk dakikadan, bittiği son dakikaya kadar tempoyu hiç düşürmeden devam etti. Bugüne kadar yapılmış en başarılı casus ve aksiyon dizilerinden birisidir. Ayrıca duygusal bir yanıda var ve sadece erkeklere değil kadın izleyicilere de hitap etmektedir.

Karakter Oyuncuları

Nikita

Nikita rolünü 1979 doğumlu Amerikalı aktris Maggie Dennise Quigley (Maggie Q) canlandırıyor. Babası İrlanda ve Polonya kökenli, annesi Vietnamlı bir göçmendir. Babası savaş sırasında Vietnam'da görev yaparken annesi ile tanışmıştır.

Uzun zamandır ilk defa bir kadın karakteri başrole çok yakıştırdım ve beğenerek izledim. Alkolik, küfürbaz ve kendisine bile bakmaktan aciz üvey babası yüzünden 11 yıl önce 16 yaşındayken evden kaçmış ve sokaklarda yaşamaya başlamış. Uyuşturucu bağımlısı olarak yaşadığı gençlik yıllarında istemeden bir polis memurunu öldürmüş. İdam mahkumuyken "Bölüm" adındaki Derin Devlet tarafından kurtarılıyor ve yeni bir kimlikle casus ve suikastçı olarak yetiştiriliyor. Saha ajanı olarak her türlü görevi yerine getiriyor. Yapmış olduğu kirli işlerin farkına varması ve aşık olduğu adamı yitirmesi sonucu "Bölüm" den kaçıyor ve cephe alıyor.

Nikita

Alex (Alexandra Udinov)

Dizinin ana karakter oyuncularından birisi olan Alex'i Lyndsy Fonseca canlandırmaktadır. How I Met Your Mother izleyenler yakinen bilir güzel oyuncuyu. Suç işleyerek "Bölüm" e katılmış ve ajan olarak yetiştirilmiş en aktif karakterlerden biridir. Nikita'nın en sağlam dostlarından biri olsa da zaman zaman karşısında olarakta yer alıyor. Ailesi yok edilmiş, babasının eski ortağı tarafından seks kölesi olarak satılarak konteyner içerisinde Rusya'dan Amerika'ya getirilmiş.

Alex (Alexandra Udinov)

Michael Bishop

Shane West'in canlandırdığı Michael, "Bölüm"ün başı Percy'nin sağ koludur. "Bölüm" ün en iyi ajanlarından biridir. Nikita'dan içten içe hoşlanmaktadır. Ajanları eğitmek, operasyonları yönetmek gibi üstünlüklere sahiptir. Nikita kaçınca Percy tarafından infaz edilmesi için Michael görevlendirilir.

Michael Bishop

Seymour Birkhoff

Aaron Stanford'ın canlandırdığı Birkhoff teknoloji adamıdır ve "İnek" olarak vasıflandırılmıştır. Ülkenin en iyi hackerıdır. Kapalı kapıları açmak, gizli kameraları yönlendirmek, uydudan görüntü almak, uzaktan hedefi vurmak gibi üstün özellikleri ile operasyonlara bilgisayarlar vasıtası ile yardımcı olur.

Üniversite yıllarında işlediği siber suçlardan dolayı aranmaktadır. O dönemlerde "Shadow Walker" adı ile ülkeye nam salmıştır. Pentagon'u hacklemesi üzerine yakalanmış ve "Bölüm" tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Dizi boyunca en sevdiğim karakter oyuncularından birisidir. Yalnızca benim değil, gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki kendine has ayrı bir hayran kitlesi oluşmuştur.

Seymour Birkhoff

Amanda

Dizinin kötü kadın karakteri Amanda'yı ise Melinda Clarke canlandırmaktadır. Psikolog ve usta bir manipülatör dür. Ajanları sahaya hazırlar, düşüncelerini okur ve yönlendirir. Ajanların bilinçlerini kontrol ederek, bir amaç için istemedikleri halde onları etkiler. Gizemli, güçlü ve oldukça tehlikeli bir kadındır.

Amanda

Owen

Devon Sawa tarafından canlandırılan Owen "Bölüm"ü korumak için atanmış özel ajanlardan biridir. "Bölüm"ün tüm sırlarının yer aldığı birkaç "kara kutu" dan birine sahiptir ve onu korumakla sorumludur.

Owen

Ryan Fletcher

Dizinin sevilen karakter oyuncusu, CIA ajanı Ryan Fletcher'i Noah Bean canlandırıyor. Nikita ile işbirliği yaparak "Bölüm"ün tüm gizli sırlarını ortaya çıkarmak için uğraşır.

Ryan Fletcher

Kısacası arkadaşlar casus, ajan, derin devlet tarzı dizileri seviyorsanız izleyin, izlettirin. Biz bu diziyi beğeneceğinizi umuyor ve kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Bu Yazı Toplam 4151 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM