Facebookta Paylaş Tweetle

Oz: “Bir Hapishane Dramı”

Tarih
18 Tem 2014
Yazar

Oz: “Bir Hapishane Dramı”

Burası Oswald Hapishanesi... Kısaca "OZ" olarak tanınır. En azılı mahkumların yer aldığı ve koşullara ayak uydurmadığınız vakit ölümün ensenizde olduğu bir hapishane.

Gardiyanlarında kanunsuz işlere bulaştığı bu hapishanede uyuşturucu, tecavüz, rüşvet, kumar, çete savaşları başta olmak üzere her türlü pislik dönmektedir.

Suçluları ıslah edebileceğini düşünen idealist bir müdür... Hapishanede gruplaşmalar en üst düzeyde ve her çete diğer gruplar üzerinde güç kazanabilmek ve üstünlük kurabilmek için savaşıyor. Bazı mahkûmların ise tek hedefi tahliye olabilecekleri günü görebilmek için hayatta kalabilmek...

Oz | Oyuncular

Oz | Oyuncular

Dizi Künyesi

 • IMDB: 8.9 / 10 - 48.701 Oy
 • Yönetmen: Alan Taylor, Nick Gomez, Darnell Martin, Leslie Libman
 • Senaryo: Tom Fontana
 • Yapımcı: Barry Levinson , Tom Fontana
 • Ülke: ABD
 • Kanal: HBO
 • Tür: Dram , Gerilim , Suç
 • Durumu: 6 ncı Sezonda final yaptı.
 • Bölüm Sayısı: 56
 • Yapım Yılı: 1997-2003
 • Süre: 55 dakika
 • Ödüller: En İyi Drama Televizyon Dizisi Satellite Ödülü, Drama Televizyon Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Satellite Ödülü, En İyi Kadın Drama Dizisi Oyuncusu Ödülü, En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Ödülü

 

OZ, olayların sembolik olarak hapishanede geçmesine rağmen aslında genel anlamda insan sürüsü üzerine edebiyat yapan dizidir diyebilirim. Öyle ki sosyolojik tespit yapma anlamında başı çektiğini söyleyebilirim. Net bir amerikan sistem eleştirisiyle beraber her bölüm, neredeyse her bir bölüm, Augustus Hill karakterinin ağzından aktardığı felsefi çıkarımlarla izleyiciyi bölüm teması üzerine ince ince düşünmeye sevk eder ya da doğrudan var olanı sunup çıkarımı izleyene bırakır.

Aslında yeni yeni dizi izlemeye başlayan birine önerebileceğim bir dizi değil. Çünkü aşırı derecede cinsellik, küfür, uyuşturucu, tecavüz ve aklınıza gelebilecek bütün kötü şeyleri içeriyor. Ama bu da dizinin yapı olarak izleyiciyi, güncel olaylara farklı bir perspektiften bakmasına büyük ölçüde yardım ediyor.

Dizinin hapishanede geçmesi kesinlikle "Prison Break" ve benzeri hapishaneden kaçış temalı dizilerle karşılaştırılması yanlıştır. Çünkü tamamen farklı bir kulvarda yer alır. Oz, gerçeğe yakınlığıyla, aslında günümüz amerikan hapishane koşullarında bile halen sık sık cereyan eden olaylar nedeniyle izleyicinin beğenisini kazanmıştır.

Önemli Not: Homofobik yapıya sahip izleyiciler için bu dizi rahatsız edici görüntüler içerir.

 

Karakter Oyuncuları

Leo Glynn

Ernie Hudson canlandırdığı Leo Glynn, Leo G. Oswald adlı 4.seviye hapishanenin müdürü. Subjektif bakış açısı, anlayışlı, iyi kalpli ve sağlam kişiliği ile Oz'u yönetebilecek en iyi adam.

Leo Glynn

Vern Schillinger

Dizinin en kötü karakteri Vern Schillinger, J.K. Simmons tarafından canlandırılıyor. Son derece zalim yapısı ile sadist eylemler işlemekte üstüne yok. Hapishanede en kötülerin bile en çok korktuğu karakter olmasına rağmen Simmons'ın olağanüstü oyunculuğu ile neredeyse sevdirilen bir karakter.

Vern Schillinger

Tobias Beecher

Lee Tergesen hayat veriyor Tobias Beecher'e. Dizinin tamamı boyunca görülen karakterlerden. Aslında hapishaneye düşen iyi denebilecek insanların böyle bir ortamda nasıl hayatta kaldıklarını anlatan bir karakter. Kendisi eski bir avukattır. İyi bir geçmişe ve sosyal yaşama sahiptir. Alkollü araç kullanımı sonrası bir kazaya sebep olur ve hapise düşer. İlk başlarda çok hırpalanır, çok çeker diğer mahkumlardan. Tecavüze uğrar, dayak yer... Sonradan gözü açılır ve kaşarlanır.

Tobias Beecher

Ryan O'reily

Dean Winters'in canlandırdığı Ryan O'reily en sevdiğim karakter. Tamam katil, pislik, cingöz biri olabilir ama şeytan tüyü var. Sorunları beyniyle düşünen nadir karakterlerden. Karizmatik ve kurnaz yapısı yanı sıra olağanüstü zekası ile hapishaneyi parmağında oynatır.

Ryan O'reily

Tim Mcmanus

Hapishanenin "mcity" diye tabir edilen yapılanmanın yaratıcısı. Mahkumlara her zaman insan gibi yaklaşmaya çalışarak onları topluma geri kazandırma isteği içindedir. Ne derece başarılı tartışılır. Terry Kinney oynuyor Tim Mcmanus karakterini.

Tim Mcmanus

Kareem Said

Kareem Said rolünü Eamonn Walker canlandırıyor. Adamın dibi, kökü, ham maddesi. Hapishanede ki müslümanların lideri. Öyle eften püften müslüman değil. O kadar kışkırtılmasına rağmen adamlıktan bir gram ödün vermez.

Kareem Said

Aslında liste çok uzun. Ama ben burada sadece ana karakterleri tanıtmayı daha yararlı buldum. Diziye zaman zaman giren çok büyük bir kadro var. Birçok dalda ödüle layık görülmüş bu muhteşem diziyi mutlaka izlemenizi öneririm.

Bu Yazı Toplam 4232 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM