Facebookta Paylaş Tweetle

Görsel Efektlerin Dizilere Katkıları

Tarih
20 May 2015
Yazar

Görsel Efektlerin Dizilere Katkıları

Gelişen teknoloji sinema ve dizileri daha gerçekçi bir hale getirerek hayallerimizin sınırlarını zorluyor. Sinemanın ilk yıllarından beri kullanılan bu teknoloji inanılmaz bir hızda ilerliyor.

Yapımcılar ve yönetmenler izleyicilere daha gerçekçi ve heyecan verici filmler sunabilmek için durmadan çalışıyor.

Her ne kadar doğal ortamlar kadar gerçekçi olmasa da bilgisayar ortamında hazırlanan bu efektler özellikle yapımcılara daha masrafsız çözümler sunuyor.

Çekimler mümkün mertebe doğal ortamda yapılmasına rağmen altından kalkması zor durumlarda hem zaman kazandıran, hemde masrafsız olan daha çok parlak yeşil veya mavi arkaplanlar kullanılarak kayıtlar yapılıyor. Montaj aşamasında bu arkaplanlara istenilen görüntüler yerleştiriliyor. Bu sayede çekimlerin üstünde oynama ve işlem yapmak daha kolay hale geliyor. Blue Box efekti olarak adlandırılan bu teknoloji ilk kez 1977 yılında Star Wars filminin çekimlerinde kullanılmıştır. Superman'in gökyüzünde uçtuğu, kahramanlık sahneleri de bu teknik uygulanarak çekilmiştir. Günümüzde sadece dizi ve filmlerde değil, haberler, hava durumu gibi en basit programlarda bile bu teknoloji uygulanmaktadır.

HD kayıt yapabilen bir kameranız, yeterli ışık kaynağınız, performanslı bir bilgisayarınız, Adobe Premierre ve After Effects gibi programlara hakimiyetiniz varsa sizde kendi çekimlerinize görsel efekt uygulayabilirsiniz.

Bu Yazı Toplam 1989 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM