Facebookta Paylaş Tweetle

The Walking Dead: “Ölülerle Savaş, Yaşayanlardan Kork”

Tarih
20 Tem 2014
Yazar

The Walking Dead: “Ölülerle Savaş, Yaşayanlardan Kork”

The Walking Dead, Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard 'ın aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlamadır ve zombilerin ortaya çıkmasıyla hayatta kalma mücadelesi veren bir grubun hikâyesini anlatmaktadır.

Dizi Rick Grimes adlı bir şerifin görev sırasında vurulup hastaneye kaldırılmasıyla başlıyor. Rick, komadayken dünyayı zombiler basıyor. Neler olduğunun farkına vardıktan sonra, ailesini aramak için yollara düşüyor. Ailesini bulduktan sonra ise asıl macera başlıyor.

The Walking Dead | Oyuncular

The Walking Dead | Oyuncular

Eski Oyuncular

The Walking Dead | Oyuncular

Dizi Künyesi

 • Orijinal Adı: The Walking Dead
 • Türkçe Adı: Yürüyen Ölüler
 • IMDB: 8.7/10 – 398.575 Oy
 • Yönetmen: Frank Darabont
 • Senaryo: Robert Kirkman, Tony Moore, Frank Darabont
 • Tür: Kıyamet Kurgusu, Dram, Korku
 • Dil: İngilizce
 • Ülke: ABD
 • Kanal: AMC
 • Ödüller: Satellite En İyi Dizi Ödülü, People's Choice Favori Kablo TV Drama Dizisi Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Saturn Ödülü, Primetime Emmy En İyi Prostetik Makyaj Ödülü, People's Choice Favori TV Anti-Kahramanı Ödülü, Satellite TV Dizilerinde En İyi Oyuncu Kadrosu Ödülü
 • İlk Bölüm Yayın Tarihi: 31 Ekim 2010
 • Süre: 43 Dakika

 

‘The Walking Dead’ ekranların en çok izlenen dizilerinden birisidir. Benim de severek, beğenerek, heyecanla takip ettiğim favori dizilerimden ve son zamanların en başarılı yapıtlarındandır. Heyecanı ve korkuyu seviyorsanız The Walking Dead bu duyguları sizlere fazlasıyla verecektir.

Konu her ne kadar dünyanın zombiler tarafından istila edilmesini anlatsa da, insanların hayatta kalabilmek için verdikleri psikolojik ve fiziksel mücadele, gruplaşmalar, grupların kendi aralarında çatışmaları gibi ara konular dizinin sürükleyiciliğini arttırır nitelikte. Dizi filmden çok sanki sinema filmi izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor size. 43 dakikalık zaman birimi dizinin akıcılığı sayesinde o kadar çabuk geçiyor ki bitmemesi için dakikaları sayıyorsunuz adeta.

Her ne kadar olayların çoğu açık alanlarda, arazilerde, ormanlarda, sabit mekanlarda geçsede ve bu yüzden "ucuz yapım" diye izleyiciler tarafından eleştiriler alsa da durum bana göre böyle değil. Konu gerektiği gibi işleniyor ve hiçbir masraftan kaçınılmıyor dizi boyunca. Teknoloji ile harmanlanmış harabe şehirleri, bomboş sokakları gerçeği yaşatırcasına gözler önüne seriyor. Kentler yok olmuş, tüm mekanlar talan edilmiş ve binlerce insan zombi olarak diziye dahil edilmiş. Hele ki unutamadığım "at sahnesi" akıllara zarar nitelikte... Ormanlık ve açık alanlarda geçen bölümler diziye daha fazla adrenalin katan etkenler. Dizinin devamlılığı ve selameti için olması gerektiği gibi, olunması gerektiği yerde geçiyor dizi. Sürekli mantık arayan izleyicilerin "binin bir gemiye, kaçın bir adaya" gibi söylemleri, diziye konulacak son nokta olsa gerek.

Diziyi sevdiren bir diğer faktör ise oyuncuların kalitesi. Her oyuncu kendi karakteristik özellikleri ile ön plana çıkıyor. Rick, Daryl, Glenn, Maggie, Carl, Carol... Ve sonradan diziye katılarak seyir zevkini ve dizi keyfini arttıran başarılı oyuncular. Bize bu eşsiz yapıtı oluşturduğunuz için herbirinize teşekkür ederim.

Korku filmi çekiyorsanız, özellikle işlenen tema zombi ise makyaj bu işin püf noktasıdır. Yani en zor görevlerden birisi makyözlere düşer. Zombi makyajlarından sorumlu Greg Nicotero’yu tebrik etmek gerekir. Emmy ödüllerinden en iyi makyaj ödülünü almış ve fazlasıyla haketmiştir. Dizide görünen zombiler üzerinde özel olarak ayrı ayrı çalışılıyor. O korkutucu görüntülerin ardındaki güzel insanlardan ikisini sunuyorum sizlere.

TWD Makyaj

Korku filmlerinin diğer önemli konusu ise efektlerdir. Görsel efekt şefi Victor Scalise'nin müthiş yaratıcılığı ile bilgisayar grafikleri ile özel efekt beslemeleri kullanılmaktadır. Mesela üçüncü sezonun geçtiği hapishane ve çevre faktörleri bilgisayar efektleri ile oluşturulmuştur. Eminim gerçeğe yakınlığı ile birçoğumuz bu detayları farketmemişizdir. Kafa kesme, beyin parçalama gibi kıyımlar profesyonelce hazırlanmış görsel efektlerdir. Heyecanı dorukta tutan, atmosfere uygun ses efektleri de başarı ile kullanılmaktadır.

Karakter Oyuncuları

Rick Grimes

Grubun lideri Rick Grimes (Andrew Lincoln). King Couny Şerif Departmanı'nda şerif yardımcısı olarak görev yapıyor. Rick yapı itibari ile sakin, akıllı, iyi bir baba ve iyi bir dost. Görevi esnasında yaralanmış, hastanede komada yatmaktayken kıyamet meydana geliyor. Uyandığında eşi Lori ve oğlu Carl'ı aramak için yollara düşüyor. Kendisi gibi hayatta kalan insanlarla tanışarak gruba katılıyor. Mesleğinin etkisi de olsa gerek gruba geldikten sonra yavaş yavaş lider olarak kabul ediliyor. Belki de en büyük hatası insanları bulundukları durumdan kurtarmak için sorumlulukları üstüne almasıydı. Elinden geleni yapsa da yaşanan kayıplarla zaman zaman Rick’in omuzlarındaki yükü taşıyamadığını görüyoruz. Yine de her şeye rağmen güçlü durmaya çalışması izleyiciyi etkiliyor.

Rick Grimes

Daryl Dixon

Grubun vazgeçilmezlerinden ve Rick’in sağ kolu olan adam Daryl Dixon (Norman Reedus). Benim en çok sevdiğim karakterlerden ilki olma yolunda ilerliyor. Daryl, iyi eğitim görmemiş biri. Annesini küçükken kaybetmiş. Onu umursamayan babası ve serseri abisi tarafından yetiştirilmiş. Avcılık ve iz sürmede tam anlamıyla bir uzman olan Daryl başlarda sadece hayatta kalmaya çabalasa da daha sonra gruptakilerle iyi anlaşmaya ve onlarında hayatlarını önemsemeye başlamıştır. Dizi boyunca kullandığı arbaletle ise artık özdeşleşti diyebilirim.

Daryl Dixon

Carl Grimes

Carl (Chandler Riggs) zeki ve iyi bir çocuk. Rick'in biricik oğlu. İlk iki sezonda küçük çocuk muamelesi görse de üçüncü sezonda son derece güçlü ve olgun bir karakter haline gelmiştir. Grubundaki insanları korumak adına diğer insanları bile gözünü kırpmadan öldürmeye başlar.

Carl Grimes

Glenn Rhee

Glenn (Steven Yeun) salgından kurtulan, dizinin ana karakterlerinden biridir. Rick zor durumda iken zombilerden kurtulmasına yardım eder ve kendi grubuna götürür. Sadık, becerikli, hızlı düşünen ve cesur bir kişiliği vardır. Ayrıca oldukça duygusal bir yapıya sahiptir.

Glenn Rhee

Maggie Greene

Maggie (Lauren Cohan), Hershel’ın büyük kızı. Küçükken annesini kaybetmiş babası ile çiftlikte yaşıyor. Cesur ve duygusal bir kız. Gerektiğinde erkek gibi davranabiliyor ve büyük sorumluluklar alabiliyor. Glenn’e âşık ve sevdiği insanlara zarar gelmesini istemiyor.

Maggie Greene

Shane Walsh

Rick'in liseden beri arkadaşı ve King County Şerif Departmanı'nda çalışan ortağı. Shane Walsh (Jon Bernthal) zombi salgınıyla birlikte Rick'in hastanede komada olmasını da fırsat bilip Lori ve Carl’ı Atlanta’ya götürmüştür. Lori'ye aşıktır.

Shane Walsh

Hershel Grene

Hershel (Scott Wilson) ailesi ile yıllardır çiftlikte yaşayan dindar bir insandır. Eşinin ölümünden sonra tekrar evlenmiştir. Rick'in düşüncelerine önem verdiği bilge bir yanı vardır. Başlarda zombilerin sadece hasta insanlar olduğunu ve iyileşeceklerini düşünse de daha sonra onların tehlikeli olduğunu anlamıştır. Çiftçilik ve tıp hakkındaki bilgisiyle gruba son derece faydalı olmuştur. Rick’e zor zamanlarında manevi destek vermiştir.

Hershel Grene

Lori Grimes

Lori (Sarah Wayne Callies) Rick’in eşidir. Güçlü, özgür, duygusal ve zor bir kadındır. Rick’in öldüğünü ve dünyanın sonunun geldiğini sanarak oğluyla birlikte Shane’in peşinden Atlanta’ya gitmiştir. Carl'ı güvende tutmak için sırtını Shane'e dayamıştır. Rick'in gelmesi ile aşırı mutlu olmuş, aynı zamanda suçluluk duygusu ile pişman olmuştur. Şefkatli ve korumacı bir annedir. Gruptakileri rahatlatmaya ve dengeleri korumaya çalışmaktadır.

Lori Grimes

Zombi tarzı korku filmlerini ve kıyamet senaryolarını sevenlerin mutlaka izlemeleri gerektiğini düşünüyor ve şiddetle öneriyorum.

Bu Yazı Toplam 4278 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM