Facebookta Paylaş Tweetle

Modern Family Konusu - Tanıtım (Dizi 2009)

Tarih
03 Eyl 2016
Yazar

Modern Family Konusu - Tanıtım (Dizi 2009)

2009 yılından beri ekranlarda olan ve ilgi ile izlenen 'Modern Family' ABC kanalının sitcom türündeki komedi dizilerinden biridir.

12 kez Emmy ödülü kazanan ABD'li aktör, senarist ve yapımcı Christopher Lloyd ve Steven Levitan tarafından oluşturulmuştur. Lloyd ve Levitan'ın daha önce  "Frasier", "Wings" ve "Just Shoot Me" gibi dizilerde ortak imzaları bulunmaktadır. İkili ile birlikte Jeffrey Morton, Paul Corrigan, Dan O'Shannon, Brad Walsh, Danny Zuker, Bill Wrubel, Jeffrey Richman, Abraham Higginbotham, Stephen Lloyd ve Elaine Ko yönetici yapımcı olarak hizmet vermektedir. 20th Century Fox Television ile birlikte 2009-2012 yılları arasında Lloyd-Levitan Productions, sonrasında ise Steven Levitan Productions ve Picador Productions şirketleri tarafından üretilmiştir. Çekimleri Los Angeles'da yapılan dizinin bölümleri ortalama 21-22 dakika sürmektedir. Çekimler tekli kamera sistemi ile yapılmaktadır. Ayrıca Jeffrey Morton, Chris Smirnoff, Elaine Ko, Sally Young, Becky Mann ve Audra Sielaff dizinin yapımcılığını üstlenmektedir.

İlk kez 23 Eylül 2009 tarihinde çıkış yapan dizinin yayınlanmış yedi sezon ve yüz altmış altı bölümü bulunmaktadır. Sekizinci sezon prömiyer tarihi ise 21 Eylül 2016 olarak ilan edilmiştir.

Amerikan Başkanı Barack Obama'nın da favori dizisi olarak açıklanan gösteri bu zamana kadar sayısız ödüle aday gösterildi. En İyi Komedi Dizisi, Komedi Dizilerinde En İyi Yardımcı Aktris, Komedi Dizilerinde En İyi Yardımcı Aktör gibi birçok kategoride Emmy Ödülleri'ni kazandı. Golden Globe'de ise (Altın Küre) Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Televizyon Dizisi ödülüne layık görüldü.

Oyuncu kadrosundaki isimler Ed O'Neill (Married... with Children), Kolombiya kökenli aktris Sofia Vergara (The Knights of Prosperity), Julie Bowen (Ed, Boston Legal), Emmy ödüllü aktör Ty Burrell (Back to You), Jesse Tyler Ferguson (The Class), iki kez Emmy kazanan aktör Eric Stonestreet (CSI: Crime Scene Investigation), Sarah Hyland, Ariel Winter, Nolan Gould, Rico Rodriguez, Aubrey Anderson-Emmons ve Jeremy Maguire olarak sıralanmaktadır.

Proje aşamasındayken yapımcılar tarafından CBS ve NBC'ye sunulan dizi, tek kamera ile çekileceğinden dolayı CBS tarafından kabul görmedi. Daha önce "Welcome to the Captain" ve "Worst Week" adlı dizileri de tek kamera ile çekildiğinden izlenmemiş, ilk sezonlarının ardından iptal edilmişti. NBC ise bu türde "The Office" ve "Parks and Recreation" gibi iki popüler dizisi olmasından dolayı uygun görmedi. ABC projeyi kabul ederek tam sezon onayını verdi. Başlangıçta "My American Family" olarak düşünülen dizinin ismi sonrasında "Modern Family" olarak değiştirildi.

Eleştirmenler tarafından övgüler olan gösteri oldukça iyi izlenme oranlarına sahiptir. İlk bölümü 12,61 milyon kişi tarafından seyredildi. En yüksek başarısını ise üçüncü sezon elde etti. Üçüncü sezon bölümleri ortalama 12,93 milyon izleyiciye ulaştı.

Dizinin bir diğer özelliği ise "mockumentary" (sahte belgesel) olması. Yani bazı bölümlerde oyuncular direkt olarak kameraya karşı konuşmaktadır. "Prichett" ailesi başta olmak üzere üç aile ve üç farklı yaşam konu edilmektedir. Prichett ailesi Jay (Ed O'Neill) ve Gloria (Sofía Vergara) çiftinden oluşmaktadır. Claire (Julie Bowen) ve Mitchell (Jesse Tyler Ferguson) adında iki çocuk babası olan Jay, kendinden daha genç olan Gloria ile ikinci evliliğini yapmıştır. Gloria'nın da ilk kocasından Manny (Rico Rodriguez) adında bir oğlu vardır. Jay bir yandan Manny'e üvey babalık yapmaya çalışırken diğer yandan da genç eşini başkalarına kaptırmamaya çalışmaktadır.

İkinci ailemiz ise birbirinden fena üç çocuğu olan Claire (Julie Bowen) ve Phil Dunphy (Ty Burrell) çiftidir. Claire aynı zamanda Jay'in öz kızıdır. Çiftin en büyük sorunları çocuklarıdır. Bir yandan yaramaz oğulları Luke (Nolan Gould) ile uğraşırken, diğer yandan Haley (Sarah Hyland) ve Alex (Ariel Winter) adında iki yetişkin kızlarının erkek arkadaş sorunları ile uğraşırlar.

Üçüncü ailemizi ise Mitchell Pritchett (Jesse Tyler Ferguson) ve Cameron Tucker (Eric Stonestreet) isimli gay bir çift oluşturmaktadır. Mitchell'de Jay'in öz oğludur. 5 yıldır Cameron ile birlikte yaşamakta ve Vietnam’dan evlat edindikleri Lilly adında bir bebekleri vardır.

Üç ailenin yaşadığı sorunlar, mutluluklar ve aksilikler mizahi bir dille ele alınmaktadır.

Bu Yazı Toplam 4689 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM