Facebookta Paylaş Tweetle

Spartacus: “Tarihi Değiştiren Gladyatör”

Tarih
21 Tem 2014
Yazar

Spartacus: “Tarihi Değiştiren Gladyatör”

Spartacus Trakyalı bir askerdir ve güçlü Roma Cumhuriyeti tarafından Getaelar'a karşı savaşması için baskı altına alınır.

Getaelar doğuya doğru püskürtüldüğü halde Romalı komutan Karadeniz'e doğru ilerleme kararı alır ancak Spartacus takip etme emrine karşı gelerek köyüne döner. Fakat tüm köy Getaelar tarafından linç ve talan edilmiştir. Spartacus son anda kurtardığı karısı ile birlikte geceyi bir mağarada geçirir. Sabah uyandığında Roma komutanı General Glaber'i karşısında bulur. Glaber Spartacus'ü esir alır ve karısını da Suriyeli bir tüccara köle olarak satar. Arenada ölümüne döğüşerek idam edilmesine karar verilir. Üzerine dört gladyatör salınır ancak Spartacus hepsini öldürür. Halkın sempatisini kazanır ve hayatta kalmasına karar verilir. Batiatus'un gladyatör okuluna gönderilir. Karısını bulmak için savaşır ve büyük bir isyan çıkartır. Tüm köleleri tarafına toplayarak Roma Cumhuriyeti'ne karşı büyük bir ayaklanma başlatır.

Spartacus | Oyuncular

Spartacus | Oyuncular

Eski Oyuncular

Spartacus | Oyuncular

Dizi Künyesi

 • IMDB: 8,7 / 10 - 130.199 Oy
 • Tür: Tarihi Drama, Tarihsel Kurgu, Aksiyon, Macera
 • Yaratan: Steven S. DeKnight
 • Yönetmen: Steven S. DeKnight
 • Yapımcılar: Robert Tapert, Sam Raimi, Joshua Donen, Chloe Smith, Charles Knight, Aaron Lam
 • Ülke: ABD
 • Durumu: Final Yaptı
 • Çekim Yeri: Yeni Zellanda
 • Kanal: Starz
 • Sezon Sayısı: 4
 • Bölüm Sayısı: 39
 • Süre: 53-60 Dakika
 • Yayın Tarihi: 22 Ocak 2010 - 13 Nisan 2013
 • Sezon İsimleri Ve İzleme Sırası: Arenanın İlahları (Gods Of The Arena), Kan ve Kum (Blood And Sand), İntikam (Vengeance), Lanetlilerin Savaşı (War Of The Damned)

 

Bu diziyi izleyipte beğenmeyen kendini camdan atsın. Tartışmasız gelmiş, geçmiş TV tarihinin en iyi dizilerinden birisidir. M.Ö 73-71 yılları arasında geçen ve Roma Cumhuriyeti'ni temsil etmesi bakımından cinsel içerikli sahneler biraz yoğundur. Efsanevi dövüş sahneleri ile de hafızalara kazınacak niteliktedir.

Spartacus dizisinin dramatik bir yanı da vardır. İlk sezonu "Kan ve Kum" adı altında Andy Whitfield tarafından çekilmesine rağmen ünlü oyuncunun kansere yakalanması nedeni ile diziye ara verilmiş ve altı bölümden oluşan "Arenanın İlahları" adı altında bir ön, tanıtım dizisi çekilmiştir. Andy Whitfield kansere yenik düşmüş ve hayatını kaybetmiş ancak hayranlarının gönlünde taht kurmuştur. Sonraki sezonları ise yine başarılı oyuncu Liam Mclntyre ile tamamlamıştır.

Baştan sona macera, heyecan dolu yapısı ile seyirciyi asla sıkmayan bir kurguya sahiptir. Erotizm ve kan görmeye dayanamayan biriyseniz diziden uzak durun. Tarzınız olmayan bu diziye bakarak gereksiz ve olumsuz eleştirilerde bulunmaktansa, izlemezsiniz olur biter. Konu gladyatör ve savaş olupta kan görmemek mümkün mü?

Vatanından ve biricik eşinden zorla kopartılan bir adamın, arenalarda küllerinden yeniden doğuşuna şahit oluyoruz dizide. Romalıların ihanetine uğrayan, köleliğe zorlanan bir adamın "Spartacus" ismiyle efsane oluşuna tanık olacaksınız. Tarihten birebir alınmamış, yarı tarihi yarı kurgusal olarak çekilmiştir. Oldukça başarılı arena dövüşleri ve savaş sahnelerine sahip dizide vahşetin sanatını yapmışlar adeta.

Karakter Oyuncuları

Spartacus

İlk sezon Andy Whitfield tarafından canlandırılan "Spartacus" ünlü oyuncunun lenf kanserine yakalanması ve vefat etmesi sonucu, çekimlere Liam Mclntyre tarafından devam edilmiştir. Gerçek adı bilinmeyen Trakyalı bir savaşçıdır. Gladyatör olması ve özgürlük için mücadele etmesi ile efsane haline dönüşmüştür. Eşine sonsuz bir sevgi ile bağlıdır. Eşine tekrar kavuşmak umudu ile Batiatus'un gladyatör okuluna girmiştir. Keskin bir zekaya ve dövüş yeteneklerine sahiptir.

Spartacus

Crixus

Dizinin efsane savaşçılarından biri olan Crixus, Manu Bennett tarafından canlandırılıyor. Batiatus'un okulunun en iyi gladyatörü ve "Capua Şampiyonu" olarak nam salmıştır. Arenada şan ve şeref için savaşır. Spartacus ile zaman zaman çatışsa da, ilerleyen bölümlerde güçlerini birleştirecek ve Romalılara karşı savaşacaktır. Barbar görünümlü, kibirli, cesur kişiliğinin yanı sıra kaslı bir vücuda sahiptir. Büyük bir savaşçı olduğunu dizi boyunca kanıtlamıştır.

Crixus

Gannicus

Dizinin en renkli ve sevilen karakterlerinden Gannicus, Dustin Clare tarafından canlandırılmaktadır. Arenanın gelmiş geçmiş en büyük gladyatörlerinden biridir. "Arenanın Tanrısı" ünvanına sahiptir. Kazandığı sayısız dövüş ile özgürlüğünü kazanmıştır. En yakın arkadaşı Oenomaus uğruna asilerin (Spartacus) tarafında yer alır ve Roma'ya karşı savaşır. Karizmatik ve en zor anlarda bile sergilediği çekici gülümseyişiyle Roma'daki tüm kadınların sevgilisidir. Kadınlara düşkün, nazik ve hassastır. Dövüşü şova dönüştürmekte üstüne yoktur.

Gannicus

Oenomaus

Peter Mensah tarafından canlandırılan Oenomaus gladyatörlerin antrenörü ve eğitmenidir. "Doctore" lakabı ile anılmaktadır. Küçük yaştan beri Romalılara hizmet etmektedir. Prensipleri olan, onurlu ve yüksek ahlak sahibidir. İyi gladyatör yetiştirmek için sert ve aşırı disiplinli bir görüntü çizer.

Oenomaus

Agron

Dan Feuerriegel tarafından canlandırılan Agron karakteri, kardeşini kaybettikten sonra Romalılara kin besler. Spartacus'ün sadık dostlarından biri, yetenekli bir savaşçıdır. Aynı zamanda eşcinseldir. Kardeşiyle güçlü bağları vardır. Agresif bir yapıya sahip olmasına rağmen tam bir savaşçı olarak doğmuştur.

Agron

Tanıtılacak daha birçok iyi ve kötü önemli karakter olmasına rağmen bu kadarını uygun gördüm.

Öneri: Spartacus'ten sonraki Roma Cumhuriyetini merak ediyorsanız "Rome" dizisini izlemenizi öneririm.

Zevkle seyredeceğinizi umuyor ve iyi seyirler diliyorum.

Bu Yazı Toplam 5266 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM