Facebookta Paylaş Tweetle

Game Of Thrones: “Kazan Veya Öl”

Tarih
22 Tem 2014
Yazar

Game Of Thrones: “Kazan Veya Öl”

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır.

Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kışyarı’nın kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağırılan Eddard Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtalarında ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir.

Game Of Thrones | Oyuncular

Game Of Thrones | Oyuncular

Eski Oyuncular

Game Of Thrones | Oyuncular

Dizi Künyesi

 • IMDB: 9,5 / 10 - 614.388 Oy
 • Orjinal Adı: Game Of Thrones
 • Türkçe Adı: Taht Oyunları
 • Tür: Tarihi Drama, Fantastik
 • Yaratan: David Benioff, D. B. Weiss, George R. R. Martin
 • Senarist: David Benioff, D. B. Weiss, George R. R. Martin, Jane Espenson
 • Yönetmen: Tim Van Patten, Brian Kirk, Daniel Minahan, Alan Taylor
 • Ülke: ABD
 • Çekim Mekanları: Kuzey İrlanda, Malta, Hırvatistan, İzlanda, Fas, İskoçya, ABD
 • Süre: 55 Dakika
 • Kanal: HBO
 • İlk Gösterim Tarihi: 17 Nisan 2011

 

İzlemesi kadar anlatması da zor olan dizilerden biri ile karşı karşıyayız. Farklı bölgelerde yapılan çekimler, oluşturulan mekanlar, seyirciye aktarılan görsellik, zengin oyuncu kadrosu ve savaş sahneleri ile bugüne kadar yapılmış en pahalı dizilerden biridir. Ağır işleyen konusu, çok laf az ama öz icraat olmasına rağmen gelmiş geçmiş en iyi dizilerdendir. Sessizce ve dikkatle izlenilmesi konuya ve olaylara hakimiyet bakımından önemlidir.

Westeros

Westeros'un gizemli topraklarında yaşanıyor olaylar. Westeros, dünyada bilinen 3 kıtadan biridir. Uzun ve dar coğrafi yapıya sahiptir. Kıtanın en kuzeyi "Daimi Kış Toprakları" olarak anılmakta ve yabanilerin yaşadığı bölgedir. Kuzey-güney uçları arası 3.000 mil uzunluğunda, doğu-batı arası en geniş nokta ise 900 mildir. Nüfusun çoğunluğu güney topraklarında yaşamaktadır. 7 Krallık'tan oluşan bu toprakların hepsi "Demir Tahta" oturan tek bir kral tarafından yönetilmektedir.

Dilerseniz hangi topraklar kimin yönetiminde, kim nerede yaşıyor bir göz atalım.

Westeros

Sur'un Ötesi / Yabaniler

Westeros'un en kuzey bölgesidir. "Daimi Kış Toprakları" olarak adlandırılır. Bu bölgede garip yaratıklar yaşamaktadır. Aşırı ağır bir iklime sahip olan bu bölgede, küçük köylerde az sayıda yabani halk yaşamaktadır.

Sur'un Ötesi / Yabaniler

Kuzey - (Winterfell - Kışbarı) / Stark Hanedanı

Westeros'un kuzeyi ve Winterfell olarak adlandırılan bölgede Starklar Hanedanı yaşamaktadır. 7 Krallığın en büyük yüzölçümüne sahiptir ve neredeyse diğer hanedanların hepsinin toplam büyüklüğüne eşittir. Ormanlık ve dağlık bir araziye sahiptir. Kışları soğuk ve ağırdır. Yazları bile kar yağabilir. Sur'u koruyan "Gece Nöbetçileri" bu bölgede yer almaktadır. Güney bölgelerine nazaran daha az nüfusa sahip olan bölgede eski tanrılara inanç yaygındır. Bu bölgedeki piçlere "Snow" soyadı verilmektedir. Sancakları bozkurt, sloganları "Kış geliyor" dur.

Kuzey - (Winterfell - Kışbarı) / Stark Hanedanı

Demir Adalar / Greyjoy Hanedanı

Westeros'un batı kıyısında bulunan 7 adet adadan oluşur. Verimsiz topraklara sahip olmasına rağmen, demir ve kurşun gibi maden yatakları vardır. Greyjoy Hanedanı tarafından yönetilir. Deniz insanları olmalarından dolayı deniz üstünlükleri benzersizdir. Genel olarak "Boğulmuş Tanrı" inancı hakimdir. Buradaki piçlere "Pyke" soyadı verilir. Sancakları altın renkli denizanası, sloganları "Biz Tohum Ekmeyiz" dir.

Demir Adalar / Greyjoy Hanedanı

Nehir Toprakları - İkizler / Tullyler

Tullyler tarafından yönetilmektedir. Kuzeyi güneye bağlayan verimli topraklardır. Krallığın en köklü hanedanlarından olan Tullyler, yıllarca Nehirova'nın kontrölünü ellerinde bulundurmuşlardır. Bu topraklardaki piçlere "Rivers" soyadı verilir. Sancakları bordo-mavi zemine gümüş alabalıktır. Sloganları ise "Aile, Görev, Onur"dur.

Nehir Toprakları - İkizler / Tullyler

Vadi - Kartal Yuvası / Arryn Hanedanı

Ay Dağları ile çevrilmiş ve Nehir Toprakları'nın doğusunda bulunur. Arryn Hanedanı tarafından yönetilen bu toprakların coğrafi yapısı geniş sıradağlardan oluşur. Sıradağların ortasındaki vadilerde ve kıyı şeritlerde insanlar yaşar. Yüksek dağlar üzerine kurulmuş "Eyrie Kalesi"nde soylular yaşar. Bu küçük kaleye saldırı imkansızdır. kaleye gitmenin tek yolu keçi patikasıdır. Kışları ağır geçer ve engebeli yapısından dolayı yolculuk yapmak zordur. Buradaki piçlere "Stone" soyadı verilir. Sancakları yarım ay ve kartaldan oluşur. Sloganı "Onur kadar yüksek" tir.

Vadi - Kartal Yuvası / Arryn Hanedanı

Batı Toprakları - Casterly Kayası / Lannister Hanedanı

Nehir Toprakları'nın batısında, Demir Adalar'ın güneyinde bulunan bu topraklar Lannister Hanedanı tarafından yönetilmektedir. Kıtanın en zengin bölgesi ve hanedanıdır. Altın ve gümüş madenleri bulunur. Bölgenin önemli limanı Lannisport aynı zamanda başşehridir. Bu topraklardaki piçlere "Hill" soyadı verilmektedir. Sancakları kızıl üzerine altın renkli kükreyen aslan, resmi sloganları "Beni Kükrerken Duy", resmi olmayan sloganları ise "Bir Lannister her zaman borcunu öder"dir.

Batı Toprakları - Casterly Kayası / Lannister Hanedanı

Taç Toprakları / Krallık (Targaryen Hanedanı)

Vadi'nin ve Nehir Toprakları'nın güneyinde, Batı Toprakları'nın doğusunda, Menzil'in ve Fırtına Toprakları'nın kuzeyinde bulunan Taç Toprakları, Demir Taht'taki kral tarafından yönetilir. Kral'ın yerleşkesi, Demir Taht'ın bulunduğu Kızıl Kale buradadır. Kızıl Kale, yüksek Aegon Tepesi üzerine kurulmuştur. Şehir surlar tarafından çevrilmiş, şehir muhafızları "Altın Pelerinliler" tarafından korunmaktadır. Yoksul ve sefil halk ise şehrin dışındaki "Bit Çukuru" denilen bölgede, barakalarda yaşar. Yedi Krallığın merkezi limanıdır ve yedi kapısı vardır. Bu topraklardaki piçlere "Waters" soyadı verilmektedir.

Taç Toprakları, krallığın eski hakimi olan Targaryen'lerin evidir. Targaryenler Valyria'nın eski medeniyetinden gelmektedir ve doğu kıtasından ejderhalar getirerek Dar Deniz'deki Ejderha Kayası'na yerleştiler. Valyria Kıyameti olarak bilinen bir felaketin ardından anavatanları ortadan kaldırılmış ve Taç Toprakları'na yerleşmişlerdir. Kralları öldürüldükten sonra tüm Targaryen'ler bu topraklardan sürülmüştür. Yeniden anayurtlarına dönmek ve Demir Tahtı alma arzusu içindedirler. Sancakları üç başlı ejderha, sloganı "Ateş Ve Kan"dır.

Taç Toprakları / Krallık (Targaryen Hanedanı)

Menzil / Tyrell Hanedanı

Güney'in en geniş bölgesi ve Tyrell Hanesi tarafından yönetilmektedir. Westeros'un en verimli topraklarıdır. Yoğun nüfusa sahip, birçok köyler ve kasabalardan oluşur. En önemli şehri Eski Şehir'dir. Tyrell Hanesi sık sık güneydeki Dornelularla savaşmıştır. Armaları yeşil zemin üzerine altın sarısı gül, sloganları "Güçlenerek Büyür"dür. Buradaki piçlere "Flowers" soyadı verilmektedir.

Menzil / Tyrell Hanedanı

Fırtına Toprakları / Baratheon Hanedanı

Kral Toprakları'nın güneyinde yer alan bu bölge Baratheonlar tarafından yönetilmektedir. Menzil'in batısında yer almakta, Westeros'un küçük bölgelerinden biridir. Coğrafi yapısı, sert dağları yanı sıra yemyeşil ormanlar ve taşlık kıyılardan oluşur. Sancakları sarı zemin üzerine şahlanan geyik, sloganları "Gazap Bizimdir". Bu bölgedeki piçlere "Storm" soyadı verilmektedir.

Fırtına Toprakları / Baratheon Hanedanı

Dorne / Martell

Hanedanı Westeros'un en güneyi ve en sıcak bölgesidir. Dorne Krallığı Martell Hanedanı tarafından yönetilmektedir. Kral ünvanı yerine, geleneksel Prens, Prenses ünvanları kullanılmaktadır. Kıtadaki en kurak ve büyük çöllere sahip tek bölgedir. Sıcak kanlı Dorne halkından oluşur. Yiyecekleri, giyecekleri ve yerleşim mimarisi Akdeniz-Türk ve Yunan kültürünü andırır. Targaryenlerin tahta çıkışından yaklaşık yüz yıl sonra, evliliklerle 7 krallığa katılmıştır. Armaları kızıl güneşe saplanmış altın mızrak, sloganları "Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz"dır. Buradaki piçlere "Sand" soyadı verilmektedir.

Dorne / Martell

Bu Yazı Toplam 6427 Defa Okunmuştur.

KONU RESİMLERİ

Game Of Thrones: “Kazan Veya Öl”

BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM