Facebookta Paylaş Tweetle

The 100: “Hayatta Kalma Savaşı”

Tarih
26 Tem 2014
Yazar

The 100: “Hayatta Kalma Savaşı”

Dünya, 97 yıl önce nükleer savaş sonrası yok edilmiş, medeniyetler yıkılmıştır.

Hayatta kalmayı başaran 400 kadar insan dünyayı terk etmiş, "ARK" adındaki uzay istasyonunda hayatta kalmayı başarmışlardır. Toplam üç nesilin yaşadığı istasyonda, nüfus planlaması yapılmasına rağmen insan nüfusu 4000'e ulaşmıştır.

Oksijen, yiyecek, içecek gibi kaynakların kıt olmasından dolayı istasyonda katı kurallar hakimdir. 18 Yaşını dolduran her genç idama mahkum edilmektedir. Hayatta kalmanın yollarını arayışa geçmişler ve tekrar dünyaya dönmeyi düşünmektedirler. Dünya'nın yaşanabilir bir hale geldiğini anlamak için 100 adet genç mahkumu Dünya'ya gönderirler. Gençler arasında sürtüşmeler, gruplaşmalar ve lider olma çabaları başgösterir. Tehlikelerle dolu gizemli dünyada hayatta kalabilmeleri için işbirliği yapmaları gerekmektedir.

The 100 | Oyuncular

The 100 | Oyuncular

Dizi Künyesi

  • IMDB: 7,5 / 10 - 15.645 Oy
  • Yaratıcısı: Jason Rothenberg
  • Tür: Bilimkurgu, Fantastik, Aksiyon, Drama
  • Bölüm Sayısı: 13
  • İlk bölüm yayın tarihi: 19 Mart 2014
  • Kanal: The CW Television Network
  • Ülke: ABD
  • Dil: İngilizce
  • Süre: 42 Dakika
  • Adaylıklar: Primetime Emmy En İyi Görsel Efekt Ödülü

 

Öncelikle "mantık hatası" ile ilgili kısa bir yorum yapmak istiyorum. Bazı arkadaşlar sanırım "mantık hatası" deyimini tam olarak kavrayamıyor ve bilimkurgu, fantastik, korku filmi gibi sıradışı, hayal ürünü yapımlarda mantık hatasının aranmaması gerektiğini savunmaktalar. Dizinin gerçeğe aykırı olması o dizide mantık hatası aranmayacağı anlamını taşımamaktadır. Sıradışı bir dünya yaratıyor, şartları, olasılıkları, yaşam koşullarını kaleminle varediyorsun. İzleyiciyi o dünyanın büyülü atmosferine dahil ediyor, havaya sokuyorsun. Fakat sonra kendi yazdığın, çizdiğin, kurduğun dünyaya tezat işler yapıyorsan açıkçası batırırsın. Bir zombi beynine sıkarsan ölür deyipte, beynine şarjör boşalttığın halde hala yaşıyorsa bu bir mantık hatasıdır.

Şimdi gelelim dizimize... Yokluk insanı bazen kuru ekmek soğana muhtaç etse de, kıtlık döneminde pekte lezzetli gelir açıkçası. Şu bilimkurgu dizisi yokluğunda da mantık hatalarına hoş görü ile yaklaşan bazı arkadaşların ihtiyaç hallerine cevap verebilir bu dizi. Fakat ne diziler görmüş, geçirmiş, kaliteden anlayan, çitayı yükseltmek isteyen arkadaşların hiç yanaşmaması taraftarıyım.

Bir defa karakter oyuncuları bana göre berbat. Sempati duyabileceğim bir oyuncu yok aralarında. Birkaç genci atmışlar ortaya, lay lay lom tatile gelmiş havalarında, kavga gürültü, her fırsatta seks yapma arzularıyla dizinin içine ediyorlar. Bilimkurgu mu, gençlik dizisi mi belli değil. Ortada güzel bir senaryo, sıradışı bir konu olmasına rağmen gençlerin bu halleri izleyicinin diziye tutunmasını zorlaştırıyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen içerisinde barındırdığı gizemle izlenebilirliğini sürdürüyor. Sizi "ne olacak acaba" dürtüleri ile ekrana bağlamayı başarabiliyor.

İlk sezon itibari ile çok fazla birşey alamadığım, ikinci sezon daha iyi olacağını düşündüğüm dizilerden birisi.

Bu Yazı Toplam 3783 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM