Facebookta Paylaş Tweetle

Versailles Konusu - Tanıtım (Dizi 2015)

Tarih
17 Eki 2016
Yazar

Versailles Konusu - Tanıtım (Dizi 2015)

İngiliz-Fransız ve Kanada ortak yapımı olan 'Versailles' 2015 yılında ekranlara giriş yapan biyografi ve tarihsel drama türündeki dizilerden biridir.

16 Kasım 2015 tarihinde Fransa'da Canal+'da prömiyerini yapan dizi, Kanada'da Super Channel, İngiltere'de ise BBC Two kanalında gösterilmektedir. Amerika'da da Ovation kanalında yayınlanan diziye 1 Ekim 2016 tarihinde, daha başlamadan ikinci sezon onayı verilmiştir. İkinci sezon çekimlerine 2016 Ocak ayında başlanmıştır. 14 Eylül 2016 tarihinde ise diziye bir kez daha onay verilmiş, 3. sezon çekimlerine 2017 Nisan ayında başlanacağı dizinin yapımcısı Claude Chelli tarafından açıklanmıştır.

Dizinin ilk sezonu eleştirmenler tarafından kritik notlar elde etti. Metacritic sitesi 6 inceleme ile %55 olarak değerlendirirken, Rotten Tomatoes sitesi 8 oy ile %88 derece ve 10 üzerinden 6.1 puan verdi.

Dizi, İngiliz yazar Simon Mirren (Criminal Minds) ve İngiliz asıllı ABD'li senarist David Wolstencroft (Spooks) tarafından oluşturulmuştur. Senaryo geliştirmesi ikili ile birlikte Andrew Bampfield ve Sasha Hails tarafından yapılmıştır. Claude Chelli, Anne Thomopoulos ve Jean Bureau yönetici yapımcı olarak hizmet vermektedir. Yapımcı koltuğunda ise Aude Albano, Claude Albouze ve Ian Whitehead oturmaktadır. Çekimlerini Kanadalı film yönetmeni Daniel Roby, Alman film yönetmeni Christoph Schrewe (Berlin Station, Fear the Walking Dead), Fransız aktör ve yönetmen Jalil Lespert ve Fransız yönetmen Thomas Vincent'ın (The Tunnel) yaptığı dizinin bölümleri ortalama 50-55 dakika sürmektedir. Capa Drama, Incendo Productions ve Zodiak Media Group şirketleri tarafından üretilen diziye 10 bölümden oluşan ilk sezon için toplam 27 milyon Avro bütçe harcanmıştır.

Orjinal dilin İngilizce olması Fransa'da "Fransa kralı nasıl İngilizce konuşur?" tepkilerine ve eleştirilerine yol açmıştır. Ayrıca başrol oyuncularının büyük bir bölümünün İngiliz olması da hoş karşılanmamıştır. Bir başka bilgi ise kostümler için 34 terzi ve 2 kilometreden fazla kumaş kullanılmıştır. 17. yüzyılda geçen dizi için 650 çift özel ayakkabı siparişi verilmiş. Makyaj için ise 1 tona yakın makyaj malzemesi kullanıldığı söylenmektedir.

Başrolünü Vikingler dizisinde "Athelstan" karakterini canlandıran İngiliz sinema oyuncusu George Blagden'in paylaştığı dizide ayrıca Alexander Vlahos (Merlin), Tygh Runyan, Stuart Bowman, Amira Casar, Evan Williams (Awkward), Noémie Schmidt, Anna Brewster ve Sarah Winter rol almaktadır.

Konusu

Versailles, yıl 1667. Monarşiye karşı başlatılan Fronde İsyanları'nın travmaları halen devam ediyor. 28 yaşındaki XIV Louis, bir makyavelist siyasi harekat olarak babasının eskiden avcı kulübesi olarak kullandığı köşkü saray yapmaya karar verir. Bu hem politik hem de stratejik bir harekettir. Bu sayede Paris’in asillerini bir arada ve kontrol altında tutarak, Versay Sarayı'nın yavaş yavaş altın kaplamalı bir hapishane olmasını sağlayacaktır.

Bu Yazı Toplam 3940 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM