Facebookta Paylaş Tweetle

Black Mirror Konusu - Tanıtım (Dizi 2011)

Tarih
18 Eki 2016
Yazar

Black Mirror Konusu - Tanıtım (Dizi 2011)

İngiliz yergici Charlie Brooker tarafından oluşturulan 'Black Mirror' her bölüm farklı oyuncuları ile farklı bir konuyu ele alan hiciv ve bilim kurgu türündeki dizilerden biridir.

2011-2014 yılları arasında üçer bölümler halinde Channel 4 kanalında yayınlanan dizinin 2015 yılında yayın hakları 40 milyon dolar karşılığı Netflix tarafından satın alınmıştır. Altı bölümden oluşacak üçüncü sezonun tüm bölümleri 21 Ekim 2016 tarihinde Netflix'te yayınlanacaktır. Ayrıca altı bölümlük dördüncü sezon onayını da almış ve 2017 yılında gösterime girecektir. Ek olarak 16 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan yılbaşına özel bir bölümü bulunmaktadır.

Charlie Brooker ile birlikte Annabel Jones'in yönetici yapımcı olarak hizmet verdiği dizide Barney Reisz yapımcı olarak görev almaktadır. Üretimi ise Zeppotron şirketi tarafından yapılmaktadır.

Dizinin ilk sezonunda Rory Kinnear, Lindsay Duncan, Donald Sumpter, Tom Goodman-Hill, Anna Wilson-Jones, Lydia Wilson, Daniel Kaluuya, Jessica Brown Findlay, Rupert Everett, Julia Davis, Ashley Thomas, Toby Kebbell, Jodie Whittaker, Tom Cullen ve Jimi Mistry rol almıştır.

İkinci sezonunda Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Claire Keelan, Sinead Matthews, Flora Nicholson, Glenn Hanning, Tim Delap, Indira Ainger, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Ian Bonar, Nick Ofield, Russell Barnett, Imani Jackman, Daniel Rigby, Chloe Pirrie, Jason Flemyng, Tobias Menzies, Christina Chong, James Lance ve Michael Shaeffer sahneye çıkmıştır.

Üçüncü sezon oyuncu kadrosunda rol alan isimler ise Amerikalı aktris Bryce Dallas Howard (Spider-Man 3, Jurassic World), İngiliz film yıldızı Alice Eve (Big Nothing, Beethoven, Entourage), James Norton (Grantchester, Happy Valley, War & Peace), Emmy ödüllü ABD'li aktris Cherry Jones (24, Transparent), Wyatt Russell, Alex Lawther, Jerome Flynn (Game of Thrones, Ripper Street), Gugu Mbatha-Raw (Touch, Undercovers, Doctor Who), Mackenzie Davis (Halt and Catch Fire), Michael Kelly (House of Cards, Person of Interest, Criminal Minds), Malachi Kirby (EastEnders), Emmy ödüllü İskoç aktris Kelly Macdonald (Boardwalk Empire) ve Faye Marsay (Game of Thrones) olarak sıralanmaktadır.

Üçüncü sezon çekimleri Joe Wright, Jakob Verbruggen, James Hawes ve Dan Trachtenberg tarafından yapılmıştır. Eleştirmenler tarafından övgüler alan dizi 2012 yılında "En İyi TV Filmi/Mini Dizi" dalında Emmy Ödülü kazanmıştır. Ünlü bilim kurgu yazarı Stephen King'de diziden övgü ile söz etmiştir.

Tüm bölümleri birbirinden farklı konuları içeren dizide, hayatımızı kolaylaştırması beklenen modern teknolojinin insanları nasıl avucunun içine aldığı ve sosyal yaşantımızı nasıl yok ettiği gibi sonuçları işlenmektedir. Yaratıcısı Charlie Brooker diziyi "Teknoloji bir ilaçsa ..ki bir ilaca benziyor. Peki tam olarak yan etkileri nelerdir? Black Mirror dizisi rahatlık ve huzursuzluk arasındaki bu alanda kurgulanıyor. Black Mirror'u dizide her duvarda, her masada, herkesin avucunun içinde göreceksiniz. Parlak ve soğuk ekranlı Tv, monitör ve akıllı telefonlar..." şeklinde tanımlıyor.

Dizinin üçüncü sezon bölüm isimleri "Nosedive", "Playtest", "Shut Up and Dance", "San Junipero", "Men Against Fire" ve "Hated in the Nation" olarak adlandırılmıştır.

Bu Yazı Toplam 5259 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM