Facebookta Paylaş Tweetle

Sherlock Konusu - Tanıtım (Dizi 2010)

Tarih
11 Ara 2016
Yazar

Sherlock Konusu - Tanıtım (Dizi 2010)

Doctor Who'nun yazarlarından Mark Gatiss ve Steven Moffat tarafından yaratılan 'Sherlock' BBC One kanalının 2010 yılından beri devam eden, suç draması türündeki dizilerinden biridir.

Sir Arthur Conan Doyle'nin "Sherlock Holmes" adlı dedektif hikayelerinin yer aldığı romanından modernize edilerek günümüze uyarlanmıştır. İkili ile birlikte Beryl Vertue, Rebecca Eaton, Bethan Jones ve Sue Vertue üretimde hizmet vermektedir. Sue Vertue ve Elaine Cameron'un yapımcısı olduğu dizi Hartswood Films, BBC Wales ve WGBH şirketleri tarafından üretilmektedir. Bölümler ortalama 85-90 dakika sürmektedir.

Başlangıçta mini dizi olarak planlanan Sherlock'un ilk bölümü 25 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanmıştır. Gördüğü büyük ilgiden dolayı çekimlere devam edilmiş ve 2017 Ocak ayında dördüncü sezon prömiyerini yapacaktır. Her sezon üç bölümden oluşmaktadır. 1 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan bir de özel bölümü bulunmaktadır.

"Sherlock Holmes" olarak İngiliz aktör Benedict Cumberbatch (Parade's End), yardımcısı "Doctor John Watson" karakterini ise BAFTA ve Emmy ödüllü İngiliz aktör Martin Freeman (Fargo, StartUp) canlandırmaktadır. Dizinin yaratıcısı Mark Gatiss de "Mycroft Holmes" olarak rol almaktadır.. Ayrıca Andrew Scott, Rupert Graves (The Family, The White Queen), Una Stubbs, Vinette Robinson (The A Word), Lara Pulver (Da Vinci's Demons), Jonathan Aris (Humans, The Night Manager), Loo Brealey (Casualty, Ripper Street) ve Amanda Abbington (Mr Selfridge) görünen diğer isimlerdir.

Konusu

Günümüz modern Londra'sında geçen dizi, muhteşem gözlem yeteneğine sahip Dedektif Sherlock Holmes'i izler. İngiliz Kraliyet Ordusu'nda askerliğini yapmış ve Afganistan'da görev almış, yardımcısı ve ev arkadaşı olan Dr. John Watson ile birlikte olayları çözerek, suçluları adalete teslim eder. Watson'un yaşadıkları maceraları yazdığı blog sayesinde her ikisi de tanınan, ünlü bir kişilik haline gelmiştir. Hem sıradan insanlar hem de İngiliz Hükümeti Sherlock'dan yardım ister. Her bölüm ayrı bir olay üzerinde geçse de, ana konu olarak Holmes'un baş düşmanı Jim Moriarty (Andrew Scott) ile olan mücadelesi devam eder. Bart Hastanesi'ndeki Molly Hooper (Louise Brealey) isimli bir patalog, bazı davalarda Holmes'e yardım eder.

Bu Yazı Toplam 2663 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM