Facebookta Paylaş Tweetle

Fargo: “Bu Gerçek Bir Hikayedir”

Tarih
24 Kas 2014
Yazar

Fargo: “Bu Gerçek Bir Hikayedir”

'Bu gerçek bir hikayedir' cümlesi ile başlayan Fargo, 2006 yılında Minnesota'da yaşanan olayları kara mizah olarak ele almaktadır.

Kiralık katil Lorne Malvo, iş üzerinde iken bir kaza yapar ve hastanede sigortacı Lester ile tanışır. Lester eşi ve çevresindeki herkes tarafından küçümsenen pısırık bir adamdır. Lorne tarafından kötü yönde etkilenerek karısını bir anlık öfke ile öldürür ve suçunu örtbas etmeye çalışır. O günden sonra Lester tamamen farklı bir kişiliğe bürünür. Bemidji Polis Departmanı'nda çalışan acemi polis Molly ve Duluth Polis Departmanı'nda görevli Gus iyi bir takım olup esrarengiz cinayetleri çözmeye çalışır.
 

Fargo | Oyuncular

Fargo | Oyuncular

Dizi Künyesi

  • IMDB: 9,1 / 10 - 61.690 Oy
  • Yapımcı: Noah Hawley, Joel Coen, Ethan Coen
  • Tür: Suç filmi, Kara mizah
  • İlk Bölüm Yayın Tarihi: 15 Nisan 2014
  • Orjinal Kanal: FX
  • Ülke: ABD
  • Dil: İngilizce
  • Süre: 48-53 Dakika
  • Ödüller: 66. Emmy en iyi mini dizi ödülü, en iyi erkek başrol oyuncu ödülü, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü

 

"Fargo" 2014 yılına damgasını vuran en iyi dizilerden biridir. Olaylar Minnesota'nın ufak bir kasabası olan Bemidji'de geçiyor. Kış mevsimini özellikle yoğun kar yağışını sevenlere mükemmel bir atmosfer sunuyor. Dehşet verici olayları gülümseten sahnelerle sunmakta, olaylara farklı, kara mizah bir bakış açısı katmaktadır. Her ne kadar her başladığında "Bu gerçek bir hikayedir" dese de senaryo tamamen kurgu ve gerçekte yaşanan birkaç olayın karışımından meydana gelmiştir. Her bölümü akıcı, sürükleyici, hiç sıkılmadan izleyeceğiniz film tadında geçiyor. İzledikten sonra etkisi altına alan ve unutulmayan bazı diziler vardır. Fargo'da bana göre onlardan biridir.

 

Karakter Oyuncuları

Lester Nygaard (Martin Freeman)

Martin Freeman'in canlandırdığı Lester karakteri hayat sigortası işi ile uğraşan, ikinci kez evlenmiş, 40 yaşlarında kılıbık, pısırık, ezik bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu pısırık adamın kasabaya gelen kiralık katil Lorne ile tanıştıktan sonra hayatı ve karakteri değişecek. Tüm yaşamı boyunca efendi ve düzgün bir adam olarak yaşamış olan Lester'ın içindeki canavarın uyanışına tanık olacağız. İnsanlar öyle durumlarla karşılaşıyor ki kendilerinden asla beklemeyeceğiniz şeyleri yapabilecek Lester gibi farklı kişiliklere dönüşebiliyor. Martin Freeman mükemmel performans sergileyerek Lester'ı bize sevdirecek.

Lester Nygaard (Martin Freeman)

Lorne Malvo (Billy Bob Thornton)

Billy Bob Thornton, Lorne Malvo karakteri ile manipülatif bir kiralık katili canlandırmaktadır. Lorne, acımasız ve zalim bir adamdır. İhtiyacı olan tek şey öldürmektir. Her adımı planlı, her sözü karşısındakini bir düşünceye sevkeden ve onu yönlendiren, samimi ve doğal olmayan soğuk insan modeli. Kendi kötü emellerine başkalarını da alet eden tam bir psikopat. Dizinin antagonist karakteridir.

Lorne Malvo (Billy Bob Thornton)

Molly Solverson (Allison Tolman)

Molly karakterini Allison Tolman canlandırmaktadır. Fargo, ilk ciddi projelerinden birisi olmasına rağmen çok iyi oyunculuk sergilemiş, rolünün hakkını vermiştir. Dizinin en iyi oyuncularından biridir. Bu dizi ile "Emmy en iyi yardımcı kadın oyuncu" ödülünü almıştır.

Molly, Bemidji Polis Departmanı'nda görev yapmaktadır. Henüz yeni polis olduğu için acemi olarak nitelendirilse de, zeki ve kurnaz yapısı ile olayları çözmede üstüne yoktur. İnandığı doğruları kovalayan, azmi ve dirayeti sayesinde pes etmeden sonuna kadar giden bir karakterdir. Ama biz Lester'a duyduğumuz sempatiden dolayı Molly'e olayları çözmemesi için zaman zaman yalvaracağız.

Molly Solverson (Allison Tolman)

Gus Grimly (Colin Lewes Hanks)

Gus Grimly karakterine Tom Hanks'in ilk çocuğu Colin Hanks hayat veriyor. En az babası kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor. Dexter'in 6. sezonunda görünen Travis Marshall rolü ile de tanınmaktadır.

Gus Grimly (Colin Lewes Hanks)

Bu Yazı Toplam 6784 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM