Facebookta Paylaş Tweetle

Law & Order: True Crime Konusu - Tanıtım (Dizi 2017)

Tarih
20 Haz 2017
Yazar

Law & Order: True Crime Konusu - Tanıtım (Dizi 2017)

2017 sonbaharında prömiyerini yapacak olan 'Law & Order: True Crime' NBC'nin gerçek suç temalı antoloji türündeki dizilerinden biridir.

Law & Order serisinin bir parçası olan dizi, 15 Temmuz 2016 tarihinde start aldı ve Dick Wolf tarafından oluşturuldu. Sekiz bölümden oluşacak ilk sezon "Law & Order True Crime: The Menendez Murders" başlığını taşıyor. Kanadalı senarist René Balcer'in (Law & Order) dizi sorumlusu olarak görev aldığı dizide, Wolf ile birlikte Peter Jankowski ve Arthur W. Forney üretimde hizmet veriyor. İlk iki bölümün çekimleri ABD'li film yönetmeni Lesli Linka Glatter (Homeland, ER, Mad Men) tarafından yapıldı. Üretimini ise Universal Television ve Wolf Films şirketleri üstleniyor.

Oyuncu kadrosunda rol alan isimler; Emmy ödüllü aktrist Edie Falco (The Sopranos, Nurse Jackie, Horace and Pete, OZ), Altın Küre ödüllü aktör Anthony Edwards (ER), Gus Halper (Public Morals), Miles Gaston Villanueva, Julianne Nicholson (Eyewitness, Masters of Sex, Boardwalk Empire), Sterling Beaumon (The Killing, Lost), Constance Marie (Switched at Birth) ve Dominic Flores olarak sıralanıyor.

Konusu

İlk sezon, 1989 yılında Beverly Hills'de zengin ebeveynlerini av tüfeği ile vahşice katletmekten mahkum edilen Menendez kardeşlerin davasını konu ediniyor. Duruşma sırasında kardeşler, cinayetleri yıllarca maruz kaldıkları cinsel ve psikolojik istismardan kaynaklı işlediklerini iddia ettiler. Jüri savunmanın talebini reddetti ve kardeşler şartlı tahliye imkânı olmaksızın ömür boyu hapis cezası aldılar.

Lyle ve Erik Menendez Davası

20 Ağustos 1989 günü Lyle ve Erik sırasıyla 21 ve 18 yaşlarındaydı. Cinayet olayı o akşam Beverly Hills'deki 722 North Elm Drive'da ailenin evinde meydana geldi. Ebeveynleri Jose ve Kitty o akşam oldukça yorgundu. Lyle ve Erik akşam üzeri dışarı çıkarken, Jose ve Kitty James Bond filmi "The Spy Who Loved Me/Beni Seven Casus" izlemek için kendi dünyalarına daldılar. Akşam saat 10:00 civarında komşular yüksek sesli bir patlama duydular ancak mahalledeki çocukların havai fişek patlattıklarını düşünerek endişe etmeye gerek duymadılar. Oysa Jose, Mossberg model 12 kalibrelik bir av tüfeği ile kafasının arkasından vurulmuştu. Silah sesini duyan Kitty kanepeden fırladı ve koridorda koşarken bacağından vuruldu. Kanlar içinde yere yığıldığında eşkali tanınmadık bir hale gelinceye kadar yüzüne defalarca vuruldu. Her iki cinayetinde organize suçlar ile ilişkilendirilmesi için tüm izler silindi. Kardeşler olay yerinden uzaklaşarak, cinayet silahını Mulholland otoyoluna attılar. Daha sonra polise verdikleri ifadelerinde James Bond filmi "Licence to Kill/Öldürme Yetkisi" izlemek için dışarıda olduklarını söylediler. Ardından ise Santa Monica Oditoryum'undaki yıllık "Taste of L.A." festivaline katıldıklarını söylediler. Eve döndüklerinde akşam saat 11:47 civarındaydı ve 911'i arayarak "Biri ailemi öldürdü!" diye polisi çağırdılar. Polis, kardeşleri şüpheli olarak göz altına aldı ancak kanıtları yoktu. Son zamanlarda ateşli silah kullanıp kullanmadıklarını öğrenmek için barut kalıntı testi yapılması uygun görüldü. Sonraki duruşmalar sırasında Erik, yerdeki av tüfeği mermisini gördüğünü ve onunla konuşan polis uzaklaştıktan sonra onu ortadan kaldırdığını itiraf etti.

Evin güvenlik sistemi oldukça iyiydi. Bu konak daha önce Elton John ve çeşitli müzisyenlere kiralanmıştı. Olayın ardından geçen birkaç ay boyunca kardeşler inanılmaz paralar harcamaya başladı. Bu durum dedektiflerin dikkatini çekti. Lyle, pahalı bir Rolex saat, bir Porsche Carrera, Chuck's Spring Street Cafe'sini ve Princeton'da ki "Buffalo Wings" restaurantını satın aldı. Erik ise tam zamanlı bir tenis antrenörü kiralayarak İsrail'de bir dizi profesyonel turnuvada yarıştı. Kuzey Elm Drive konağını boş bıraktılar ve yakınlardaki Marina del Rey'deki iki ayrı çatı katı dairesinde yaşamaya başladılar. Rahmetli annelerinin Mercedes-Benz SL cabriosu ile Los Angeles'i dolaştılar ve oldukça pahalı olan Karayipler ve Londra'ya yapılan yurtdışı gezilerine gittiler. Duruşma esnasında savcılar, yetim kalan kardeşlerin ilk altı ayda sadece 1 milyon dolar harcadıklarını iddia ettiler. Psikolojisi bozulan Erik cinayetleri psikolog Dr. Oziel'e itiraf etti. Kız arkadaşına Lyle tarafından tehdit edildiğini anlattı. Bu durumu Dr. Oziel ve kız arkadaşı polise anlattı. Kaliforniya'dan kaçmaya çalışan Lyle, 8 Mart 1990 tarihinde konağın yakınında yakalanarak tutuklandı. O sırada İsrail'de bulunan Erik, üç gün sonra Los Angeles'a döndükten sonra teslim oldu. Her ikisi de kefalet olmaksızın tutuklandı ve birbirlerinden ayrıldılar.

Bu Yazı Toplam 2664 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM