Facebookta Paylaş Tweetle

Kombi Neden Patlamalı Yanar?

Tarih
26 Eki 2018
Yazar

Kombi Neden Patlamalı Yanar?

Kombilerin patlamalı yanmasının sebepleri nelerdir? Ateşleme esnasında kombi neden patlamalı yanar?

Kombi Neden Patlamalı Yanar?

Kombinin normal durumdan birkaç saniye kadar geç yanıyor olması durumudur. Kombi geç yandığı için içerisinde gaz birikir bu sebeple patlamalı yanma oluşur.

 

Gaz ayarı bozuk olabilir

Bu durumda kombiye gaz ayarı yapılması gerekebilir. Bu işlemi kullanıcı olarak yapamazsınız. İşlemi ancak uzman servis ekibi yapabilir. Yanlış bir ayarlamada sağlığınızdan olabilirsiniz. Bu nedenle de uzman yardımı alınız.

 

Gaz valfi arızalı olabilir

Gaz valfi, kombilerde gaz sisteminde önemi büyük olan parçaların başında gelir. Şebekeden gazı alarak bir kısmını brülöre gönderip yanmanın oluşmasına yardımcı olan parçadır. Arızalanma durumlarında birçok sorun yaşanabilir. Parça arızasında tamir olmaz. Sıfırı ile değişim yapılarak sorun çözümlenir. Bu durumda servis yardımı alınması önerilir.

 

Ateşleme elektrotlarının ayarı bozuk olabilir

Ateşleme elektrotları kombinin brülör kısmında yer alır. Ateşlemede önemli parçalardır. İnce uzun çubuk şeklindedir. Ayarı bozuk olduğunda da kombi patlamalı yanabilmektedir. Bu durumda gereken ayarlama yapıldığında sorun çözümlenecektir. Ancak uzman yardımı alınması gerekir.

 

Baca tıkalı olabilir

Kullandığınız kombi çeşidi bacalı ise baca tıkanmış olabilir. Baca tıkalı olduğunda cihazı kesinlikle kullanmamalısınız. Baca tıkandığında temizliği şarttır. Bu uygulamayı da bazı bayilikler ya da itfaiye yapmaktadır.

 

Baca çekişi yetersiz olabilir

Bacalı kombi kullanımında baca çekişi önemlidir. Baca zamanla tıkanabilir veya çekiş gücü yetersiz olabilir. Çekiş gücü yetersiz ve kuvvetli değilse eğer kombi bu sebeple de patlamalı yanabilmektedir. Bu gibi durumlarda baca çekiş kontrolü yapılır, gerekirse temizlik uygulaması yapılır ve sorun çözümlenir. Bu durumda uzman yardımı almanız şarttır.

 

Kombinin Patlamalı Yanmasının Sebepleri?

  • - Gecikmeli ateşleme ve yanma patlama sesine neden olur.
  • - Bakımsız kombi sağlıklı ateşleme yapamaz, çakmaklar kirlidir, şiddetli yanma olur.
  • - Voltajlar düşük ise tam zamanlı yanmada aksaklık olur kombi patlama yapar.
  • - Tıkalı gaz memeleri sağlıklı gaz geçişi sağlayamaz. Bu durumda ateşleme olur ancak gaz beklenilen zamanda yanamaz, kombi patlaması gerçekleşir. 

 

Kombide Patlamalı Yanma Sorunu Nasıl Giderilir?

Bu bir kombi arızasıdır. Kombinin patlamalı yanma sorununda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Cihazın çeşidine göre yapılacak uygulamalar değişir. Bu sebepledir ki kombi patlamalı yanıyor ise ya da çalışma sırasında ses çıkarıyor ise bu duruma uzman servis müdahalesi gerekmektedir.

Öncelikle arıza yerinde görülerek tespit edilmelidir. Arıza tespitinden sonra yapılması gereken uygulamalar ne ise ekipler sizi konu hakkında bilgilendirecektir. Sunulan bilgiler doğrultusunda hangi müdahale gerekiyor ise onayınız alınarak gereken uygulamalar yapılmaya başlanır.

Bu Yazı Toplam 1235 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM