Facebookta Paylaş Tweetle

Gelincik Vs Kral Kobra Kapışması

Tarih
07 Tem 2019
Yazar

Korkusuz Yılan Katili Gelincik Vs Kral Kobra...

Küçük ve tüylü görünüşü ile gelincik bir yılan katiline pek benzemez. Ancak, R. O. Rearse adlı bir yazar, “yılanın belki de en büyük düşmanı gelinciktir.” diyerek şöyle devam eder: “Bu minik yaratık herhangi bir diğer vahşi hayvanınki kadar büyük ve yalın cesareti küçücük vücudunda barındırır... Gelinciklerin yılanlara saldırıları efsaneleşmiştir.”

Ancak bir gelinciğin zehirli bir yılanı yediğinden dolayı ölmesi daha muhtemeldir. Evet, tehlikeli düşmanını öldürdükten sonra galip gelen mongos, yılanı başından başlamak sureti ile kendine yiyecek yapar. The International Wildlife Encyclopedia şöyle der: “Birçok gelincik ölü olarak bulunmuştur ve öldükten sonra üzerlerinde yapılan incelemeler, yedikleri yılanın zehirli dişinin, mide duvarını deldiğini ve böylece zehrin kana karıştığını ortaya çıkarmıştır.”

Acaba gelinciklerin her nasılsa yılan zehrine karşı bağışıklığı mı var? Tam olarak değil. Ancak gelinciği öldürmek için büyük miktarda zehre gerek vardır. Bir yetkiliye göre bir gelinciği öldürmek için, tavşan için öldürücü olan dozun sekiz misli gerekmektedir. Bir gelinciğin yılan sokmasından dolayı ölmesi çok enderdir.

Her ne kadar kobra için öldürücü iseler de, gelincikler engerek yılanlarını öldürmekte o kadar başarılı değillerdir. Bunun bir nedeni de engerek yılanının zehrine karşı bağışıklık geliştirmemesidir. Ayrıca da, engerek yılanları kobralardan daha hızlı saldırı yeteneğine sahiptirler.

Bu Yazı Toplam 1374 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM