Facebookta Paylaş Tweetle

Ekşi Maya Tarifi - Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Tarih
14 Ara 2019
Yazar

Ekşi Maya Tarifi - Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi maya yapmanın birkaç değişik yolu var. Ben kolay olanının tarifini vereceğim. Daha sonra diğer tarifleri de sizlerle paylaşırım.

Ekşi Maya Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

• 1 büyük çay bardağı tam buğday unu
• İçme suyu
• 1 kavanoz

 

Ekşi Maya Tarifi (1. Yöntem)

Tam buğday ununu bir kaba alıp azar azar içme suyunu ekleyerek karıştırıyoruz. Yapışkan bir hamur kıvamına gelen hamurumuzu kavanoza alıyoruz. Burada dikkat edilecek kıvam hamurun elimize yapışıyor olması. Hamuru kavanoza aldıktan sonra kapağını kapatıp üç gün mayalanmaya bırakıyoruz. Burada dikkat edilecek husus ise kavanozun oda sıcaklığında olması ve bu üç gün süresince kavanozu olduğu yerden oynatmadan kontrol etmektir. Yani kapağını açmadan ya da yerini değiştirmeden 3 gün beklemeliyiz. 3 günün sonunda harika ekmekler yapmak için ekşi mayamız hazır.

 

Ekşi Maya Tarifi (2. Yöntem)

Cam kasenin içine 2 yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı su ve bir tutam tuz koyalım ve karıştıralım. Elimize yapışan bir kıvam alan hamurumuzun bulunduğu kaseyi bir bezle kapatıp karanlık ve oda sıcaklığında 1 gün beklemeye alalım.

2. gün kasedeki karışımın yarısını ayırıp diğer yarısının üzerine 2 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı su ekleyip tekrar karıştıralım ve beklemeye alalım. Bu işlemi 10 gün tekrar edelim. Mayanın gün gün kabardığını gözlemleyeceğiz.

Bu Yazı Toplam 975 Defa Okunmuştur.

KONU RESİMLERİ

Ekşi Maya Tarifi - Ekşi Maya Nasıl Yapılır?
Ekşi Maya Tarifi - Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM