Facebookta Paylaş Tweetle

Dron Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Tarih
26 Ara 2019
Yazar

Dron Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Drone, bir uzaktan kumanda vasıtasıyla ve ya da yazılımsal yönetim ile kolayca yönlendirilebilen İnsansız Hava Aracı'dır (İHA). Genel olarak askeri amaç için tasarlanmışlardır.

Günümüzde bu durum değişmiştir ve dronlar değişik sektörlerde kullanılmaktadır. Günümüzde birçok sektör ürünlerinin pazarlanmasında dron teknolojisinden faydalanmaya başlamıştır. Dronların sağladığı yararlar ve kullanıldığı alanlar her geçen gün biraz daha artmaktadır.

 

Dronların Kullanıldıkları Alanlar

Nakliyat ve Kargo

Büyük e-ticaret şirketleri ürünlerinin yerlerine güvenli bir şekilde ve zamanında ulaştırılmasında dronlardan yararlanmaktadır. Buna en güzel örnek olarak Amazon şirketini verebiliriz. Bu tür şirketler ürünlerin ulaştırılmasında yaşanacak olan engel ve gecikmeleri ortadan kaldırmak için otomatik dronlar kullanmaktadır. Satış gelirini arttırmak ve ürün dağıtımını hızlı ve güvenli yapmak için otomatik dronlar oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

Tarım Alanı

Büyük arazilerin denetlenmesi fazla zaman alan bir işlemdir. Dronlar sayesinde çekilen fotoğraf ve videolar ile tarım alanlarının verimini arttırmaya yönelik çalışmalar daha kısa bir zamanda gerçekleştirilmektedir.

 

Pazarlama

Orta ölçekte olan şirketler dronlar sayesinde pazarladıkları ürünlerin videolarını ya da fotoğraflarını çekerek ürünlerini dijital ortamda müşterileri ile paylaşabilmektedir.

 

Seyahat

Dronlar sayesinde şehirlerin fotoğrafları ya da videoları kuşbaşı çekilerek güzel bir tanıtım kampanyası düzenlenebilir. Kişiler gitmek istedikleri şehirler hakkındaki bilgilere dronlar sayesinde kolaylıkla ulaşabilirler.

 

Medya

Medya alanında çalışan birçok televizyoncu ve gazeteci kişiler dronları kullanarak fotoğraf ve videolarını kolaylıkla çekmektedir.

 

Arama Kurtarma Çalışmaları

Bazı şirketler bu tür görevler için tasarlanmış özel dronlar kullanarak dağlarda veya arazilerde kaybolan kişileri bulmada, herhangi bir önemli sağlık sorunu olan kişilere ulaşmada daha iyi ve çabuk hizmet verebilmek için ambulans dronlar kullanmaktadır.

 

Trafik Alanında

Hatalı araç kullanan sürücüler, trafik kazaları, yol durumlarını gözlemleme, alternatif yolların bulunmasında dronlar oldukça büyük yardımlar sağlamaktadır.

Bu Yazı Toplam 585 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM