Facebookta Paylaş Tweetle

Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tarih
08 Oca 2020
Yazar

Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kemik yumuşaması hastalığının belirtileri ve sebepleri nelerdir? Osteomalazi nasıl tedavi edilir?

Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) Nedir?

Genel olarak D vitaminin yeterli alınmamasına bağlı olarak meydana gelen osteomalazi, kemiğin yapısında göreceli olarak yapısal bozuklukların ve deformasyonların görüldüğü bir hastalıktır. Kaslar güçsüzleşir ve kemiklerde ağrılar ortaya çıkar. Eğer bu hastalık çocuklarda görülürse raşitizm hastalığı olarak ortaya çıkar. Bu hastalığa özellikle D vitamini eksikliği çeken kişilerde daha sık rastlanır.

 

Kemik Yumuşaması Belirtileri

Bu hastalık erken dönemlerde herhangi bir belirti göstermez. Bu dönemde kemiklerde herhangi bir kırılma, çatlama, yumuşama, bükülme ve eğrilme gibi durumlar söz konusu olmadığından röntgen incelemesi ve diğer görüntüleme metotları teşhis için kullanılır. Hastalık ilerledikçe kişide kemik ağrıları ve kas zayıflığı gibi ciddi durumlar ortaya çıkmaya başlar. Bel, kalça, pelvis, bacaklar ve kaburgalarda ağrılar görülür. Ağrılar geceleri ve kemiğin üzerine baskı yapıldığı zaman artar. Kaslar zayıfladığı için kişi kısa yürüyüşler dahi yapmada zorlanır. En yaygın olarak görülen belirtiler arasında;

• Kemiklerde kolayca kırılma ve çatlamaların görülmesi
• Kişide devamlı olarak yorgunluk olması
• Kemiklerde sürekli bir ağrı
• Merdiven çıkmalarda, oturma ve yürüme hareketlerinde kişi fazlaca zorlanır
• Kol ve bacak kaslarının güç kaybetmesi

Yukarıda sayılan belirtiler dışında bazı durumlar da bu hastalığı işaret edebilmektedir. Örneğin; kalp ritminde bozukluk, ağız etrafında, kol ve bacaklarda uyuşukluk hissedilmesi, el ve ayak kısımlarında krampların olması gibi.

 

Kemik Yumuşamasının Sebepleri

Kemiklerin oluşumları süresince meydana gelen bozukluklar bu hastalığın oluşmasında etkilidir. D vitamini güçlü kemiklerin yapı taşlarıdır. Bu vitaminin eksikliği ya da azlığı kemik gelişimini doğrudan etkiler. D vitamini dışarıdan güneş ışığı ile alınır ve vücutta işlenerek kullanılır. Diğer bir neden olarak sindirim sistemi operasyonları (mide ve bağırsak ameliyatları) nedeniyle D vitamini ile fosfor ve kalsiyum minerallerinin emiliminin yetersiz olmasıdır. Böbrek, karaciğer ve çölyak hastalıklarında fosfor vitamini ve kalsiyum minerali metabolizması bozulduğundan kemik yumuşaması hastalığı görülme olasılığı artmaktadır. Kişinin devamlı olarak kullandığı ilaçlarda vitamin ve mineral emilimini olumsuz yönde etkilediğinden bu hastalığa zemin hazırlar. Son olarak yaşın ilerlemesi de bu hastalığın oluşmasında önemli bir etkene sahiptir.

 

Kemik Yumuşaması Tedavisi

Bu hastalıkta belirtiler çok net olmadığından teşhis genellikle çok geç koyulmaktadır. Böyle bir durum tedavide başarı oranını düşürür ve kemiklerde dönüşü olmayan hasarlar ortaya çıkar. Bu hastalıkta yapılacak ilk önemli hareket güneş ışınlarını az alan yerlerde yaşayan insanların belirli zamanlarda vitamin ve mineral ölçümlerini yaptırmalarıdır. Orta yaştan itibaren düzenli olarak kemik taramaları yaptırılmalıdır. Hastalık erken dönemde teşhis edilirse kalsiyum, fosfor ve D vitamini takviyeleri tedavi için yeterli olacaktır. Mide ve bağırsak ameliyatları geçiren, sindirim sistemine bağlı olan hastalıkları olan kişilerde ilaçlar damardan verilir. Kırılma, çatlak ve yapısal bozukluğun belirgin olduğu ciddi durumlarda ameliyat gerekebilir.

Bu Yazı Toplam 1410 Defa Okunmuştur.

KONU RESİMLERİ

Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM