Facebookta Paylaş Tweetle

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tarih
13 Oca 2020
Yazar

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Forma girmek, sağlıklı olmak ve sağlıklı kilo vermek için diyet yapan kişiler tavsiyelerin çokluğu karşısında yanlış kararlar verebilmektedir. Herkesin metabolizması farklı şekillerde çalıştığından diyetler kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar göz önüne alındığı zaman yapılan diyette başarılı olacaktır.

 

Diyet Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

 

Yetersiz Su Kullanımı

Gerek diyet gerek normal yaşamda su tüketimi oldukça önem taşıyan bir noktadır. Su, vücutta ödem oluşmasına engel olur. Sindirim enzimlerinin sağlıklı çalışması için vücuda yeterli miktarda su alınmalıdır. Az su tüketilmesi sindirim sistemi ve metabolizmanın çalışmasını yavaşlatmaktadır.

Yemeklerde Yağ Kullanmamak

Hücrelerin ve vücut organlarının sağlıklı çalışması için kaliteli yağ kullanmak oldukça önemlidir. Yeterli miktarda yağ tüketilmemesi ve vücudun yağsız bırakılması metabolizmanın çalışmasını yavaşlatır ve kilo vermede zorlanma yaşanır. Salatalarda yağ kullanmamak birtakım vitaminlerin ( A,D,E ve K ) emilimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Besinler İyi Çiğnenmeli

Gıdalar tüketilirken iyi bir şekilde çiğnenmelidir. Bunun sebebi ise iyi bir şekilde çiğnenen besinlerin sindiriminin daha kolay olmasıdır.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin

Sabahları yapılacak iyi ve kaliteli bir kahvaltı gün içinde kişinin abur cubur tüketmesini engelleyecektir. İyi bir kahvaltı sayesinde tok kalırsınız ve metabolizmanız hızlı bir şekilde çalışır.

Besinlerin Eksik Alınması

Diyet yaparken mutlaka programınıza uymanız gerekir. Çünkü programda yazan her besinin ayrı bir görevi vardır.

Ekmek Yemek

Diyet yaparken ekmek ve karbonhidratın fazla tüketilmesi zararlıdır. Yalnız hiçbir diyette ekmeğin tam olarak diyet programından çıkarılması da uygun değildir. Çünkü ekmeğin tamamen çıkarılması sonucunda kişi bu sefer makarna, bulgur gibi karbonhidrat içeren başka besin kaynaklarına yönelmektedir. Ayrıca ekmek dâhil bütün karbonhidrat grubu besinlerin diyet programından çıkarılması vücudun sağlıklı gelişimini olumsuz etkileyerek vücutta kas kaybı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Yemek Yememek

Vücudu aç bırakarak kilo verilmez ve bu uygulama vücut sağlığı açısından son derece tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olur. Hiçbir şey yemeden veya günde sadece 1 - 2 öğün yemek yemek metabolizmanın çalışmasını yavaşlatır ve kişi bu durumda kilo veremez.

Akşam Yemeleri

Akşam 19:00 dan sonra yemek yemelerinizi kesmeniz gerekiyor. Bu saatten sonra yenen yemeklerin sindirimi oldukça zor olmaktadır. Çünkü akşam saatlerinde kişinin hareketlerinde yavaşlama görülür.

Stres

Bütün hastalıkların kaynağında stres olduğunu artık herkes biliyor. İşte stres seviyesi yüksek olduğu zaman kortizol hormonunun tüketimi artıyor. Bu durumda kişi daha çok tatlı yemeğe meyilli oluyor.

Diyet yaparken veya yapmaya karar verdiğiniz zaman tek besin grubunu içeren diyet listelerinden uzak durmalısınız. Çünkü bu tür bir diyet programı metabolizmanın çalışmasını bozar. Diyet yaparken bütün besin gruplarından faydalanacağınız şekilde bir program hazırlatın. Çünkü her besin maddesinin vücuda verdiği fayda farklıdır. Bundan dolayı diyet listenizi hazırlatırken yaşınıza, kilonuza, yaşam şeklinize, metabolizmanın ihtiyacına göre olmasına özen gösteriniz.

Bu Yazı Toplam 236 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM