Facebookta Paylaş Tweetle

İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Tarih
13 Oca 2020
Yazar

İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Gün içinde vücuda alınan glikozun yani şekerin enerjiye dönüştürülmesi gerekir. Bunu da sağlayan pankreas hormonu olan insülindir. İnsülin direnci oluşması durumunda karaciğer, yağ ve kas dokusu gibi yerlerde insülin hormonuna karşı duyarsızlık oluşur.

Böyle bir durum ortaya çıktığı zaman kanda bulunan şekerin enerjiye dönüşümü olmaz ve kan şekeri yükselir. Yükselen şeker bir süre sonra Tip 2 şeker hastalığına sebep olur. Kısaca ifade etmek gerekirse; insülin hormonunun görevini tam olarak yerine getirememesi sonucu insülin direnci ortaya çıkar.

 

İnsülin Direncinin Belirtileri

• Kişide oldukça sık bir şekilde tatlı yeme isteği ortaya çıkar,
• Cilt renginde koyulaşma,
• Hızlı bir şekilde kilo alma,
• Regllerin düzensizleşmesi,
• Horlama ve uyku düzensizliklerinin ortaya çıkması,
• Yorgunluk ve halsizlik hissedilmesi,
• Konsantrasyonda azalma ve algıda güçlük çekilmesi,
• Vücudun direncinde düşme,
• Karaciğerde yağlanma,
• Sabırsızlık ve öfkeli olma durumları,
• Bazı bölgelerde aşırı kıllanma görülmesi.

 

İnsülin Direncinin Sebepleri

İnsülin direncinin ortaya çıkmasında ki en büyük sebeplerden bir tanesi aşırı kilo olarak bilinmektedir. Bel ve göbek etrafında çoğalan yağ dokuları yüzünden insülin direnci, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol gibi ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet veren hormonların üretilmesine neden olur. Fiziksel aktivitelerin az olması ya da hiç olmaması da özellikle Tip 2 şeker hastalığına neden olan insülin direnciyle yakından ilgilidir. Vücutta en çok glikoz kullanan organlar kaslardır. Normal olarak aktif olan kaslar vücut depolarında ki glikozu enerji için harcamaktadır. Tip 2 diyabet rahatsızlığının varlığı insülin seviyesinin artmasına sebep olabilmektedir. Bu hastalıktan muzdarip olan kişilerde kan şekeri yüksek olduğunda insülin seviyesini de etkilemektedir. Vitaminin eksikliği de insülin direncine etki edebilmektedir.

 

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin direnci tedavisinde ilk olarak kişi sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı yaşamaya dikkat etmelidir. Kişi sağlıklı beslenmeli, sportif faaliyetler yapmalı ve uykusunu düzene koymalıdır. İnsülin tedavisi kişiye özel olmalıdır. İnsülin direnci tedavisine başlarken ilk olarak insülin direnci testi yaptırılır. Eğer bu testte kişinin değerleri yüksek çıkarsa ciddiyet derecesine göre 2, 3 veya 6 aylık tedavi uygulanarak kişinin insülin direnci normal aralıklara indirgenir. İnsülin direnci normal düzeye inince kilo da kontrol altına alınır. İnsülin direncinin tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçlar şeker tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bu Yazı Toplam 335 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM