Facebookta Paylaş Tweetle

Soğuk Isırması Nedir?

Tarih
13 Oca 2020
Yazar

Soğuk Isırması Nedir?

Soğuk ısırması uzun zaman dondurucu soğuğun etkisinde kalmanın sonucu vücut dokusunda ve ciltte donma olayının meydana gelmesidir.

Soğuk ısırmasının maruz kaldığı bölge solgun renk alır ve hissizleşir. Hemen tedavi edilmesi durumunda soğuk ısırmasının etkisi görülmez. Tedavi edilmemesi durumunda ameliyatla müdahaleyi gerektirecek düzeyde dokularda ciddi sorunlar oluşabilir.

Soğuk ısırmasının meydana gelmesi birkaç saat aşırı soğuğa maruz kalma durumunda gerçekleşir. Soğuğun yanında bir de hava rüzgarlı ise soğuk ısırması riski artar. Çok sıkı bot, çizme ve eldiven giymek de el ve ayaklardaki kan akışını yavaşlattığı için soğuk ısırması riskini artırabilir.

Soğuk ısırması vücudun uç noktalarında daha sık görülür. Parmaklar, eller, ayaklar, kulak ve burunda daha sık rastlansa da bedenin herhangi bir bölümünde de oluşabilir. Bedeninizde bir bölgede soğuk nedeniyle karıncalanma, morarma, acı oluşmuşsa hemen soğuktan etkilenen bölgeyi ısıtmalıyız. Soğuk ısırmasından korunmak için kıyafetlerimizi düzgün seçmeli ve böyle bir durumda ne yapılması gerektiğini öğrenmemiz gerekir.

Bu Yazı Toplam 728 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM