Facebookta Paylaş Tweetle

Kaburga Ağrısı Neden Olur? Kostokondrit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tarih
02 Şub 2020
Yazar

Kaburga Ağrısı Neden Olur? Kostokondrit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kaburga ağrısının sebepleri ve belirtileri nelerdir? Kaburga ağrısı teşhisi nasıl konulur? Göğüs ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir?

Kaburga Ağrısı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Normalde göğüs kafesinin bulunduğu yerde hafif ya da şiddetli şekilde hissedilen kaburga ağrılarının oluşma sebepleri çok değişiktir. Bu tür ağrılar genelde yaralanmalar ya da göğüs bölgesine alınan şiddetli darbeler sonucu ortaya çıkar. Bu sebeplerin dışında oluşan ağrılar ise ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Genelde kaburga ağrıları basittir ve kolay bir şekilde tedavisi yapılır.

 

Kaburga Ağrısının Belirtileri

Ağrılar genel olarak göğüs bölgesinin alt kısmı ile göbeğin üst bölgesinin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Ağrılar çoğunluk olarak dinlenme ya da hareket sırasında oluşur. Spor yaparken vücudu zorlayıcı hareketler yapmak, göğüs kafesine şiddetli darbeler alınması ağrıya neden olan durumlardır. Eğer göğüs ağrısı bu sebeplere dayanmıyorsa kalp, akciğer veya diğer önemli organların hastalığından şüphelenilebilir. Bu durumda ayrıntılı bir muayene gerekir.

 

Kaburga Ağrısının Sebepleri

Göğüs kafesinde toplam 24 tane kaburga bulunur. Bunlar sağlı sollu eşit sayıdadır. Vücuttaki sorumluluğu ise dışardan gelen darbelere karşı organları korumaktır. Vücudun sol tarafında hayati önemi olan kalp, karaciğer, dalak, pankreas, böbrek ve mide gibi organlar yer alır. Bu organlardan herhangi birsinin hasar görmesi diğer organları da etkileyeceğinden ağrıların oluşması normaldir. Kaburga ağrısına sebep olabilecek etkenler arasında;

• Göğüste oluşan yaralanmalar
• Kaburgalarda kırıkların oluşması
• Spor yaparken yaralanma, kazalar ya da yüksek bir yerden düşme
• Kalp spazmı geçirme
• Kıkırdakta iltihaplanma olması
• Akciğerde görülen iltihaplanmalar
• Kemik hastalıkları (osteoporoz)

 

Kaburga Ağrısı Tanısı ve Tedavisi

Kaburgasında ağrı hisseden kişiler uzman bir doktor kontrolünden geçmelidir. Ne tür bir ağrı ve nerede hissedildiği doktora iyi bir şekilde anlatılmalıdır. Yaralanma sonucu oluşan ağrılarda kırık, çatlak veya herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için röntgen filmi çekilmelidir. Eğer herhangi bir tümörün olmasından şüpheleniliyorsa o zaman MR çekilmesi gerekir. Hasta uzun bir süredir kaburga ağrısından mustarip ise o zaman herhangi bir kemik hastalığından şüphelenme olasılığı doğabilir.

Kas spazmları ve darbelerden dolayı meydana gelen ağrıların tedavisinde soğuk kompres ve ağrı kesici kullanmak faydalıdır. Ağrı kesiciler kaburga ağrısını kesmede fazla yardımcı olmuyorsa o zaman doktor tavsiyesi ile korseler kullanılabilir. Bu dışında kemiklerde kırıklar ve osteoporoz kaynaklı kemik sorunlarının çözümünde de doktorun uygulayacağı ilaç tedavisi ve beslenme takvimi uygulanabilir.

Bu Yazı Toplam 523 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM