Facebookta Paylaş Tweetle

Propolis Nedir? Propolis Faydaları Nelerdir?

Tarih
02 Şub 2020
Yazar

Propolis Nedir? Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis ile ilgili merak ettikleriniz ve insan vücuduna faydaları bu yazımızda yer alıyor.

Kahverengi ve reçine kıvamında olan propolis, arılar tarafından yapılan çok güçlü antioksidan bir besin maddesidir. Arılar bu besin maddesini bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları özlerden yaparlar. Bu maddenin asıl amacı kovanın korunmasıdır. Propolis sayesinde kovanda bulunan mikroplar yok edilir, kovanın yalıtımı sağlanır ve dışarıdan gelmesi olası tehlikelere karşı kovanın ve arıların korunması sağlanır.

Propolis besin maddesi içeriğinde antiviral, antiparazitik, antioksidan ve antifugal gibi özellikler barındırmaktadır. Bu özelliklerinin yanında B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve amino asitler vardır. Demir, bakır, kalsiyum, çinko ve magnezyum minerallerini de içinde bulundurur. Oldukça yüksek bir anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır.

 

Propolisin Yararları Nelerdir?

Vücutta bulunan yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığı için yaraların iyileşmesini çabuklaştırır.

Kanser hastalığına karşı etkili bir özelliği bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiği zaman kanserin görülme olasılığını en aza indirmektedir. C vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğundan kanser hücrelerinin oluşumu ortadan kaldırır. Kemoterapi ilaçlarından dolayı hastada oluşan yan etkilerinin hafif atlatılmasında yardımcı olur.

Güçlü bir antioksidan etkiye sahip olduğundan cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Cildin yenilenmesinde ve onun diri kalmasında önemli bir role sahiptir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Böylelikle vücut direnci mikrop ve bakterilere karşı daha dirençli bir hale gelir.

Uçuk ve ağızda oluşan yaraların iyileştirilmesinde etkili bir özelliğe sahiptir. Sadece uçuk değil vücudun diğer yerlerinde oluşan yaraların iyileştirilmesinde de etkilidir. Diş çürüklerinin önlenmesinde kullanılır.

Küçük yaştaki çocuklarda solunum yolları ve orta kulak iltihaplarının önlenmesinde önemli bir faydaya sahiptir.

Propolis değişik şekillerde tüketilebilir. Ancak en yaygın tüketim şekli damladır. Suda çözülebilen tabletler su, süt veya meyve suyu ile kullanılabilir. Suda çözünmeyenler ise bal, yoğurt ya da pekmez gibi besin maddeleri ile birlikte tüketilir.

Bu Yazı Toplam 628 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM