Facebookta Paylaş Tweetle

Farenjit Nedir? Farenjit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tarih
05 Şub 2020
Yazar

Farenjit Nedir? Farenjit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Farenjit boğaz yanması yutkunma güçlüğü ve boğazda kaşıntıya sebep olan bir rahatsızlıktır. Genelde soğuk algınlığı sırasında ortaya çıkar. Farenjit boğazın arka kısmında farenks adı verilen arka kısmının iltihaplanmasıdır.

Farenjit daha çok soğuk kış aylarında ortaya çıkar ve yakın temasta olan insanlar arasında hızlı yayılma eğilimi gösterir. Virüs veya bakteri kaynaklı olabileceği için tedavi metodu değişiklik gösterir. Boğaz ağrısı, yüksek ateş, geniz akıntısı, yutkunma güçlüğü gibi belirtilerde hastaların doktora başvurmaları gerekmektedir. Farenjitin ilerlemesi sonucunda hava yolu tıkanabilir, boğaz arkasında apse oluşabilir. Farenjit zamanında koyulan teşhis ve uygulanan ilaç tedavisi sonucunda kolaylıkla tedavi edilebilir.

 

Farenjitin Belirtileri Nelerdir?

Boğazda yanma hissi, yutkunma güçlüğü, geniz akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, ateş, boğazda kuruluk, yorgunluk, eklem ağrısı ve boğazda batma hissi farenjitin belirtileridir.

 

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Farenjitin tedavisi için antibiyotik tedavisi uygulanır. Belirtilerin şiddetini hafifletmek için ağrı kesici, sprey, gargara gibi ilaçlar reçete edilir. Viral kaynaklı hastalara antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Farenjit üst solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik edebilen bir hastalıktır. Farenjitten korunmak için sigara ve sigara dumanından uzak durmak gerekir. Bulunduğumuz ortamı havalandırmak, toz ve çeşitli kimyasalları solumaktan kaçınmalıyız.

 

Farenjite Ne İyi Gelir?

• Bol sıvı tüketmek
• Sıcak et suyu ile yapılmış çorba içmek
• Yatak istirahati
• Odayı nemlendirmek
• Ilık tuzlu su ile gargara yapmak (1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ekleyerek hazırlanan karışımla gargara yapabiliriz.)

Bu Yazı Toplam 2926 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM