Facebookta Paylaş Tweetle

Tıkalı Lavabolar Nasıl Açılır?

Tarih
07 Şub 2020
Yazar

Tıkalı Lavabolar Nasıl Açılır?

Günlük yaşantımızda gerek iş yerlerimizde gerekse evlerimizde lavabolarda mutlaka tıkanmalar ile karşılaşırız. Bu tür sorunların çözülmesi için denediğimiz bir takım taktikler vardır.

Bunların en başında geleni ise kimyasal çözeltiler ile hemen tıkanan lavaboları açmaktır. Tıkanan giderlerimizi anında açan bu kimyasal çözeltiler genel olarak sağlık açısından oldukça zararlıdır. Solundukları zaman solunum yollarımıza ve ciğerlerimize ciddi şekillerde zarar verirler. Bundan dolayı kimyasal çözeltiler yerine ailemizden edindiğimiz pratik lavabo açma yöntemlerini kullanmak hem daha mantıklı hem de sağlık açısından daha güvenlidir. Peki, bu yöntemler nelerdir. Hep beraber inceleyelim.

 

Pompa ile Gider Açma

İlk deneyeceğimiz yöntemlerden bir tanesi pompa kullanmaktır. Pompanın ucunu lavabonun süzgecini kapsayacak şekilde yerleştirdikten sonra sıkıcı bastırın ve kısa bir süre pompalama işlemini yapın. Ayrıca lavabonun üzerinde bulunan su taşma deliğini de bir bezle sıkıcı kapatın. Çünkü pompalama sırasında su ve hava kaçmasın. Pompalama işlemi bittikten sonra bu bezi çıkartın ve çeşmeyi açarak tıkanıklığın gidip gitmediğini kontrol ediniz.

 

Karbonat ve Sirke

Lavabo deliğini örtecek şekilde karbonat dökün. Onun üzerine de elma ya da üzüm sirkesi dökün. Karbonat ve sirkenin bir araya gelmesi sonucu kimyasal bir reaksiyon oluşur. Süzgecin tıpasını kapattıktan sonra ½ saat bekleyin. Daha sonra tıpayı çıkartın ve üzerine kaynamış su dökün ve lavaboyu pompalayın.

 

Karbonat ve Tuz

Lavabodan aşağı bir su bardağı karbonat ve ½ su bardağı tuzu dökün. Bir süre bekledikten sonra 2 su bardağı kaynamış su dökün ve lavaboyu pompalayın.

 

Spiral Tel

Lavabo süzgeci vidasını gevşetip açın. Hırdavatçılardan alacağınız spiral teli borudan aşağıya doğru indirin. Borunun büküldüğü yere gelen tel ile tıkanıklığa sebep olan cismi temizleyin. İşlem bittikten sonra süzgeci yeniden eskisi gibi vidalayın ve musluğu açın.

Bu Yazı Toplam 381 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM