Facebookta Paylaş Tweetle

Bel Sırt ve Omurga Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Tarih
07 Şub 2020
Yazar

Bel Sırt ve Omurga Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

İnsan omurgasının vücudun hareketliliğini sağlamak, omuriliği dış etkenlerden korumak ve üstüne binen yükleri taşıyıp onları diğer organlara dağıtmak gibi önemli ana görevleri bulunmaktadır.

Diskler ve bağlar omurganın yapı taşlarıdır. Bu yapı kaslar ile desteklenir ve eklemler sayesinde hareket eder. Vücudun kontrolü ise sinir sisteminin yetkisi altındadır. Omurgaya yan taraftan baktığınız zaman onun tam düz olmadığını görürsünüz. Dört tane eğri kısımdan oluşur. Bu eğrilerin amacı esneklik sağlamak ve omurganın şok emici etkisini kullanmasına izin vermektir.

 

Bel Sorunları Neden Kaynaklanır?

Bel bölgemizde meydana gelen sorunlar çok basit sorunlardan oluşabileceği gibi kaza ve incinme gibi olaylar sonucu da meydana gelebilmektedir. Uzun bir süre araba kullanma, yine uzun bir süre aynı sabit pozisyonda oturma, ağır kaldırma ve öne eğilme gibi faktörler bel ağrısına neden olabilmektedir. Oturma ve ayakta durma pozisyonlarında vücudun ağırlığı bel bölgesine biner. Omurganın üzerine yüklenen bu yükleri omurga bir yastık gibi karşılar ve o yükleri çevre organlara gerektiği şekilde dağıtır. Duruş şekillerinin bozuk olması belde problemlerin oluşmasına sebep olabilir. Otururken ve ayakta dururken duruş şekillerine dikkat ederek en doğru duruş tekniğini uygulamak bel ağrısı için oldukça önemlidir. Çok sert veya yumuşak yataklar, geçirilen kazalar, enfeksiyon ve tümörler, doğumdan dolayı oluşan sorunlar, yerden bir ağırlık kaldırırken yapılan hatalar, psikolojik sorunlar ve stres gibi faktörler de bel sağlığını tehdit eden sebepler arasında yer almaktadır.

 

Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

• Gün içerisinde hareketsiz kalmamaya özen gösterin.
• Her zaman bel ve sırt bölgenizi dik tutun.
• Yerden herhangi bir şey kaldırırken ön tarafa eğilmeyin ve çömelmeyin.
• Size çok ağır gelen eşyaları sakın kaldırmayın.
• Taşıyacağınız eşyaları parça parça taşıyın ve eşyaları taşırken vücudunuza yakın tutun.
• Oturduğunuz zaman sırtınız her zaman dik olsun ve sırtınızı destekleyen bir destek kullanın.
• Ayakta dururken dizlerinizi germeyin. Dengeli bir duruş için bacaklarınız arasında bir uzaklık olsun.
• Uzandığınız zaman bacaklarınız gergin değil, bükülü olsun.
• Bel kaslarınızın her zaman güçlü ve sağlıklı olması için uygun egzersizler yapın.

Bu Yazı Toplam 504 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM