Facebookta Paylaş Tweetle

Bilim Adamları Tedirgin: 'Güneş Batıdan Doğacak'

Tarih
08 Şub 2020
Yazar

Bilim Adamları Tedirgin: 'Güneş Batıdan Doğacak'

Son zamanlarda bilim insanlarından ilgi çeken açıklamalar geldi. Açıklamalarda Dünya'nın manyetik kutbunda kayma olduğu ve güney ile kuzey kutuplarının yer değiştirebileceği bilgisi verildi.

Güneş batıdan doğacak mı?

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri olan, Güneş'in batıdan doğup, doğudan batması ile ilgili ABD'de bulunan Ulusal Jeo-Mekansal Zeka Ajansında çalışan bilim insanları, dikkat çeken bir açıklama yaptı. Yapılan çalışma sonucunda, Dünya'da yaşanan manyetik kayma hızının, çok hızlı bir biçimde arttığı ve bu şekilde devam etmesi sonucunda, Güneş'in batıdan doğacağı ifade edildi. İngiliz bilim insanları da, gezegenin manyetik alanını tanımlayan ve tüm modern navigasyon sisteminin çalışmasını sağlayan dünya manyetik modelini güncellemek zorunda kaldıklarını belirttiler.

BBC Türkçe'nin aktardığı haberde, LEEDS Üniversitesi tarafından, 2017 senesinde yapılan çalışmada, kuzey kutbu hareketlerinin Kanada üzerinde yer kürenin kabuğunun altında meydana gelen likit demir jet akımı ile bağlantısı olabileceği bildirildi.

Söz konusu araştırmaya imza atan Philip W. Livermole adlı bilim insanı, Sibirya üzerindeki manyetik alan gücünün korunduğunu söylerken, Kanada üzerindeki alanın zayıflıyor olabileceğini ve bunun da kutbu Rusya'ya doğru daha hızlı bir şekilde çekiştiriyor olabileceğini belirtti.

Yer kürenin manyetik alanı çok değişken olduğundan Dünya'nın oluşumundan bu yana kuzey ve güney kutupları çok defa yer değiştirdi. Yapılan açıklamalarda, şimdiki yapının devam ettiğini ancak her an bunun değişebileceği bildirildi.

Son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)'in hadislerinde haber verdiği kıyamet alametlerinden biri de, Güneş'in batıdan doğuşu idi. Bu alamet gerçekleşmeden, kıyametin kopmayacağı bildirildi. Kıyamet alametlerinin arasında olan Güneş'in batıdan doğması ve doğudan batması arasında çok bir zaman olmayacağı, hadislerde anlatılıyor. Bir adamın devesinin sütünü sağıp içemeyeceği gibi hadisler, diğer bazı hususlar gibi mecazi bir zaman kısalığını anlatmaktadır.

Bu Yazı Toplam 1755 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

1 Yorum


  • Avatar

    Abdurrahman diyor ki:

    Erzurum / 09-02-2020

    "Güneşin batıdan doğmasını, kıyametin kopmasını Allah'tan başka hiç kimse bilemez. Allah sonumuzu hayır etsin."

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM