Facebookta Paylaş Tweetle

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?

Tarih
22 Şub 2020
Yazar

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi nerede ve nasıl gidilir? Millet Kütüphanesi'ne nasıl girilir? Millet Kütüphanesi ve Cihannüma Salonu hakkında bilgiler.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

20 Şubat 2020 Perşembe günü Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Millet Kütüphanesi 125.000 metrekare kapalı alana sahip. Kütüphanede 2 milyona yakın basılı kitap, 12.500 adet basılı dergiye ait 2 milyon sayı mevcuttur. Ayrıca erişim sağlanan 46 adet veritabanı içeriğinde; 550.000 e-kitap, 6.500.000 elektronik tez ve 60.000'e yakın e-dergiye ait 120 milyon makale, rapor, vb. elektronik yayın bulunmaktadır. 100 farklı ülkeden 134 farklı dilde nadir eserler yer almaktadır. Raf uzunluğu 201 kilometredir. Millet Kütüphanesi aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilmektedir. Osmanlı-Selçuklu ve çağdaş mimariden esinlenerek yapılan Millet Kütüphanesi 7 gün 24 saat hizmete açık olacaktır. Konforu, dizaynı, çalışanların ilgisi ve güleryüzlülüğüyle gerek ders çalışmak isteyen öğrencilerin, gerekse kitap okumak ve araştırmak isteyen vatandaşların vazgeçemeyecekleri sıcak bir ortam olmaya talip bir mekan...

Millet Kütüphanesi; Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi, Gençlik Kütüphanesi, Ses ve Görüntü Kütüphanesi, Araştırma Kütüphanesi, Nadir Eserler Kütüphanesi, Süreli Yayınlar Salonu, Okuma Salonları, Cihannüma Salonu ve bunlara ait tam donanımlı bireysel ve grup çalışma odaları ile sergi, müze, konferans, toplantı ve seminer salonları, yeme-içme ve dinlenme alanlarından oluşmaktadır. Eğitim amaçlı özel sınıflar da bulunmaktadır.

 

Cihannüma Salonu

Millet Kütüphanesinde yer alan Cihannüma Salonu'nun 16 sütunu, tarihteki 16 Türk Devletini temsil etmektedir. 3.469 metrekare alana sahip olan Cihannüma Salonu 216 kişilik oturma kapasitesine ve yaklaşık 200 bin kitaptan oluşan koleksiyona sahiptir.

Salonun kubbesinde Alak Suresi'nin 4. ve 5. ayetlerinin ''O , kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir." türkçe meali yer almaktadır.

 

Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi

Çocuk Kütüphanesi, 1061 metrekare alanda 197 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. 25.000 adet kitaptan oluşan koleksiyonu ile 5-10 yaş arasındaki çocuklara hizmet vermektedir. Kütüphanede ayrıca masal dinleme etkinlikleri ve Geleneksel Türk Sanatlarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Çocuklara özel olarak hazırlanmış olan ses ve görüntü bölümünde, materyallerden bireysel ve grup halinde faydalanılabilmektedir.

Çocuk ve Gençlik kütüphanelerinin ortak kullanım alanı 33 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

 

Gençlik Kütüphanesi

Gençlik Kütüphanesi 1699 metrekare alanda, 74 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. 12.000 adet kitaptan oluşan koleksiyonu ile 10-15 yaş arasındaki gençlere hizmet vermektedir. Gençlik Kütüphanesinde bulunan bireysel çalışma odaları rezervasyon yapılarak kullanılmaktadır.

Gençler, kütüphane içerisinde bulunan oturma alanlarında bireysel okuma yapabilecekleri gibi grup çalışmaları için ayrılmış üç adet odada faaliyetlerini gerçekleştirebilirler.

 

Ses ve Görüntü Kütüphanesi

Kütüphane 2 katlı olup, 1800 metrekare alanda 209 kişilik oturma kapasitesi ile yaklaşık 10.000 adet görsel, işitsel materyallerden oluşan koleksiyona sahiptir. 4 adet dijital oda ve 12 adet bireysel izleme-dinleme alanı bulunmaktadır.

 

Süreli Yayınlar Salonu

Süreli Yayınlar Salonu, 1123 metrekare alanda 193 kişilik oturma kapasitesi ile 1550 adet güncel dergiye sahiptir.

Bu salonda bulunan dokunmatik ekrandan katalog tarama yapılabilmekte ve 120 ülkeden, 60 dilde yaklaşık 7.000 gazete ve dergiye erişim sağlanmaktadır.

 

Divan Salonu

Zemin katta bulunan Divan Salonu 400 kişiliktir.

 

Okuma Salonları

Okuma salonları 2. ve 4. katta yer almaktadır. Her kat 4805 metrekare alana ve 600 kişilik oturma kapasitesine sahiptir (toplam 9610 metrekare 1200 kişi). Yine her kat 150.000 adet kitapdan oluşan koleksiyonu ile hizmet vermektedir. Bu salonlarda 16 adet grup çalışma odası bulunmaktadır.

 

Dinlenme Alanları

Okuma salonlarında, okuyucuların telefon görüşmelerini yapabilecekleri, çay, kahve ve su ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, aynı zamanda sohbet edebilecekleri 8 adet dinlenme alanı bulunmaktadır.

 

Yemek Salonu, Pastane, Dinlenme ve Toplantı Salonu

Kütüphanenin 6. katında 408 kişilik yemek salonu, 74 kişilik pastane ve 74 kişilik dinlenme alanı bulunmaktadır. 6. katta aynı zamanda 2 adet toplantı salonu yer alıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nerededir?

125.000 metrekare kapalı alana sahip olan Millet Kütüphanesi, başkent Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi arazisi içerisinde yer almaktadır.

Açık Adres: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe/Ankara / TÜRKİYE

Telefon: 0312 525 55 55

 

Millet Kütüphanesi'ne Nasıl Gidilir?

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ne ulaşmak için Yenimahalle'ye giden otobüs ve metro hatları ile Beştepe'ye yakın bir durakta inilebilir. Bunun için M1 ve M2 metro hattı kullanılabilir. Otobüsle ulaşım sağlamak isteyenler ise şimdilik 169 ve 339 numaralı hatları kullanabilir. Her iki hatta 7. caddeden geçerek Yenimahalle'ye ulaşır. Tunalı Hilmi Caddesi'nden geçen 318 numaralı otobüsle de Millet Kütüphanesi'ne ulaşım sağlanabilir.

Hususi aracı ile gitmek isteyenler için ücretsiz otopark alanları mevcuttur. Fakat şimdilik LPG'li araçlar açık otopark olmasına rağmen içeri alınmıyor. Bu nedenle cadde üzerinde uygun bir yere park etmeleri gerekiyor.

 

Millet Kütüphanesi'ne Nasıl Giriş Yapılır?

Millet Kütüphanesi'ne gitmek isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden üye olabilecek ve kütüphane kimlik kartlarıyla giriş yapabileceklerdir. Nüfus cüzdanını yenileyen, yeni kimlik sahipleri ise hiç bir işlem yapmadan girişte kimliklerini okutarak giriş yapabilir. Eski kimlik sahipleri kapıda alacakları geçici giriş kartlarıyla giriş yapabilmektedir. Yabancı uyruklular ise pasaportları karşılığında verilecek geçici giriş kartlarıyla Millet Kütüphanesi'ni ziyaret edip hizmetlerinden yararlanabilirler.

Kütüphaneye üyelik ve üyelik yenileme işlemleri e-Devlet üzerinden veya kütüphane danışma masalarından şahsen başvuru ile 1 yıl süre için yapılmaktadır.

Kütüphane 7/24 hizmet vermekte olup, bölüm ve salonların hizmet verme saatleri değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Ek Hizmetler

Kütüphane içerisinde bulunan katalog tarama ekranlarından yayınların bulunduğu kütüphane, salon ve bölüm bilgisi öğrenilebilmektedir. Yayınlardan kütüphane içerisinde iç ödünç verme sistemi ile faydalanılabilir. kütüphane dışına ödünç verme hizmeti bulunmamaktadır.

Kütüphane koleksiyonundaki materyaller için fotokopi hizmeti verilmektedir. Tüm fotokopi işlemleri Telif Hakkı Yasasına ve diğer kısıtlamalara tabidir. Telif Hakkı Yasası uyarınca, kitapların içeriğinin 10'da 1'i, dergilerin içinden bir bölümü, makalelerin ise tamamı alınabilmektedir.

Kütüphane için hafta için hergün 10:00 ve 16:00 saatlerinde tur düzenlenmektedir. Perşembe günleri ilave olarak saat 19:00'da da tur bulunmaktadır. Tanıtım turlarına katılmak için en az bir hafta öncesinden, web sitesi üzerinden rezervasyon yaptırmak gerekir.

Bu Yazı Toplam 3479 Defa Okunmuştur.

KONU RESİMLERİ

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Nasıl Gidilir, Nasıl Girilir?

BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM