Facebookta Paylaş Tweetle

Üç Aylar Nedir? Üç Aylarda Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

Tarih
25 Şub 2020
Yazar

Üç Aylar Nedir? Üç Aylarda Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

Müslümanlar için mübarek sayılan üç aylar 2020 yılında ne zaman başlıyor? Üç aylarda hangi ibadetler yapılır?

İslam alemi için büyük önem taşıyan üç aylar, 25 Şubat 2020 Salı günü Recep ayının ilk günüyle başlamış bulunmaktadır. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan üç aylar, Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile birlikte Kadir Gecesi'ni de içinde bulunduran, ibadet açısından bereketli aylardır. Bu mübarek günler, tövbe ve istiğfar ederek değerlendirilmelidir.

 

Üç Aylarda Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

 

Recep ve Şaban ayları, rahmet ayı olan mübarek Ramazan ayının müjdeleyicisidir. Üç ayların bir başka önemi ise islam dininde mübarek sayılan 4 gecenin bu aylar içinde bulunmasıdır. Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi bu mübarek aylar içerisinde yer almaktadır.

Üç aylar vesilesi ile yapılan ibadetler arttırılır. Müslümanlar dini vecibelerini yerine getirirken daha hassas davranırlar. Recep ve şaban ayında nafile oruç tutmak, daha çok nafile namaz kılmak, günahlardan arınmak için daha çok tövbe etmek, Allah'ı zikretmek, tefekkür etmek yapılan ibadetler arasındadır.

Recep ayının ilk perşembe gecesini cumaya bağlayan gece Regaip Kandili rahmet ve mağfiret kapılarının açıldığı gecedir.

Recep ayının 27. gecesi Miraç Kandili'dir. Bu gecede peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan da Allah'ın huzuruna yükseldiği ve namaz ibadetinin Hz. Muhammed aracılığıyla kullarına hediye edildiği gecedir.

Şaban ayının 14. gecesi Berat Kandili'dir. Bu geceyi dua ve ibadetle geçirmek, amel defterini zenginleştirmek için bir fırsat gecesidir.

Ramazan ayının 27. gecesi bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'dir. Kadir gecesi Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başladığı, Kuran'ın nuruyla dünyamızın aydınlandığı gecedir. Kuran'da geçen Kadir Suresi'nde de bu gecenin önemi anlatılmaktadır. Bu geceyi çokça ibadet ederek, tövbe ve duayla geçirmek müslümanlar için çok önemlidir. Peygamber efendimiz (SAV) "Allahım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan'a ulaştır" diye dua edermiş. Bir hadiste de "Recep Allah'ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır" buyurmuştur.

 

Üç Ayların Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

 

25 Şubat 2020 Salı günü Recep ayının ilk günüdür.
23 Mayıs 2020 Cumartesi günü üç ayların bitiş tarihidir.
24 Mayıs 2020 Pazar Günü Ramazan Bayramı'nın 1. günüdür.

Bu Yazı Toplam 178 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM