Facebookta Paylaş Tweetle

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Tarih
07 May 2020
Yazar

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su vücudumuzun temel bir bileşenidir ve vücudun neredeyse bütün ana organ sistemlerinin korunmasında dirimsel bir rol oynar.

İnsan vücudunun  2/3'ü sudur. Dünyada en bolca oranda bulunan bileşiktir. Tüm canlı formlarının metabolik aktiviteleri için su gereklidir. Vücudumuzda hayati bir rol oynar ve onsuz varlığımızı sürdürmek imkansızdır.

İçme suyunun en mühim esenlik yararları içinde enerji seviyelerinin korunması, vücut ısısı, metabolizma ve teneffüs yer alır. Hamile kadınlar ve emziren anneler için aşırı miktarda gereklidir. Aynı zamanda böbrek fonksiyonu ve cilt bakımında önemli roller oynar.

 

Su İçmenin Faydaları

Fiziksel performansı artırır

Dehidrasyon yorgunluğa, motivasyonun azalmasına ve ruh hali değişimlerine neden olabilir. Bu nedenle, yeterli miktarda su tüketimi, egzersiz yaparken ve vücudunuzun genel fiziksel performansını artırmak ve enerji seviyelerini iyileştirmek için çok önemlidir.

 

Baş ağrısını önler

Yeterli derecede su içmek, ruh halinizi iyileştirmeye, belleği arttırmaya, baş ağrılarının sıklığını azaltmaya ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye destek sunar.

 

Kilo vermeye katkıda bulunur

Suyun kalorisi sıfır değildir; metabolizmanızı artırabilir (istirahat ederken yakacağınız kalori miktarı) ve susuzluğunuzu giderebilir. Yemeklerden önce su içmek iştahınızı azaltabilir ve gün içinde daha az kalori tüketmenize destek olabilir.

 

Böbrek taşlarını uzak tutmaya yardımcı olur

Böbrek taşları, böbreklerinizin içinde oluşan sert mineral ve tuz birikintileridir. Dehidrasyon böbrek taşı büyüme riskinizi artırır. Daha fazla su içmek, böbreklerden daha fazla sıvının geçişine ve aksi durumda kristalleşmeye ve birikintiler oluşturabilecek mineral birikimine neden olur.

 

Kabızlığı giderir

Su, hazım sistemimizin muntazam çalışmasını destekleyen ana bileşenlerden biridir. Düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmede ve dışkıdan geçmekte zorlanmayı önlemede destek sunar. Karbonatlı suyun kabızlığı önlemede olumlu etkileri vardır.

 

Kötü nefesle savaşır

Ağız kokusu, dilinizin, dişlerin ve diş etlerinin içlerine yerleşen bakterilerden kaynaklanır. Bu bakteri birikimi, uçucu kükürt bileşikleri adı verilen kötü kokulu şeylere neden olur. İçme suyu, bu bakterilerin yıkanmasına yardımcı olur ve ağzınızda fena kokulu bileşiklerin birikmesini önler. Bu yüzden bolca su için ve nefesini taze tutun!

 

Cildi gençleştirir

Su cildinizi nemlendirirek, taze, yumuşak, parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Su kırışıklıkları giderir bu nedenle de en iyi yaşlanma karşıtı tedavidir.

Bu Yazı Toplam 164 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM