Facebookta Paylaş Tweetle

Egzozdan Siyah Duman Neden Çıkar? Ne Anlama Gelir?

Tarih
02 ARA 2021
Yazar

Egzozdan Siyah Duman Neden Çıkar? Ne Anlama Gelir?

Egzozdan siyah duman neden çıkar? Egzozdan siyah duman çıkması ne anlama gelir? Egzozdan siyah duman çıkmasının nedenleri nelerdir? Benzinli ve dizel araçlarda egzozdan siyah duman neden çıkar? Egzozdan siyah duman çıkması nasıl düzeltilir?

Arabanın egzozundan çıkan duman, aracın mevcut durumu hakkında çok şey söylüyor. İşler iyi gidiyor gibi görünebilir ancak egzozdan çıkan siyah duman açıkça motorun sağlığının kötü olduğunu gösterir.

Bazen arabanızı çalıştırdığınızda sadece bir duman patlaması olabileceği ve ardından saniyeler içinde dağılacağı doğrudur. Ancak, duman kaybolmuyorsa, bir sorun olduğunu anlamalı ve oto tamirhanesine götürmek için gerekli adımları atmalısınız. Bu tür dumanın genellikle arızalı enjektörler, sızdıran valf, hasarlı hava filtresi veya diğerlerinin yanı sıra kötü turboşarj gibi çeşitli sorunlardan kaynaklandığını unutmayın.

 

Egzozdan Siyah Duman Çıkmasının Anlamı Nedir?

Siyah dumana maruz kalmak, aracınızın motorunun çok fazla yakıt yaktığı anlamına gelir. Bununla, ya yakıtın kirlendiğini ya da motordaki yağa çok fazla karıştığını kastediyoruz. Yağla karışması gereken yakıt olmasına rağmen, doğru denge olması gerektiğini unutmayın. Hem dizel hem de benzinli motorları etkileyen, çoğu dizel motorun daha yüksek bir orana sahip olması talihsiz bir durumdur.

Örneğin dizel araca baktığımızda çoğu zaman motorun ilk çalıştırıldığı andan itibaren egzozdan siyah duman çıkar. Başka bir zaman, havanın soğuk olduğu veya ani hızlanma uygulandığı zamandır. Bu üç durumda da egzozunuzdan çıkan siyah duman genellikle çok kalın bir tabaka şeklindedir.

Benzinli arabalara baktığımızda çoğu dizel motorlu araba kadar popüler olmasa da fark ettiğiniz dumanın sebebi muhtemelen dizel arabalarda olduğu gibi fazla yakıt yakmasıdır. Çoğunlukla turboşarjlı araçlarda deneyimlenen bu turboşarjlı, motora fazladan hava pompalayan ve daha fazla güç sağlamak için ek yakıtla birleştirilen egzoz tahrikli bir boru görevi görür. "Ekstra yakıtın yalnızca yeterli hava sağlanırsa düzgün şekilde yanacağını ve bu da turboşarjın iyi durumda olması gerektiği anlamına geldiğini unutmayın."

Ne yazık ki, turboşarj aşınmışsa veya boru tesisatında sızıntı varsa, ekstra yakıtın düzgün şekilde yanması için yeterli hava sağlamayacaktır. Bu kesinlikle ekstra yakıtın egzoz yoluyla atılmasına yol açacaktır. Unutmayın, sık sık çıkan dumanı görmezden gelirseniz aracınızın sensörlerine ve katalitik konvertöre zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

Egzozdan Siyah Dumanın Ana Sebepleri Nelerdir?

Egzozdan siyah duman çıkmasına neden olacak birkaç sorun vardır. Bunlar tıkalı bir hava filtresi, tıkanmış manifold, hatalı çalışan yakıt enjeksiyonu veya diğer sorunların bir sonucu olabilir. Hem dizel hem de benzinli araçlara baktığımızda motor yakıt yakarken siyah duman çıktığını biliyoruz.  Bununla birlikte, benzinli motorlu arabanın, zengin bir yakıt karışımının neden olduğu koyu gri duman çıkardığı da bilinmektedir. Fakat bekle! Hem dizel hem de benzinli araçlarda bulunan bazı sorunlar vardır, diğerleri ise sadece belirli bir motor içindir. O halde vakit kaybetmeden benzinli araçlardan başlayarak bu nedenlere detaylı olarak bakalım.

 

Benzinli Motor

Kirli Filtreler

Benzinli motorlarda egzozdan çıkan siyah dumanın ana nedenlerinden biri kirli bir filtredir. Bunun nedeni, kirin temiz havanın motora ulaşmasını engellemesi ve böylece emisyon kontrol sistemlerini etkilemesidir. Hava akışını azaltarak, genellikle diğer parçalar arasında bujiye zarar veren zengin bir yakıt karışımı oluşur.

Arızalı Oksijen Sensörü

Siyah dumanın bir başka nedeni de kötü bir oksijen sensörüdür. Ana işlevi, motor kontrol ünitesine bilgi göndererek aracınızı verimli bir şekilde çalıştırmasını sağlamak ve herhangi bir emisyonu önlemektir. Kötü bir oksijen sensörünüz olduğunda, arabanız kesinlikle daha az verimli çalışır ve bu da sadece dumana değil aynı zamanda başka sorunlara da yol açar. Bunlar genellikle yüksek yakıt tüketimi, yetersiz rölanti, zor çalıştırma sorunları vb.

Arızalı Motor Kontrol Ünitesi (ECU)

Arızalı bir ECU, arabanızdan duman çıkmasına da katkıda bulunabilir. Arızalı ECU, egzozdan çıkan siyah duman ve stop etme yanı sıra tekleme gibi birçok soruna neden olabilir. Belirtilerin gelip gidebileceğini unutmayın, bu nedenle onları fark ettiğinizde dikkatli olmak iyidir.

 

Dizel Motor

Tıkalı Hava Filtresi

Bildiğiniz gibi normal bir motorun tüm yakıtını yaktığı ve sadece CO2 ve su verdiği bilinmektedir. Ancak yakıt kısmen yandığında egzozdan siyah duman çıkacaktır. Bu olduğunda, kirli olduğu için tıkalı olup olmadığını görmek için hava filtresini kontrol etmelisiniz. Kesinlikle tıkanmışsa, tek yapmanız gereken yenisiyle değiştirmek.

Arızalı Yakıt Enjektörü

Bir yakıt enjektörü, motorun başında bulunan aracınızın yakıt sisteminin önemli bir parçasıdır. Özellikle emme manifoldunda emme valfinin yanında bulunur ve amacı yakıtın doğrudan silindire akmasını sağlamaktır. Ayrıca yakıtın motor giriş valfine doğru püskürtülmesini sağlar. Bu, yakıt enjektörünün pislikle tıkanması nedeniyle arızalanması durumunda işini düzgün yapmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, ekstra yakıt, aracınızı hızlandırdığınızda siyah duman olarak yayılan katı bir karbon kalıntısı oluşturur.

Arızalı Kütle Hava Akış (MAF) Sensörü

Kütle hava akış sensörüne baktığımızda asıl amacı motora gelen hava ile doğru miktarda yakıtın karışmasını sağlamaktır. Bununla birlikte, özellikle MAF kötüyse, durum her zaman böyle değildir. Bunun nedeni, sisteme gelen daha fazla hava akışını kaydetmesi ve böylece motora fazla yakıtın akmasına neden olmasıdır. Son olarak, nihai sonuç, siyah duman olarak yayılacak olan yanmamış yakıt olacaktır.

Kirli Egzoz Gazı Devridaim (EGR) Valfi

Adından da anlaşılacağı gibi, bir EGR, yanma sıcaklığını azaltmak için az miktarda motor egzozunu yanma odalarına geri döndürmek için oradadır. Bu işlem, nitrojen oksit oluşumunu azalttığı için gereklidir. Bununla birlikte, yanma odasına yanlış miktarda karbon (IV) oksit yeniden verildiğinde, EGR valfleri nitrojen oksit artışını kontrol edemediği için arıza yapma eğilimindedir. Bu nedenle, EGR valfini değiştirmeye karar vermeden önce, onları temizlemeniz ve egzozdan hala siyah duman çıkıp çıkmadığına bakmanız önemlidir.

Aşırı Karbon Birikimleri

Çoğunlukla üzerlerinde daha fazla kilometre kat etmiş arabaları etkileyen karbon birikintileri genellikle kritik alanlarda birikir ve bu da onların düzgün çalışmamasına neden olur. Dizel, benzinden daha uzun süre çalıştığı ve aynı zamanda ham yakıt olduğu için dizel motorlar kolayca karbon birikimine eğilimlidir.

 

Egzozdaki Siyah Dumanı Nasıl Düzeltirsiniz?

Çoğu araba ara sıra siyah dumana maruz kalır. Ancak bu her zaman ciddi bir sorun olduğunu göstermez. Örneğin, aracınız ilk çalıştırmada biraz duman çıkarıyorsa ve motor ısındıkça temizleniyorsa, endişelenecek bir şey yoktur. Bu genellikle egzozdan beyaz duman çıkması durumunda olur. Fakat, araç ısındıktan sonra devam ederse, endişelenecek bir durum vardır ve bu nedenle dumana neden olan sorunları çözmenin en iyi yollarını arıyoruz.

Bu nedenle, lafı daha fazla uzatmadan hem benzinli hem de dizel motorun duman emisyonu sorunlarını çözmenin en iyi yollarını belirtmenin zamanı geldi.

 

Benzinli Motor

Hava Filtrelerini Temizleyin

Yağ veya kalıntı birikmesi nedeniyle hava filtrelerinin kirlenmesi yaygındır. Bu olursa, profesyonel bir oto tamircisi tarafından temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu önemlidir, çünkü filtrelerin arabanızın kaputundan çıkarılması gerekir ve muhtemelen doğru tamircinin alet kutusuna sahip değilsiniz. Filtre çıkarıldıktan sonra birkaç dakika boyunca iyice vakumlanır, ardından önce dış ve iç temizleme solüsyonu uygulanarak temizlenir. On dakika kadar beklettikten sonra durulayın. Kuruyunca hak ettiği yere geri koyun.

Oksijen Sensörlerini Değiştirin

Aracınızda bulunan küçük cihazlar olsalar bile oksijen sensörleri oksijen-yakıt oranını ölçmek ve dengelemek açısından çok önemlidir. Emisyon sisteminin bir parçası olarak bazen tıkanırlar veya tamamen çalışmayı durdururlar ve bu da aracınızın beklenmedik bir şekilde durmasına neden olabilir. Oksijen sensörünüzü birkaç kilometre daha çıkarmak için temizlemek mümkün olsa da, değiştirmek en iyi çözümdür.

Motor Kontrol Ünitesini (ECU) Onarın/Değiştirin

Araba bilgisayarlarını veya ECU'yu onarmak, hasarın boyutuna bağlı olarak çok maliyetli olabilir. Neyse ki, yalnızca güç kaynağıysa, yetenekli bir tamirci hemen tamir edecektir. Ancak, sorun ciddiyse, bilgisayarın değiştirilmesi gerekir.

 

Dizel Motor

Filtreleri ve Ateşleme Sistemini Temizleyin

Aracınızın içten yanması, yakıtı tamamen yakmak için doğru miktarda hava girişi gerektirir. Ne yazık ki, motora yeterince hava gelmiyorsa, yakıt tamamen yanmaz ve bu da egzozunuzdan siyah duman çıkmasına neden olur. Yakıtların çıplak gözle görülmeyen su ve CO2 salabilmesi için tamamen yanması gerekir. Bu nedenle aracınızın siyah duman yaymasını önlemek için filtrelerinizi ve ateşleme sisteminizi kirli veya tıkalı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer öyleyse, onları temizlemeli veya gerekirse değiştirmelisiniz.

Piston Segmanlarını Kontrol Edin

Önemli motor bileşenleri, piston segmanları, karterdeki gaz kaybını en aza indirgemek için yanmayı yalıtmak için vardır. Bu nedenle, bu bileşenler hasar gördüğünde veya aşındığında, hızlanırken egzozdan kesinlikle siyah duman çıktığını göreceksiniz. Bu nedenle, dumandan kurtulmak için bunları kontrol ettiğinizden ve gerekirse değiştirdiğinizden emin olun. Hatırla bunu; Onlara erişmek için motorun çıkarılması gerekeceğinden, bir oto tamircisinin hizmetlerini aramanız gerekecek.

Common-Rail Yakıt Enjeksiyon Sistemine Bakım Yapın

Eski dizel arabaların aksine, çoğu yeni dizel motorlu otomobil, yakıtı doğrudan solenoid valflere beslemede harika olan bir common rail yakıt enjeksiyon sistemi kullanır. İyi haber şu ki, bu yüksek teknoloji enjeksiyon sistemi, aracınızın siyah dumana maruz kalmamasını sağlıyor. Bu nedenle dizel araç satın alırken sadece common rail yakıt enjeksiyonlu olanı seçin ve rahatsız edici dumanla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yakıt Temizleme Katkıları Kullanın

Yakıt enjektörlerinde ve silindir odalarında yavaş yavaş yanma birikintileri ve döküntüler oluştuğunun bilindiğini biliyor musunuz? Aynen öyle yapıyorlar ama bu motorda akan yakıt için iyi değil çünkü motor sorunlarına neden oluyor.

Sorunlardan biri, yakıt ekonomisinin azalmasının yanı sıra motor performansının düşmesidir. Bu kesinlikle siyah duman emisyonuna neden olacaktır. Neyse ki, dumanı birkaç gün içinde yok edecek tortulardan kurtulmak için dizel yakıtı bir katkı maddesiyle karıştırarak bu sorunu çözebilirsiniz. Unutmayın, bugün piyasada aracınızın ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayacak birkaç yakıt katkı maddesi bulunmaktadır.

 

Hızlandığımda Arabam Neden Siyah Duman Atıyor?

Hızlanma sırasında aracınızın egzozdan siyah duman atmasının birkaç nedeni olabilir. Bunlardan biri sızdıran yakıt enjektöründen, arızalı Oksijen sensöründen veya MAF sensöründen veya çok fazla yakıt basıncından kaynaklanıyor. Ayrıca aracınızda özellikle dizel motorlarda motor bilgisayarı arızası olabilir veya siyah duman ani hızlanma sonucu olabilir.

 

Kötü Bir O2 Sensörü Siyah Dumana Neden Olabilir mi?

Aracınız düzgün çalışıyorsa Oksijen sensörü (O2) motorunuzun duman çıkarmasına neden olamaz. Ancak sensör herhangi bir şekilde bozulursa aracınız ya zengin ya da fakir çalışacaktır.

Zengin çalışmak ne anlama geliyor?

Bu, yanma odasına çok fazla yakıt girdiği anlamına gelir. Öte yandan, yanma odasına giren önerilen miktardan daha az yakıt, fakir çalışan bir arabaya neden olur.  Yani aracınız aşırı zengin çalışıyorsa egzoz borunuzdan kesinlikle siyah duman çıktığını göreceksiniz. Ayrıca, aracınız uzun süre aşırı fakir çalışırsa motor arızasına neden olabilir. Bu sadece siyah dumanla değil, aynı zamanda egzoz borusundan beyaz veya mavi dumanla da sonuçlanacaktır.

 

Arabamı Siyah Dumanla Kullanabilir miyim?

Her şey, sadece birkaç dakika sonra temizlenen bir duman patlamasıysa, arabanızı sürebilirsiniz. Ancak, egzozunuzdan duman çıkmaya devam ederse, tamircinizi ziyaret etmenin zamanı gelmiştir. Tanımlanması ve düzeltilmesi en kolay duman olmasının yanı sıra, gereksiz yakıtın yakılması yakıt tasarrufunuzu gerçekten etkileyecektir. Bu nedenle, duman sensörlerin, yakıt hattının veya enjeksiyon sisteminin kötü çalışmasından kaynaklanabileceğinden işaretleri göz ardı etmeyin. Ayrıca, hasar görmüş bir motoru tamir etme maliyetinden de tasarruf etmiş olursunuz.

 

Kötü Bir Katalitik Konvertör Siyah Dumana Neden Olabilir mi?

Evet, kötü bir katalitik konvertör siyah dumana neden olabilir. Bu, arabanızın motorunun çok fazla yağ yakması veya motor soğutma sıvısından gelen sıvıların neden olduğu bir tıkanıklık nedeniyle olur. Egzozdan yayılan koyu duman dışında, katalitik konvertörünüzün düzgün çalışmadığını anlamanın başka yolları da şunlardır:

  • - Kükürt kokusu veya egzozdan çürük yumurta kokusu
  • - Düşük motor performansı
  • - Arabanızın altında aşırı ısı
  • - Azaltılmış hızlanma

Yukarıdaki belirtilerden bazılarına aracın emisyon sisteminin diğer parçaları da neden olabilir. Bu nedenle, dumana neden olanın gerçekten katalitik konvertör olup olmadığını belirlemek için teknisyeninizin aracı kontrol etmesine izin vermeniz önemlidir.

Bu makalede ele aldığımız her şeyin size çok yardımcı olacağını umuyoruz. Kişisel olarak, hiçbir araç sahibi egzoz borularından siyah duman çıkmasını istemez. Bu nedenle, herhangi bir zararı önlemek için bu tür dumanla veya başka bir duman türüyle hemen ilgilenmeniz çok önemlidir.

Bu Yazı Toplam 190 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM