Facebookta Paylaş Tweetle

Rafine Şeker Nedir?

Tarih
11 ARA 2021
Yazar

Rafine Şeker Nedir?

Bu makalede rafine şekerin ne olduğu, doğal şekerden nasıl farklı olduğunu ve tüketiminin nasıl azaltılacağı anlatılmaktadır.

Son on yılda, şekere ve sağlığa zararlı etkilerine yoğun bir şekilde odaklanıldı. Rafine şeker alımı obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlarla bağlantılıdır. Yine de, çeşitli yiyeceklerde bulunur, bu da özellikle kaçınılmasını zorlaştırır.

Ayrıca, rafine şekerlerin doğal şekerlere kıyasla nasıl olduğunu ve benzer sağlık etkilerinin olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 

Rafine şeker nasıl yapılır?

Şeker, meyveler, sebzeler, süt ürünleri, tahıllar ve hatta kabuklu yemişler ve tohumlar dahil olmak üzere birçok gıdada doğal olarak bulunur. Bu doğal şeker, şu anda gıda arzında bol miktarda bulunan rafine şekeri üretmek için ekstrakte edilebilir. Sofra şekeri ve yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), bu şekilde oluşturulan rafine şekerlerin iki yaygın örneğidir.

 

Sofra şekeri

Sakaroz olarak da bilinen sofra şekeri, tipik olarak şeker kamışı bitkilerinden veya şeker pancarından çıkarılır. Şeker üretim süreci, şeker kamışı veya pancarın yıkanması, dilimlenmesi ve şekerli suyunun çıkarılmasını sağlayan sıcak suda ıslatılmasıyla başlar. Meyve suyu daha sonra süzülür ve daha sonra yıkanan, kurutulan, soğutulan ve süpermarket raflarında bulunan sofra şekerine paketlenen şeker kristallerine dönüştürülen bir şuruba dönüştürülür.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS)

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) bir tür rafine şekerdir. Mısır önce mısır nişastası yapmak için öğütülür ve daha sonra mısır şurubu oluşturmak için işlenir. Daha sonra şeker fruktoz içeriğini artıran ve sonuçta mısır şurubunun tadını daha tatlı hale getiren enzimler eklenir.

En yaygın tür, %55 fruktoz ve %42 glikoz içeren HFCS 55'tir - başka bir şeker türü. Bu fruktoz yüzdesi sofra şekerine benzer.

Bu rafine şekerler tipik olarak gıdalara lezzet katmak için kullanılır, ancak aynı zamanda reçel ve jölelerde koruyucu görevi görebilir veya turşu ve ekmek gibi gıdaların mayalanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca genellikle alkolsüz içecekler ve dondurma gibi işlenmiş gıdalara toplu eklemek için kullanılırlar.

 

Sağlığa olumsuz etkileri

Sofra şekeri ve HFCS gibi şekerler, şeker içerdiğinden şüphelenmeyeceğiniz pek çok gıda da dahil olmak üzere çeşitli gıdalara eklenir. Böylece, bir dizi zararlı sağlık etkisini teşvik ederek besinlerinize gizlice girebilirler.

Örneğin, özellikle şekerli içecekler şeklinde çok miktarda rafine şeker tüketmek, sürekli olarak obezite ve aşırı karın yağı ile bağlantılıdır, bu da diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlar için bir risk faktörüdür.

Özellikle HFCS ile zenginleştirilmiş gıdalar, vücudunuza ne zaman yemek yemeniz ve ne zaman durmanız gerektiğini bildiren bir hormon olan leptine karşı direnç kazanmanıza neden olabilir. Bu, rafine şeker ve obezite arasındaki bağlantıyı kısmen açıklayabilir.

Birçok çalışma, ilave şeker oranı yüksek diyetleri artan kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmektedir.

Ek olarak, rafine şeker açısından zengin diyetler genellikle daha yüksek tip 2 diyabet, depresyon, bunama, karaciğer hastalığı ve belirli kanser türleri riski ile bağlantılıdır.

 

Rafine şekerler ve doğal şekerler

Birkaç nedenden dolayı rafine şekerler, sağlığınız için genellikle doğal şekerlerden daha kötüdür.

Rafine şekerler açısından zengin gıdalar genellikle yoğun şekilde işlenir

Rafine şekerler tipik olarak tadı iyileştirmek için yiyecek ve içeceklere eklenir. Neredeyse hiç vitamin, mineral, protein, yağ, lif veya diğer faydalı bileşikler içermedikleri için boş kalori olarak kabul edilirler.

Ayrıca, rafine şekerler, tümü yoğun şekilde işlenme eğiliminde olan dondurma, hamur işleri ve soda gibi paketlenmiş yiyecek ve içeceklere yaygın olarak eklenir.

Besin açısından düşük olmalarına ek olarak, bu işlenmiş gıdalar, yüksek miktarlarda tüketildiğinde sağlığınıza zarar verebilecek tuz ve ilave yağlar açısından zengin olabilir.

Doğal şekerler genellikle besin açısından zengin gıdalarda bulunur

Şeker birçok gıdada doğal olarak bulunur. İki popüler örnek, süt ürünlerinde laktoz ve meyvelerde fruktozdur. Kimya açısından, vücudunuz doğal ve rafine şekerleri özdeş moleküllere ayırır ve her ikisini de benzer şekilde işler. Bununla birlikte, doğal şekerler tipik olarak diğer faydalı besinleri sağlayan gıdalarda bulunur.

Örneğin, HFCS'deki fruktozdan farklı olarak, meyvedeki fruktoz, lif ve çeşitli vitaminler, mineraller ve diğer faydalı bileşiklerle birlikte gelir. Lif, şekerin kan dolaşımınıza ne kadar hızlı girdiğini yavaşlatmaya yardımcı olarak kan şekerinizde ani yükselme olasılığınızı azaltır.

Benzer şekilde, süt ürünlerindeki laktoz, protein ve değişen seviyelerde yağ ile doğal olarak paketlenir, ayrıca kan şekeri artışlarını önlemeye yardımcı olduğu bilinen iki besin maddesi.

Ayrıca, besin açısından zengin gıdalar, rafine şekerler açısından zengin gıdalardan daha büyük olasılıkla günlük besin ihtiyaçlarınıza daha fazla katkıda bulunur.

 

Tüm doğal şekerler eşit derecede iyi değildir

Doğal şekerlerin genellikle rafine şekerlerden daha faydalı olduğu düşünülse de, bu her durumda geçerli değildir. Doğal şekerler, liflerinin neredeyse tamamını ve diğer besin maddelerinin büyük bir kısmını ortadan kaldıracak şekilde de işlenebilir. Smoothies ve meyve suları buna iyi örneklerdir. Bütün formlarında meyveler çiğneme direnci sunar ve su ve lifle yüklüdür. Karıştırmak veya suyunu sıkmak, liflerinin neredeyse tamamını ve çiğneme direncini yok eder, bu da tatmin hissetmek için muhtemelen daha büyük bir porsiyona ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Karıştırma veya suyu sıkma, bütün meyvelerde doğal olarak bulunan bazı vitaminleri ve faydalı bitki bileşiklerini de ortadan kaldırır.

Doğal şekerlerin diğer popüler biçimleri arasında bal ve akçaağaç şurubu bulunur. Bunlar rafine şekerlerden daha fazla fayda ve biraz daha fazla besin sunuyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, lif bakımından düşük ve şeker bakımından zengin kalırlar ve sadece ölçülü olarak tüketilmelidirler.

 

Rafine şeker nasıl önlenir

Rafine şekerler birçok paketlenmiş gıdaya eklenir. Bu nedenle, gıda etiketlerini kontrol etmek, diyetinizdeki rafine şeker miktarını azaltmada etkili olabilir.

Eklenen şekeri etiketlemek için çok çeşitli isimler kullanılabilir. En yaygın olanları yüksek fruktozlu mısır şurubu, şeker kamışı, şeker kamışı suyu, pirinç şurubu, melas, karamel ve glikoz, maltoz veya dekstroz gibi -oz ile biten çoğu içeriktir.

Genellikle rafine şeker içeren bazı yiyecek kategorileri şunlardır:

  • - İçecekler: alkolsüz içecekler, spor içecekleri, özel kahve içecekleri, enerji içecekleri, Vitaminwater, bazı meyve içecekleri vb.
  • - Kahvaltı yiyecekleri: mağazadan satın alınan müsli, granola, kahvaltılık gevrekler, tahıl çubukları vb.
  • - Tatlılar ve unlu mamuller: çikolatalar, şekerlemeler, turtalar, dondurmalar, kruvasanlar, bazı ekmekler, unlu mamuller vb.
  • - Konserve ürünler: kuru fasulye, konserve sebze ve meyveler vb.
  • - Ekmek malzemeleri: meyve püreleri, reçeller, fındık ezmeleri, ezmeler vb.
  • - Diyet gıdalar: az yağlı yoğurtlar, az yağlı fıstık ezmesi, az yağlı soslar vb.
  • - Soslar: ketçap, salata sosları, makarna sosları vb.
  • - Hazır yemekler: pizza, dondurulmuş yemekler, makarna ve peynir vb.

 

Bu işlenmiş gıdalardan daha az yemek ve bunun yerine bütün, minimum düzeyde işlenmiş olanları tercih etmek, diyetinizdeki rafine şeker miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sofra şekeri, agave şurubu, esmer şeker, pirinç şurubu ve hindistancevizi şekeri gibi tatlandırıcıların kullanımını azaltarak alımınızı daha da azaltabilirsiniz.

 

Özetle;

Rafine şeker, şeker kamışı, şeker pancarı veya mısır gibi gıdalardan doğal şeker çıkarılarak elde edilir. Genellikle besin açısından fakir, işlenmiş gıdalara eklenir, bu da büyük miktarlarda yenildiğinde sağlığınıza zarar verebilir.

Buna karşılık, doğal şekerler tipik olarak bütün gıdalarda bulunur. Bunlar, vücudunuzun bu şekerleri daha sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olan iki besin olan protein veya lif açısından doğal olarak zengindir. Ayrıca tipik olarak vitaminler, mineraller ve faydalı bitki bileşikleri açısından da zengindirler.

Bununla birlikte, tüm doğal şekerler eşit değildir ve meyve sularında, smoothie'lerde ve bal ve akçaağaç şurubu gibi doğal tatlandırıcılarda bulunanlar ölçülü olarak tüketilmelidir.

Bu Yazı Toplam 84 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM