Facebookta Paylaş Tweetle

Yapay Tatlandırıcılar: Faydalı mı? Zararlı mı?

Tarih
11 ARA 2021
Yazar

Yapay Tatlandırıcılar: Faydalı mı? Zararlı mı?

Yapay tatlandırıcılar genellikle hararetli tartışmaların konusudur. Bir yandan kanser riskinizi artırdığı, kan şekerinize ve bağırsak sağlığınıza zarar verdiği iddia ediliyor. Öte yandan, çoğu sağlık otoritesi onları güvenli kabul ediyor ve birçok kişi şeker alımını azaltmak ve kilo vermek için kullanıyor. Bu makale yapay tatlandırıcılar ve bunların sağlık üzerindeki etkileri hakkındaki kanıtları gözden geçirmektedir.

Yapay tatlandırıcılar nelerdir?

Yapay tatlandırıcılar veya şeker ikameleri, bazı yiyecek ve içeceklere tat vermek için eklenen kimyasallardır. İnsanlar genellikle onlara "yoğun tatlandırıcılar" derler çünkü sofra şekerine benzer, ancak birkaç bin kat daha tatlıdırlar.

Bazı tatlandırıcılar kalori içerse de, ürünleri tatlandırmak için gereken miktar o kadar küçüktür ki neredeyse hiç kalori tüketmezsiniz.

 

Yapay tatlandırıcılar nasıl çalışır?

Dilinizin yüzeyi, her biri farklı tatları algılayan birkaç tat reseptörü içeren birçok tat tomurcuğu ile kaplıdır. Yemek yediğinizde, tat reseptörleriniz gıda molekülleriyle karşılaşır. Bir reseptör ve molekül arasındaki mükemmel uyum, beyninize bir sinyal göndererek tadı tanımlamanıza olanak tanır.

Örneğin, şeker molekülü, tatlılık için tat alıcınıza mükemmel bir şekilde uyar ve beyninizin tatlı tadı tanımlamasını sağlar. Yapay tatlandırıcı molekülleri, tatlılık reseptörüne sığacak kadar şeker moleküllerine benzer. Bununla birlikte, genellikle vücudunuzun onları kalorilere ayırması için şekerden çok farklıdırlar. Eklenen kaloriler olmadan bu şekilde tatlı bir tat sağlarlar.

Yapay tatlandırıcıların çok az bir kısmı vücudunuzun kalorilere ayırabileceği bir yapıya sahiptir. Yiyecekleri tatlı hale getirmek için çok az miktarda yapay tatlandırıcıya ihtiyaç duyulduğu düşünüldüğünde, neredeyse hiç kalori tüketmezsiniz.

 

Ortak yapay tatlandırıcılar

Aşağıdaki yapay tatlandırıcıların Amerika Birleşik Devletleri ve/veya Avrupa Birliği'nde kullanımına izin verilir:

  • - Aspartam: NutraSweet, Equal veya Sugar Twin markaları altında satılan aspartam, sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır.
  • - Asesülfam potasyum: Asesülfam K olarak da bilinir, sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır. Yemek pişirmek ve fırınlamak için uygundur ve Sunnet veya Sweet One markaları altında satılır.
  • - Advantame: Bu tatlandırıcı sofra şekerinden 20.000 kat daha tatlıdır ve yemek pişirmek ve fırınlamak için uygundur.
  • - Aspartam-asesülfam salt: Twinsweet markası altında satılan, sofra şekerinden 350 kat daha tatlıdır.
  • - Siklamat: Yemek pişirmek için sofra şekerinden 50 kat daha tatlı olan siklamat kullanılmıştır. Ancak, 1970'den beri Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanmıştır.
  • - Neotam: Newtame markası altında satılan bu tatlandırıcı sofra şekerinden 13.000 kat daha tatlıdır ve yemek pişirmek ve fırınlamak için uygundur.
  • - Neohesperidin: Sofra şekerinden 340 kat daha tatlıdır ve yemek pişirmek, fırınlamak ve asitli yiyeceklerle karıştırmak için uygundur. Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanmıştır.
  • - Sacchari: Sweet'N Low, Sweet Twin veya Necta Sweet markaları altında satılan sakarin, sofra şekerinden 700 kat daha tatlıdır.
  • - Sukraloz: Sofra şekerinden 600 kat daha tatlı olan sukraloz, yemek pişirmek, fırınlamak ve asitli yiyeceklerle karıştırmak için uygundur. Splenda markası altında satılmaktadır.

 

Yapay tatlandırıcılar, iştah ve kilo

Yapay tatlandırıcılar, kilo vermeye çalışan kişiler arasında popülerdir. Bununla birlikte, iştah ve kilo üzerindeki etkileri çalışmalar arasında farklılık göstermektedir.

İştah üzerindeki etkileri

Bazı insanlar yapay tatlandırıcıların iştahı artırabileceğine ve kilo alımına neden olabileceğine inanıyor. Buradaki fikir, yapay tatlandırıcıların, yemek yedikten sonra sizi tatmin etmek için gereken yiyecek ödül yolunu etkinleştiremeyebileceğidir. Tadının tatlı olduğu, ancak diğer tatlı tadı olan yiyeceklerde bulunan kalorilerden yoksun olduğu düşünüldüğünde, beyni hala aç hissetmekle karıştırdıkları düşünülmektedir.

Ek olarak, bazı bilim adamları tok hissetmek için şekerle tatlandırılmış versiyona kıyasla yapay olarak tatlandırılmış bir gıdadan daha fazla yemeniz gerektiğini düşünüyor.

Tatlandırıcıların şekerli yiyecekler için istek uyandırabileceği bile öne sürülmüştür. Bununla birlikte, birçok yeni araştırma yapay tatlandırıcıların açlığı veya kalori alımını artırdığı fikrini desteklememektedir.

Aslında, çeşitli araştırmalar, katılımcıların şekerli yiyecek ve içecekleri yapay olarak tatlandırılmış alternatiflerle değiştirdiklerinde daha az açlık bildirdiklerini ve daha az kalori tükettiklerini bulmuştur.

Kilo üzerindeki etkileri

Kilo kontrolü ile ilgili olarak, bazı gözlemsel çalışmalar, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin tüketilmesi ile obezite arasında bir bağlantı olduğunu bildirmektedir. Bununla birlikte, bilimsel araştırmalarda altın standart olan randomize kontrollü çalışmalar, yapay tatlandırıcıların vücut ağırlığını, yağ kütlesini ve bel çevresini azaltabileceğini bildirmektedir.

Bu çalışmalar ayrıca normal alkolsüz içeceklerin şekersiz versiyonlarıyla değiştirilmesinin vücut kitle indeksini (BMI) 1,3-1,7 puana kadar azaltabileceğini gösteriyor.

Dahası, ilave şeker içerenler yerine yapay olarak tatlandırılmış yiyecekleri seçmek, tükettiğiniz günlük kalori miktarını azaltabilir.

4 hafta ile 40 ay arasında değişen çeşitli araştırmalar, bunun 2,9 pound'a (1,3 kg) kadar kilo kaybına yol açabileceğini gösteriyor. Düzenli olarak alkolsüz içecek tüketen ve şeker tüketimini azaltmak isteyenler için yapay tatlandırılmış içecekler kolay bir alternatif olabilir.

Bununla birlikte, daha büyük porsiyonlar veya fazladan tatlılar yiyerek telafi ederseniz, diyet soda tercih etmek herhangi bir kilo kaybına yol açmaz. Diyet soda tatlı isteğinizi artırıyorsa, suya yapışmak en iyisi olabilir

 

Yapay tatlandırıcılar ve diyabet

Şeker hastaları, kan şekeri seviyelerinde eşlik eden yükselme olmadan tatlı bir tat sundukları için yapay tatlandırıcıları seçmekten fayda görebilirler. Bununla birlikte, bazı araştırmalar diyet soda içmenin %6-121 daha fazla diyabet geliştirme riski ile ilişkili olduğunu bildirmektedir.

Bu çelişkili görünebilir, ancak tüm çalışmaların gözlemsel olduğunu belirtmek önemlidir. Yapay tatlandırıcıların diyabete neden olduğunu kanıtlamadılar, sadece tip 2 diyabet geliştirmesi muhtemel kişilerin diyet soda içmeyi de sevdiklerini kanıtladılar.

Öte yandan, birçok kontrollü çalışma, yapay tatlandırıcıların kan şekerini veya insülin seviyelerini etkilemediğini gösteriyor.

Şimdiye kadar, Hispanik kadınlarda yapılan küçük bir çalışma olumsuz bir etki buldu. Şekerli bir içecek tüketmeden önce yapay olarak tatlandırılmış bir içecek içen kadınların, şekerli bir içecek tüketmeden önce su içenlere kıyasla %14 daha yüksek kan şekeri ve %20 daha yüksek insülin seviyeleri vardı. Ancak, katılımcılar yapay olarak tatlandırılmış içecekler içmeye alışık değildi, bu da sonuçları kısmen açıklayabilir. Üstelik yapay tatlandırıcılar, insanların yaşına veya genetik geçmişine bağlı olarak farklı etkilere sahip olabilir.

Örneğin araştırmalar, şekerli içeceklerin yapay olarak tatlandırılmış içeceklerle değiştirilmesinin Hispanik gençler arasında daha güçlü etkiler yarattığını gösteriyor. Bu, yukarıda Hispanik kadınlar üzerinde görülen beklenmedik etkiyle ilgili olabilir.

Araştırma sonuçları aynı fikirde olmasa da, mevcut kanıtlar genellikle şeker hastaları arasında yapay tatlandırıcı kullanımı lehindedir. Yine de, farklı popülasyonlarda uzun vadeli etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Yapay tatlandırıcılar ve metabolik sendrom

Metabolik sendrom, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, aşırı karın yağı ve anormal kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere bir dizi tıbbi durumu ifade eder. Bu koşullar inme, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalık riskinizi artırır.

Bazı araştırmalar, diyet soda içenlerin metabolik sendrom riskinin %36'ya kadar daha yüksek olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, daha kaliteli araştırmalar, diyet sodanın ya hiçbir etkisinin olmadığını ya da koruyucu olduğunu bildirmektedir.

Yakın tarihli bir çalışmada, obezite ve aşırı kilolu kişilerin her gün çeyrek galon (1 litre) normal soda, diyet soda, su veya yarım yağlı süt içmesi sağlandı. Altı aylık çalışmanın sonunda, diyet soda içenler, içenlere kıyasla %17-21 daha az ağırlıkta, %24-31 daha az göbek yağına, %32 daha düşük kolesterol seviyelerine ve %10-15 daha düşük kan basıncına sahipti. Aslında içme suyu, diyet soda içmekle aynı faydaları sağlıyordu.

 

Yapay tatlandırıcılar ve bağırsak sağlığı

Bağırsak bakterileriniz sağlığınızda önemli bir rol oynar ve zayıf bağırsak sağlığı birçok sorunla bağlantılıdır. Bunlara kilo alımı, zayıf kan şekeri kontrolü, metabolik sendrom, zayıflamış bir bağışıklık sistemi ve bozulmuş uyku dahildir. Bağırsak bakterilerinin bileşimi ve işlevi kişiye göre değişir ve bazı yapay tatlandırıcılar dahil yediklerinizden etkilenir.

Bir çalışmada, yapay tatlandırıcı sakarin, onları tüketmeye alışkın olmayan yedi sağlıklı katılımcıdan dördünde bağırsak bakteri dengesini bozdu. Dört "yanıt veren" ayrıca yapay tatlandırıcıyı tükettikten 5 gün sonra daha zayıf kan şekeri kontrolü gösterdi. Dahası, bu insanlardan gelen bağırsak bakterileri farelere aktarıldığında, hayvanlarda da zayıf kan şekeri kontrolü gelişti. Öte yandan, "yanıt vermeyen" bağırsak bakterilerinin implante edildiği farelerin kan şekeri seviyelerini kontrol etme yeteneklerinde herhangi bir değişiklik olmadı.

İlginç olmasına rağmen, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Yapay tatlandırıcılar ve kanser

1970'lerden bu yana, yapay tatlandırıcılar ile kanser riski arasında bir bağlantı olup olmadığı konusundaki tartışmalar alevlendi.

Hayvan çalışmaları, aşırı yüksek miktarlarda sakarin ve siklamat ile beslenen farelerde mesane kanseri riskinin arttığını bulduğunda ateşlendi.

Bununla birlikte, fareler sakarini insanlardan farklı şekilde metabolize eder.

O zamandan beri, 30'dan fazla insan araştırması, yapay tatlandırıcılar ile kanser geliştirme riski arasında hiçbir bağlantı bulamadı.

Böyle bir çalışma, 13 yıl boyunca 9.000 katılımcıyı izledi ve yapay tatlandırıcı alımlarını analiz etti. Diğer faktörleri hesaba kattıktan sonra, araştırmacılar yapay tatlandırıcılar ile çeşitli kanser türleri geliştirme riski arasında hiçbir bağlantı bulamadılar.

Ayrıca, 11 yıllık bir süre boyunca yayınlanan çalışmaların yakın tarihli bir incelemesi, kanser riski ile yapay tatlandırıcı tüketimi arasında bir bağlantı bulamadı.

Bu konu, ABD ve Avrupa düzenleyici otoriteleri tarafından da değerlendirildi. Her ikisi de yapay tatlandırıcıların önerilen miktarlarda tüketildiğinde kanser riskini artırmadığı konusunda hemfikirdi.

Bir istisna, 1970 yılında orijinal fare-mesane kanseri araştırmasının yayınlanmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanımı yasaklanan siklamattır. O zamandan beri, hayvanlar üzerinde yapılan kapsamlı çalışmalar kanserle bir bağlantı gösteremedi. Ancak, siklamat Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanım için hiçbir zaman yeniden onaylanmadı.

 

Yapay tatlandırıcılar ve diş sağlığı

Çürük veya diş çürüğü olarak da bilinen diş boşlukları, ağzınızdaki bakteriler şekeri fermente ettiğinde ortaya çıkar. Diş minesine zarar verebilecek asit üretilir.

Şekerlerin aksine, yapay tatlandırıcılar ağzınızdaki bakterilerle reaksiyona girmez. Bu, asit oluşturmadıkları veya diş çürümesine neden olmadıkları anlamına gelir.

Araştırmalar ayrıca sukralozun diş çürümesine neden olma olasılığının şekerden daha az olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), sukraloz içeren ürünlerin diş çürümesini azalttığını iddia etmesine izin verir.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), tüm yapay tatlandırıcıların şeker yerine tüketildiğinde asidi nötralize ettiğini ve diş çürümesini önlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

 

Aspartam, baş ağrısı, depresyon ve nöbetler

Bazı yapay tatlandırıcılar, bazı kişilerde baş ağrısı, depresyon ve nöbet gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir.

Çoğu çalışma aspartam ve baş ağrıları arasında bir bağlantı bulmazken, ikisi bazı insanların diğerlerinden daha hassas olduğuna dikkat çekiyor.

Bu bireysel değişkenlik, aspartamın depresyon üzerindeki etkileri için de geçerli olabilir. Örneğin, duygudurum bozukluğu olan kişilerin aspartam tüketimine tepki olarak depresif belirtiler yaşama olasılığı daha yüksek olabilir.

Son olarak, yapay tatlandırıcılar çoğu insanın nöbet riskini artırmaz. Bununla birlikte, bir çalışma, absans nöbetleri olan çocuklarda beyin aktivitesinin arttığını bildirdi.

 

Güvenlik ve yan etkiler

Yapay tatlandırıcılar genellikle insan tüketimi için güvenli kabul edilir. Yemek ve içmek için güvenli olduklarından emin olmak için ABD ve uluslararası yetkililer tarafından dikkatlice test edilir ve düzenlenirler. Bununla birlikte, bazı insanlar onları tüketmekten kaçınmalıdır.

Örneğin, nadir görülen metabolik bozukluk fenilketonüri (PKU) olan kişiler, aspartamda bulunan amino asit fenilalanin'i metabolize edemezler. Bu nedenle, PKU'lu olanlar aspartamdan kaçınmalıdır.

Dahası, bazı insanların sakarinin ait olduğu bileşikler sınıfı olan sülfonamidlere alerjisi vardır. Onlar için sakarin solunum güçlüğüne, döküntülere veya ishale neden olabilir.

Ek olarak, artan kanıtlar sukraloz gibi bazı yapay tatlandırıcıların insülin duyarlılığını azalttığını ve bağırsak bakterilerini etkilediğini gösteriyor.

Özetle;

Genel olarak, yapay tatlandırıcıların kullanımı çok az risk taşır ve hatta kilo kaybı, kan şekeri kontrolü ve diş sağlığı için faydaları olabilir.

Bu tatlandırıcılar, özellikle diyetinize eklenen şeker miktarını azaltmak için kullanıyorsanız faydalıdır.

Bununla birlikte, olumsuz etkilerin olasılığı kişiye göre değişebilir ve tüketilen yapay tatlandırıcının türüne bağlı olabilir.

Bazı insanlar, çoğu insan tarafından güvenli ve iyi tolere edilmiş olsalar bile, yapay tatlandırıcıları tükettikten sonra kendilerini kötü hissedebilir veya olumsuz etkiler yaşayabilir.

Yapay tatlandırıcılardan kaçınmak istiyorsanız, bunun yerine doğal tatlandırıcıları kullanmayı deneyin.

Bu Yazı Toplam 183 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM