Facebookta Paylaş Tweetle

Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tarih
12 ARA 2021
Yazar

Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir? Bipolar bozukluk nasıl tedavi edilir? Bipolar bozukluk çeşitleri nelerdir?

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk, ruh halindeki aşırı değişimlerle kendini gösteren bir zihinsel sağlık durumudur.

Ana semptomlar şunları içerir:

 • - Mani atakları veya aşırı derecede yüksek bir ruh hali
 • - Depresyon atakları veya düşük bir ruh hali

 

Bipolar bozukluk için daha eski terimler, manik depresyon ve bipolar hastalığı içerir.

Bipolar bozukluk nadir görülen bir durum değildir. Aslında, Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, ABD'li yetişkinlerin yüzde 2,8'inin - veya yaklaşık 5 milyon insanın - bipolar bozukluk teşhisine sahip olduğunu söylüyor.

Bipolar bozukluğun tedavisi olmamasına rağmen, birçok etkili tedavi mevcuttur. Bu tedavi seçenekleri, yalnızca semptomlarınızı değil, aynı zamanda genel yaşam kalitenizi de iyileştirebilecek ruh hali bölümlerini yönetmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.

 

Bipolar bozukluk çeşitleri

Üç ana bipolar bozukluk çeşidi vardır: bipolar I, bipolar II ve siklotimi.

Bipolar I

Bipolar I, en az bir mani dönemin ortaya çıkmasıyla tanımlanır. Manik ataklardan daha az şiddetli olan hipomanik ataklar veya manik ataktan önce ve sonra majör depresif ataklar yaşayabilirsiniz. Bu tip bipolar bozukluk, tüm cinsiyetten insanları eşit olarak etkiler.

Bipolar II

Bipolar II'ye sahip kişiler, en az 2 hafta süren bir majör depresif dönem yaşarlar. Ayrıca yaklaşık 4 gün süren en az 1 hipomanik dönem geçirirler. 2017 tarihli bir incelemeye göre, bu tip bipolar bozukluk kadınlarda daha yaygın olabilir.

Siklotimi

Siklotimi olan kişilerde hipomani ve depresyon atakları vardır. Bu ataklar, bipolar I veya bipolar II bozukluğunun neden olduğu mani ve depresyondan daha kısa ve daha az şiddetli semptomları içerir. Bu duruma sahip çoğu insan, bir seferde yalnızca 1 veya 2 ay boyunca hiçbir duygudurum semptomu yaşamaz.

Doktorunuz, teşhisinizi tartışırken, sahip olduğunuz bipolar bozukluğun türü hakkında daha fazla bilgi verebilir. Bazı insanlar, bu üç türe benzeyen ancak tam olarak aynı hizada olmayan belirgin duygudurum belirtileri yaşarlar. Sizin için durum buysa, aşağıdakilerin teşhisini alabilirsiniz:

 • - Diğer tanımlanmış bipolar ve ilgili bozukluklar
 • - Tanımlanmamış bipolar ve ilgili bozukluklar

 

Bipolar bozukluk belirtileri

Bipolar bozukluk tanısı almak için en az bir mani veya hipomani dönemi yaşamanız gerekir. Bunların her ikisi de heyecan, dürtüsellik ve yüksek enerji duygularını içerir, ancak hipomaninin maniden daha az şiddetli olduğu kabul edilir. Mani belirtileri günlük yaşamınızı etkileyerek işte veya evde sorunlara yol açabilir. Hipomani belirtileri tipik olarak yoktur.

Bipolar bozukluğu olan bazı kişiler de majör depresif dönemler veya “aşağı” ruh halleri yaşarlar. Bu üç ana semptom - mani, hipomani ve depresyon - bipolar bozukluğun ana özellikleridir. Farklı bipolar bozukluk türleri, bu semptomların farklı kombinasyonlarını içerir.

Bipolar I belirtileri

Bipolar I bozukluğunun teşhisi şunları gerektirir:

 • - En az 1 hafta süren en az 1 mani dönemi
 • - Günlük işlevi etkileyen semptomlar
 • - Başka bir tıbbi veya zihinsel sağlık durumu veya madde kullanımı ile ilgili olmayan semptomlar

 

Ayrıca psikoz belirtileri veya hem mani hem de depresyon (karışık özellikler olarak bilinir) yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler hayatınız üzerinde daha fazla etkiye sahip olabilir. Bunlara sahipseniz, mümkün olan en kısa sürede profesyonel desteğe ulaşmaya değer (bununla ilgili daha fazla bilgi daha sonra).

Bipolar I tanısı almak için hipomani veya depresyon atakları yaşamanız gerekmese de, bipolar I tanısı alan birçok kişi bu semptomları rapor eder.

Bipolar II belirtileri

Bipolar II tanısı şunları gerektirir:

 • - 4 gün veya daha uzun süren ve 3 veya daha fazla hipomani semptomu içeren en az 1 hipomani vakası.
 • - Başkalarının fark edebileceği ruh hali ve olağan işlevde hipomani ile ilişkili değişiklikler, ancak bunlar günlük yaşamınızı mutlaka etkilemeyebilir.
 • - 2 hafta veya daha uzun süren en az 1 majör depresyon dönemi
 • - Günlük yaşamınız üzerinde önemli bir etkisi olan 5 veya daha fazla anahtar depresyon belirtisini içeren en az 1 majör depresyon dönemi
 • - Başka bir tıbbi veya zihinsel sağlık durumu veya madde kullanımı ile ilgili olmayan semptomlar

 

Bipolar II, psikoz semptomlarını da içerebilir, ancak yalnızca bir depresyon dönemi sırasında. Ayrıca karışık ruh hali dönemleri yaşayabilirsiniz, bu da aynı anda hem depresyon hem de hipomani belirtileriniz olacağı anlamına gelir. Bipolar II ile yine de mani yaşamayacaksınız. Manik bir vakanız varsa, bipolar I teşhisi alacaksınız.

Siklotimi belirtileri

Siklotimi teşhisi şunları gerektirir:

 • - Hipomanik belirti dönemleri ve depresyon belirtileri dönemleri, ara sıra, 2 yıldan fazla veya daha uzun (çocuklar ve ergenler için 1 yıl
 • - Hipomani veya depresyon epizodu için hiçbir zaman tam kriterleri karşılamayan semptomlar
 • - 2 yılın en az yarısı boyunca mevcut olan ve bir seferde 2 aydan fazla hiçbir zaman devam etmeyen semptomlar
 • - Başka bir tıbbi veya zihinsel sağlık durumu veya madde kullanımı ile ilgili olmayan semptomlar
 • - Önemli sıkıntıya neden olan ve günlük yaşamı etkileyen semptomlar

 

Dalgalanan duygudurum belirtileri siklotimi karakterize eder. Bu semptomlar bipolar I veya II'den daha az şiddetli olabilir. Yine de, daha uzun süre dayanma eğilimindedirler, bu nedenle hiçbir semptom yaşamadığınızda genellikle daha az zamanınız olur.

Hipomaninin günlük yaşamınız üzerinde büyük bir etkisi olmayabilir. Öte yandan depresyon, semptomlarınız majör bir depresif dönem için uygun olmasa bile, genellikle daha ciddi sıkıntıya yol açar ve günlük işlevi etkiler.

Hipomanik veya depresif dönem kriterlerini karşılamaya yetecek kadar semptom yaşarsanız, semptomlarınıza bağlı olarak tanınız muhtemelen başka bir bipolar bozukluk veya majör depresyon tipine dönüşecektir.

 

Mani ve hipomani

Bir mani dönemi genellikle duygusal bir yükseliş içerir. Kendinizi heyecanlı, dürtüsel, öforik ve enerji dolu hissedebilirsiniz. Ayrıca gergin hissedebilir veya düşüncelerinizin yarıştığını fark edebilirsiniz. Bazı insanlar ayrıca halüsinasyonlar ve diğer psikoz belirtileri yaşarlar.

Manik dönemler, genellikle kendinizi yenilmez veya dokunulmaz hissettiğiniz için normalden daha dürtüsel davranışlar içerebilir. Bu tür davranışların yaygın olarak alıntılanan örnekleri şunları içerir:

 • - Bariyer yöntemi kullanmadan seks yapmak
 • - Alkol ve uyuşturucu kullanmak veya normalden daha fazla kullanmak
 • - Sınırsız harcamalar yapmak

 

Ancak dürtüsellik ve risk alma başka şekillerde de ortaya çıkabilir. Örneğin:

 • - Aniden işten çıkmak
 • - Kimseye söylemeden kendi başına bir yolculuğa çıkmak
 • - Bir hevesle büyük bir yatırım yapmak
 • - Hız sınırının çok üstünde araç kullanmak
 • - Normalde düşünmeyeceğiniz ekstrem sporlara katılmak

 

Genellikle bipolar II bozukluğu ile ilişkili hipomani, daha az şiddetli olmalarına rağmen aynı semptomların çoğunu içerir. Maniden farklı olarak, hipomani genellikle işte, okulda veya ilişkilerinizde sorunlara yol açmaz. Hipomani dönemleri psikoz içermez. Genellikle mani atakları kadar uzun sürmezler veya yatarak tedavi gerektirmezler.

Hipomani ile kendinizi çok üretken ve enerjik hissedebilirsiniz, ancak ruh halinizdeki diğer değişiklikleri fark etmeyebilirsiniz. Sizi iyi tanımayanlar da fark etmeyebilir. Bununla birlikte, size en yakın olanlar genellikle değişen ruh halinizi ve enerji seviyenizi anlayacaktır.

 

Majör depresif dönemler

Ruh halindeki “çökük” bir değişiklik uyuşuk, motivasyonsuz ve üzgün hissetmenize neden olabilir. Bipolar ilişkili majör depresyon dönemleri şu semptomlardan en az beşini içerecektir:

 • - Derin üzüntü, umutsuzluk veya boşluk duyguları ile göze çarpan kalıcı bir düşük ruh hali
 • - Enerji kaybı
 • - Normalden daha yavaş hissetme veya kalıcı huzursuzluk hissi
 • - Bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere ilgi eksikliği
 • - Çok az veya çok fazla uyku dönemleri
 • - Suçluluk veya değersizlik duygusu
 • - Konsantre olma, odaklanma ve karar vermede sorun
 • - Ölüm, ölme veya intihar düşünceleri
 • - İştah veya kilo değişiklikleri

 

Bipolar bozukluğu olan herkes majör depresif dönemler yaşamaz, ancak birçok insan yaşar. Bipolar bozukluğunuzun türüne bağlı olarak, büyük bir vaka için gereken beş semptomun tamamını değil, yalnızca birkaç depresyon belirtisi yaşayabilirsiniz.

Ayrıca, her zaman olmasa da bazen mani coşkusunun keyifli hissettirebileceğini de belirtmekte fayda var. Mani için tedavi gördüğünüzde, yaşadığınız semptomsuz ruh hali, daha tipik bir ruh hali durumundan çok “aşağı” bir kayma veya bir depresyon dönemi gibi hissedilebilir.

Bipolar bozukluk depresif bir ruh haline neden olabilirken, bipolar bozukluk ve depresyonun önemli bir farkı vardır. Bipolar bozuklukta “yukarı” ve “aşağı” ruh halleriniz olabilir. Ancak depresyonda ruh haliniz ve duygularınız, siz tedavi görene kadar “düşük” kalabilir.

 

Kadınlarda Erkeklerde Bipolar Bozukluk Belirtileri

Erkeklere ve kadınlara kabaca eşit sayıda bipolar bozukluk teşhisi konur. Bununla birlikte, bozukluğun ana belirtileri, doğumda size atanan cinsel kimliğinize bağlı olarak değişebilir.

Bipolar bozukluğu olan kadınlar, genellikle 20'li veya 30'lu yaşlarında, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde belirtiler gösterme eğilimindedir. Bazı durumlarda, belirtileri ilk olarak hamilelik sırasında veya doğumdan sonra fark edebilirler. Ayrıca bipolar II ile bipolar I teşhisi konma olasılıkları daha yüksektir. Ek olarak, bipolar bozukluğu olan kadınlar aşağıdakileri deneyimleme eğilimindedir:

 • - Daha hafif mani atakları
 • - Manik ataklardan daha fazla depresif dönem
 • - Hızlı döngü veya 1 yıl içinde 4 veya daha fazla mani ve depresyon dönemi
 • - Daha fazla birlikte meydana gelen koşullar

 

Bipolar bozukluğu olan kadınlar, kısmen menstrüasyon, hamilelik ve menopozla ilgili hormon değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkabilecek daha sık nüks yaşayabilirler. Bipolar bozukluk açısından, nüksetme, bir süredir bir duygudurum geçirmedikten sonra bir ruh hali dönemi yaşamak anlamına gelir.

Öte yandan bipolar bozukluğu olan erkekler şunları yapabilir:

 • - Hayatın daha erken bir döneminde belirtiler gösterirler.
 • - Daha az sıklıkta fakat daha şiddetli ataklar, özellikle manik ataklar yaşarlar.
 • - Ayrıca madde kullanım bozukluğuna sahip olma olasılığı daha yüksek olduğundan mani atakları sırasında daha fazla saldırganlık gösterme eğilimindedirler.

 

Çocuklarda ve gençlerde bipolar bozukluk

Çocuklarda bipolar bozukluğun teşhisi tartışmalıdır, çünkü çocuklar her zaman yetişkinlerle aynı bipolar bozukluk semptomlarını göstermezler. Ruh halleri ve davranışları, doktorların yetişkinlerde bozukluğu teşhis etmek için kullandıkları standartlara uymayabilir.

Çocuklarda ortaya çıkan birçok bipolar bozukluk semptomu, çocuklarda yaygın olarak görülen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi diğer durumların semptomlarıyla da örtüşür.

Bununla birlikte, son birkaç on yılda doktorlar ve ruh sağlığı uzmanları, çocuklarda durumu fark etmeye başladılar. Teşhis, çocukların tedavi görmesine yardımcı olabilir, ancak teşhise ulaşmak haftalar veya aylar alabilir. Akıl sağlığı sorunları olan çocukların tedavisinde uzmanlaşmış bir profesyonelden bakım almaya değer olabilir.

Yetişkinler gibi, bipolar bozukluğu olan çocuklar da aşırı ruh hali değişimleri yaşarlar. Çok mutlu görünebilirler ve heyecan verici davranış belirtileri gösterebilirler veya çok ağlamaklı, halsiz ve sinirli görünebilirler.

Tüm çocuklar duygudurum değişiklikleri yaşar, ancak bipolar bozukluk belirgin ve belirgin duygudurum semptomlarına neden olur. Ruh hali değişiklikleri de genellikle bir çocuğun tipik ruh hali değişikliğinden daha aşırıdır.

 

Çocuklarda manik belirtiler

Çocuklarda manik  belirtileri şunları içerebilir:

 • - Çok aptalca davranmak ve aşırı mutlu hissetmek
 • - Hızlı konuşma ve hızla değişen konulara odaklanmakta veya konsantre olmakta sorun yaşamak
 • - Riskli şeyler yapmak veya riskli davranışlarla denemeler yapmak
 • - Çabucak öfke patlamalarına yol açan çok kısa bir öfkeye sahip olmak
 • - Uyumakta zorluk çekmek ve uyku kaybından sonra yorgun hissetmemek

 

Çocuklarda depresif belirtiler

Bipolar bozuklukta, çocuklarda depresif dönem belirtileri şunları içerebilir:

 • - Etrafta dolaşmak, çok üzgün davranmak veya sık sık ağlamak
 • - Çok fazla veya çok az uyumak
 • - Olağan faaliyetler için çok az enerjiye sahip olmak veya hiçbir şeye ilgi belirtisi göstermemek
 • - Sık sık baş ağrıları veya mide ağrıları da dahil olmak üzere kendini iyi hissetmemekten şikayet etmek
 • - Değersizlik veya suçluluk duyguları
 • - Çok az veya çok fazla yemek
 • - Ölüm veya intihar düşünceleri

 

Diğer olası teşhisler

Çocuğunuzda fark ettiğiniz davranış sorunlarından bazıları, DEHB veya depresyon gibi diğer zihinsel sağlık durumlarını önerebilir. Çocukların başka bir durumla birlikte bipolar bozukluğa sahip olmaları da mümkündür.

Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun davranışlarını not ederek ve izleyerek doğru tanıyı bulmalarına yardımcı olabilecek daha fazla rehberlik ve destek sunabilir. Doğru teşhis, çocuğunuz için en etkili tedaviyi bulmada önemli bir rol oynayabilir. Tedavi, elbette, çocuğunuzun semptomlarında büyük bir fark yaratabilir, yaşam kalitelerinden bahsetmiyorum bile.

 

Gençlerde Belirtiler

Değişen hormonlar ve ergenlikle birlikte doğal olarak meydana gelen yaşam değişiklikleri, gençlerin zaman zaman aşırı duygusal görünmesine neden olabilir. Yine de ruh halindeki şiddetli veya hızla dalgalanan değişiklikler, tipik ergen gelişiminden ziyade bipolar bozukluk gibi daha ciddi bir durumu düşündürebilir.

Bipolar bozukluk tanısı en çok geç ergenlik ve erken yetişkinlik yıllarında görülür. Gençlerde yaygın mani belirtileri şunlardır:

 • - Aşırı mutlu hissetmek
 • - Uygunsuz davranışlar sergilemek
 • - Madde kullanımı gibi riskli davranışlarda yer almak
 • - Seks hakkında normalden daha fazla düşünmek
 • - Aşırı masturbasyon veya cinsel aktivite
 • - Uyumakta zorluk çekmek
 • - Çok kısa süren öfke nöbetleri geçirmek
 • - Odaklanmakta zorluk çekmek veya kolayca dikkati dağılmak

 

Depresif bir dönemin yaygın semptomları şunları içerir:

 • - Çok fazla veya çok az uyumak
 • - Çok fazla veya çok az yemek
 • - Çok üzgün hissetmek ve çok az tepki vermek
 • - Aktivitelerden ve arkadaşlardan çekilme
 • - Ölüm ve intihar hakkında düşünmek veya konuşmak

 

Maddelerle deneyler yapmak ve seks hakkında düşünmek gibi bu işaretlerin birçoğunun nadir görülen ergen davranışları olmadığını unutmayın. Ancak, daha büyük bir değişen ruh hali modelinin parçası gibi görünüyorlarsa veya günlük yaşamlarını etkilemeye başlarlarsa, bipolar bozukluk veya başka bir durumun belirtisi olabilir.

 

Bipolar bozukluk tedavisi

Birkaç tedavi, bipolar bozukluk semptomlarını yönetmenize yardımcı olabilir. Bunlara ilaçlar, danışmanlık ve yaşam tarzı değişiklikleri dahildir. Bazı doğal ilaçların da faydaları olabilir.

 

İlaçlar

Önerilen ilaçlar şunları içerebilir:

 • - Lityum (Lithobid) gibi duygudurum düzenleyiciler
 • - Olanzapin (Zyprexa) gibi antipsikotikler
 • - Fluoksetin-olanzapin (Symbyax) gibi antidepresan-antipsikotikler
 • - Benzodiazepinler, kısa süreli tedavi için kullanılan bir tür anti-anksiyete ilacı

 

Psikoterapi

Önerilen terapi yaklaşımları şunları içerebilir:

Bilişsel davranışçı terapi

Bilişsel davranışçı terapi, yararsız düşünceleri tanımlamanıza ve ele almanıza ve istenmeyen davranış kalıplarını değiştirmenize yardımcı olan bir tür konuşma terapisidir.

Terapi, semptomlarınızı yönetmenin yollarını tartışmak için güvenli bir alan sunar. Terapistiniz ayrıca aşağıdaki konularda destek sunabilir:

 • - Düşünce kalıplarını anlamak
 • - Üzücü duyguları sınırlandırmak
 • - Daha yararlı başa çıkma stratejileri öğrenmek ve uygulamak

 

Psikoeğitim

Psikoeğitim, bir durum ve tedavisi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmaya odaklanan terapötik bir yaklaşımdır. Bu bilgi, sizin ve hayatınızdaki destekleyici kişilerin erken duygudurum belirtilerini tanımasına ve bunları daha etkili bir şekilde yönetmesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Kişilerarası ve sosyal ritim terapisi

Kişilerarası ve sosyal ritim terapisi, uyku, yemek yeme ve egzersiz gibi günlük alışkanlıkları düzenlemeye odaklanır. Bu günlük temelleri dengelemek, daha az duygudurum epizoduna ve daha az şiddetli semptomlara yol açabilir.

Diğer seçenekler

Belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilecek diğer yaklaşımlar şunları içerir:

 • - Elektrokonvülsif tedavi
 • - Uyku ilaçları
 • - Takviyeler
 • - Akupunktur

 

Bipolar bozukluk için doğal ilaçlar

Bazı doğal ilaçlar da bipolar bozukluk semptomlarına yardımcı olabilir. Yine de bu ilaçları denemeden önce her zaman doktorunuza veya psikiyatristinize danışmanız gerekir. Bazı durumlarda, aldığınız ilaçlara müdahale edebilirler.

Aşağıdaki şifalı otlar ve takviyeler, ilaç ve terapi ile birleştirildiğinde ruh halinizi stabilize etmeye ve bipolar bozukluk semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir:

 • - Omega-3: Bazı 2016 araştırmaları, bir omega-3 takviyesi almanın bipolar I semptomlarına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. 2012 yılında yapılan bir araştırma, bunun özellikle depresif semptomlara yardımcı olduğunu buldu.
 • - Rhodiola rosea (altın kök): 2013 yılında yapılan bir inceleme, bu bitkinin orta derecede depresyona yardımcı olabileceğini ve bu nedenle bipolar bozuklukla ilişkili depresyonun tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.
 • - S-adenosilmetiyonin (SAMe): SAMe, majör depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir amino asit takviyesidir.

 

Nedenler ve risk faktörleri

Bipolar bozukluk, oldukça yaygın bir zihinsel sağlık durumudur, ancak uzmanlar, bazı insanların bu durumu neden geliştirdiğini henüz belirlemedi. Bipolar bozukluğun bazı potansiyel nedenleri şunlardır:

Genetik

Ebeveyninizde veya kardeşinizde bipolar bozukluk varsa, durumu geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Yine de, aile geçmişinde bipolar bozukluk öyküsü olan çoğu insanın bunu geliştirmediğini unutmayın.

Beyin yapısı

Beyin yapınız bipolar bozukluk geliştirme riskinizi etkileyebilir. Beyin kimyasındaki veya beyninizin yapısı veya işlevlerindeki düzensizlikler bu riski artırabilir.

Çevresel faktörler

Bipolar bozukluk geliştirme şansınızı etkileyen sadece vücudunuzdaki şeyler değildir. Dış etkenler de rol oynayabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • - Aşırı stres
 • - Travmatik deneyimler
 • - Fiziksel hastalık

 

Bipolar bozukluk kalıtsal mıdır?

2014 yılında yapılan bir inceleme, genetiğin, özellikle yakın akrabalar arasında, bipolar bozukluğun gelişiminde büyük rol oynayabileceğini öne sürüyor. Örneğin, bu duruma sahip bir ebeveyniniz veya kardeşiniz varsa, küçük bir 2016 çalışmasına göre, bunu geliştirme riskiniz yaklaşık 10 kat daha fazladır.

Yine de, ailede bipolar bozukluk öyküsü olması, onu geliştirmeye devam edeceğiniz anlamına gelmez ve kalıtsal olmadan da bipolar bozukluğa sahip olabilirsiniz.

 

Bipolar bozukluk önlenebilir mi?

Ruh hali bölümleri yaşamaya başladığınızda, bu bölümlerin şiddetini azaltmaya yardımcı olacak adımlar atabilir ve ek ruh hali bölümleri yaşama şansınızı azaltabilirsiniz. Ancak, ruh hali bölümlerini her zaman tamamen önleyemez veya durumun gelişmesini önleyemezsiniz.

Gelecekteki araştırmalar, bipolar bozukluğun spesifik nedenleri hakkında daha fazla bilgi verebilir ve araştırmacılara durumu önlemenin potansiyel yolları hakkında daha fazla fikir verebilir.

 

Birlikte ortaya çıkan diğer koşullar

Bipolar bozukluğu olan bazı kişilerin başka zihinsel sağlık durumları da vardır. 2019 araştırma incelemesi, anksiyete bozukluklarının en yaygın olanlardan biri olduğunu öne sürüyor.

Bipolar bozukluğun yanında ortaya çıkabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • - Madde kullanım bozuklukları
 • - Yeme bozuklukları
 • - Özel fobi
 • - Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD)

 

Bu koşulların belirtileri, ruh halinize bağlı olarak daha şiddetli görünebilir. Örneğin, anksiyete depresyonda daha yaygın olma eğilimindeyken, madde kullanımı mani ile daha olası olabilir.

Bipolar bozukluğunuz varsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli tıbbi durumları geliştirme olasılığınız daha yüksektir:

 • - Migren
 • - Kalp hastalığı
 • - Şeker hastalığı
 • - Tiroid bozuklukları

 

Bipolar bozukluğun semptomlarını fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir doktora veya terapiste ulaşmanız iyi bir ilk adımdır.

Bipolar bozukluk herhangi bir ilişkinizi etkileyebilir. Ancak bu etkiler, aile üyeleri ve romantik partnerler gibi en yakın ilişkilerinizde en açık şekilde ortaya çıkabilir.

Bipolar bozuklukla yaşarken bir ilişkiyi yönetmek söz konusu olduğunda dürüstlük her zaman yardımcı olabilir. Durumunuz hakkında açık olmak, eşinizin belirtilerinizi ve nasıl destek sunabileceklerini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Bu Yazı Toplam 93 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM