Facebookta Paylaş Tweetle

Udi Hindi Bitkisi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarih
16 OCA 2022
Yazar

Udi Hindi Bitkisi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Udi hindi bitkisi nedir? Udi hindi bitkisinin ve yağının faydaları ve zararları nelerdir? Udi hindi bitkisi nasıl kullanılır?

Udi Hindi Bitkisi Nedir?

Udi hindi bitkisi bilinen en güçlü antibiyotiktir. Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan ve bağışıklık sistemini destekleyen udi hindi bitkisi, mikropların vücuttan atılmasını sağlayan özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Doğu Asya'da yetişen, odunsu yapıya sahip olan udi hindi bitkisi bir ağaçtan elde ediliyor. Özellikle Çin'de çokça yetişen, her mevsim geçişlerinde yapraklarını dökmeyen bir bitki türüdür. Udi hindi bitkisinin diğer adı da öd ağacıdır.

 

Udi Hindi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Udi hindi bitkisi geleneksel tıbbın yanı sıra kozmetik sektöründe ve süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Udi hindi bitkisi doğru şekilde kullanıldığında bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücuttan mikropların atılmasına, bunun yanı sıra birçok hastalığın tedavi sürecinin  hızlanmasına da  yardımcı olur.

Udi hindi bitkisi peygamber efendimiz (S.A.V.) tarafından da tavsiye edilmiş  şifalı bir bitkidir. Udi hindi bitkisinden elde edilen udi hindi yağı, peygamber efendimiz tarafından önerilmiş şifalı bir yağdır.

 

İltihap ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır

Toz haline getirilmiş udi hindi bitkisi, balla karıştırılarak tüketildiğinde antibiyotik özelliği kazanır. Doğru şekilde tüketildiğinde, udi hindi tozu iltihap ve enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlar.

 

Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığına karşı etkilidir

Boğaz ağrıları ve genel üst solunum yolu iltihaplanmalarında boğazı yumuşattığı için ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca iyileşme hızını arttırarak da bir an önce sağlığımıza kavuşmamıza yardımcı olan bir bitkidir. Balgam sorunundan muzdarip olanlar da udi hindi tüketebilirler.

 

Cilt sağlığına iyi gelir

Udi hindi bitkisi cildin daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Hafif yanıklar ve egzamaya da iyi gelmektedir. Cildi yenileyen udi hindi bitkisi maske olarak kullanıldığında ölü derileri atar ve yüzdeki lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

 

Mide ağrısı ve strese iyi gelir

Udi hindi bitkisinin sakinleştirici özelliği vardır. Tavsiye edilen miktarda kullanılan udi hindi bitkisi mide ağrısına ve strese de iyi gelmektedir. Bal şerbetiyle udi hindi tozunu ılık su ile birlikte tüketmek baş ağrısına da iyi gelmektedir.

 

Ağız kokusunu giderir

Hoş bir kokuya sahip olan udi hindi bitkisi gün içerisinde bir miktar çiğnenirse ağız kokusu sorununun çözümünde büyük oranda etkili olacaktır.

Udi hindi bitkisinin yağı da kabızlık problemi yaşayanlar için az miktarda kullanıldığında faydalı olacaktır. Ayrıca romatizma ve fibromiyalji gut hastalığı gibi durumlarda ağrılı bölgeye masaj yapılarak kullanılabilir.

Hint yağı ciltte oluşan bakteriyel enfeksiyonel cilt rahatsızlıklarını dezenfekte ederek düzelmesini sağlar.

Saçkıran, cilt ülserleri, egzama, siğil gibi cilt hastalıklarına uygulandığında olumlu sonuçlar verecektir.

Göz çevresindeki kırışıklıklar için de etkilidir.

Gözde çıkan arpacık gibi iltihaplı olan bölgenin iyileşmesine katkısı olacaktır. Günde birkaç kez iltihaplı bölgeye sürülerek kullanılabilir.

Saç derisinde oluşan konak, kepek, pullanma gibi sorunlarda udi hindi yağından faydalanabiliriz. Saç derisine udi hindi yağıyla yapılan masaj güzel sonuçlar verecektir, saçların nemlenmesine de faydası olacaktır.

 

Udi Hindi Bitkisinin ve Yağının Zararları Nelerdir?

Udi hindi yağını haricen kullanmak önemlidir, ağız yoluyla alındığında fazla kullanılması halinde ince bağırsaklarda tahribata yol açabilir. Sindirim sisteminin aşırı çalışmasına neden olabilir. Aşırı kullanım sonucu mide bulantısı, ishal, kusma, karın ağrısı yapabilir. Udi bitkisini ve yağını kullanmadan önce bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.

 

Udi Hindi Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Boğaz kuruluğu ya da bademcik iltihabında zeytin yağıyla karıştırılarak kullanılabilir. Cilt hastalıkları için toz udi hindi bal ile karıştırılıp kullanılabilir. Sıklıkla yaşanan baş ağrısı için udi hindi tozu bal ile karıştırılarak yenilebilir. Yumuşak yapısından dolayı  karanfil gibi çiğnenerek ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Diş eti hastalıklarının önüne geçer.

Bu Yazı Toplam 3127 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM