Facebookta Paylaş Tweetle

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarih
16 OCA 2022
Yazar

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ceviz nedir? Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Ceviz suyunun faydaları nelerdir?

Ceviz Nedir?

Ceviz, sert kabuklu bir meyvedir. Ceviz ağacından yetişir, yuvarlak bir şekli vardır. Tek tohumlu ve sert kabuklu bir meyve olan ceviz, önemli bir sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağıdır. Bu açıdan insan sağlığı için önemli faydalara sahiptir. Özellikle kalp hastalıklarını önleyici etkisi ile bilinir. Bununla birlikte kemikleri iyileştirir ve kilo yönetimi konusunda oldukça etkilidir.

Ceviz, erişimi oldukça kolay olan bitkisel bir tedavi kaynağıdır. Bununla birlikte uzun süre saklanabilir ve çeşitli gıdaların içerisinde farklı şekillerde dahil edilerek tüketilebilir. Türk damak tadına da oldukça uygundur. Tüm bu sebeplerden ötürü sıklıkla tüketilen besin maddelerinden biri olan cevizin faydaları saymakla bitmez.

 

Cevizin Faydaları Nelerdir?

  • - Kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
  • - Kolesterol düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur.
  • - Doyurucu bir besin olarak nitelendirilir. Bu sayede yemek yeme sıklığını azaltır ve diyabeti yavaşlatır.
  • - Damarların etrafında gerekli temizliğin yapılmasını sağlayarak kötü kolesterolü düşürür.
  • - Kan şekerinin normal düzeylerde kalmasına yardımcı olur. Bu sayede diyabet hastalığından muzdarip olan hastaların kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • - Kansere yakalanma riskini azaltır. Metabolizmanın kansere karşı direncini arttırır.
  • - Besin değerleri açısından zengin içeriği sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlar.
  • - Ceviz, E vitamini ve alfa linoleik açısından zengin bir besin değerine sahiptir. Bu sayede sinir sistemine oldukça önemli katkılarda bulunur.
  • - Strese ve uyku sorunlarına iyi gelir.
  • - Bakır ve omega 3 açısından zengin içeriği sayesinde cildi güzelleştirir. Hücrelerin daha canlı kalmasını sağlar.

 

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyunun içerisinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunur. Cevizden elde edilen suyun tüketilmesi halinde karın şişliği ve gaz problemleri ortadan kaybolur. Ceviz suyu bununla birlikte tokluk hissi vererek kilo verme sürecine yardımda bulunur.

 

Cevizin Zararları Nelerdir?

Ceviz, gereğinden fazla miktarda tüketildiği takdirde kilo sorunlarına sebep olabilir. Alerjik reaksiyon göstermeyen kişilere günde 4-5 cevizden fazlası tavsiye edilmez.

Bazı kişilerde cevize karşı alerjik semptomların ortaya çıkması olasıdır. Bu sebeple kaşıntı başta olmak üzere bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Cevizin alerjiye sebep olduğu durumda kişi mide bulantısı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, ağız, boğaz veya gözlerde kaşıntı ve burun tıkanıklığı gibi yan etkilerle karşılaşabilir.

Aşırı tüketimi halinde cilt üzerinde döküntü ve şişliklere rastlanabilir. Yine aşırı tüketimi halinde ishal sorununa sebep olabilir.

Ceviz gibi kabuklu yemişlerdeki lif miktarı yüksektir. Lif ise bazı bünyelerde ülseri tetikleyebilir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar azdır. Fakat dikkatli olmanız iyi olacaktır.

Bu Yazı Toplam 666 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM