Facebookta Paylaş Tweetle

Marco Polo Konusu - Tanıtım (Dizi 2014)

Tarih
15 Eki 2015
Yazar

Marco Polo Konusu - Tanıtım (Dizi 2014)

Marco Polo, Netflix kanalında gösterime sunulan, yaratıcılığını John Fusco'nun yaptığı, ünlü Venedikli gezginin gençlik yıllarını anlatan tarihsel drama türündeki dizisidir.

Dizi, Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu Kubilay Han'ın hüküm sürdüğü 1271 – 1368 yıllarını yansıtmaktadır.

Üretimi The Weinstein Company TV tarafından yapılan dizinin başrollerinde İtalyan aktör Lorenzo Richelmy, Benedict Wong (Prometheus), Joan Chen, Rick Yune, Amr Waked, Remy Hii (Better Man), Zhu Zhu, Tom Wu (Kick-Ass 2), Mahesh Jadu (Neighbours), Olivia Cheng, Uli Latukefu, Chin Han (Arrow) ve Pierfrancesco Favino rol almaktadır.

12 Aralık 2014 tarihinde tüm bölümleri Netflix'te yayınlandı ve 7 Ocak 2015 tarihinde 2. sezon için yenilendi. Yeni sezonu yine 10 bölümden oluşacaktır.

İlk olarak Starz kanalı için düşünülen projenin girişimleri başarısız oldu. Ardından Netflix ile anlaşma sağlandı ve 90.000.000 $ bütçe harcanarak 10 bölümlük çekimleri tamamlandı. Pilot bölüm ve ikinci bölüm çekimlerin yönetmenliğini Joachim Rønning ve Espen Sandberg üstlendi. Çekimler İtalya, Kazakistan ve Malezya'da ki Pinewood Stüdyoları'nda yapıldı.

IMDB tarafından 8.1/10 puan alsa da eleştirmenler tarafından olumsuz olarak karşılandı ve ortalamanın altında değerlendirildi. Kubilay Han'ın hayatını 10 yıl boyunca inceleyen tarihi araştırmacı Batsukh Otgonsereenen Marco Polo'nun hayatının tarihsel hatalarla delik-deşik olduğunu, %20 tarihsel bakış açısı yakaladığını %80 kurgulandığını belirtti.

Moğolların Kralı Kubilay Han (Benedict Wong) dünyadaki en geniş topraklara hüküm sürmektedir. Güçlü orduları önlerine çıkan herşeyi yıkarak ipek yolunu aşmıştır. Sadece Song Hanedanlığı'na bağlı Şansölye Jia Sidao (Chin Han) ve onun direnen Çin ordusu etrafı duvarlarla çevrili Xiangyang şehrinde konuşlanıp Moğol ordusuna karşı 30 seneden fazla bir süredir direndiler. Venedikli tacirler olan Polo ailesi Kubilay Han'ın savaş içerisinde olan ülkesine geldiler.

Görevleri Papa'nın hristiyanlığı yaymak için gönderdiği rahiplerine eşlik etmek ve onları Kubilay Han'a ulaştırmaktır. Marco Polo'da (Lorenzo Richelmy) babası ve amcasının peşine takılarak ilk seferine çıkmıştır. Ancak rahipler zorlu koşullara dayanamaz ve yolda ölürler. Kubilay Han bu duruma çok sinirlenir ve Polo ailesini topraklarından kovarak ticaret yapmalarını yasaklar. Bunun üzerine babası çok değerli, akıllı ve büyük bir gözlem yeteneğine sahip oğlu Marco Polo'yu Kubilay Han'a hizmet etmesi için sunar. Yeniden ticaret yapabilmek ve affedilmek için bir bedel ödemek ister. Bu teklif kabul edilir ve Marco Polo Kubilay Han'ın himayesinde yetiştirilir.

Bu Yazı Toplam 2706 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM