Facebookta Paylaş Tweetle

Sleepy Hollow: “Kellene Sahip Ol”

Tarih
01 Mar 2015
Yazar

Sleepy Hollow: “Kellene Sahip Ol”

Washington Irving‘in 1820 yılında yayınlanan "The Legend of Sleepy Hollow" (Başsız Süvari) romanının günümüze modern bir anlatımla uyarlanmış halidir. Roman ilk defa 1999 yılında beyaz perdede gösterime sunulmuş, büyük beğeni ve ilgi toplamıştır.

Kahramanımız Ichabod Crane 1781 yılında iç savaş döneminde bir düşmanının kafasını keserek öldürür ve kendisi de aldığı ciddi bir yaradan dolayı bayılır. Gözünü açtığında aradan tam 250 yıl geçer ve günümüz modern dünyasında bir mağarada uyanır. Fakat uyanan yalnızca o değildir. Ichabod Crane günümüz modern dünyasına bir yandan ayak uydurmaya çalışırken iyilik ve kötülük savaşı arasında kendisini bulacak ve gizemli olayları çözmeye çalışacaktır.

Sleepy Hollow | Oyuncular

Sleepy Hollow | Oyuncular

Dizi Künyesi

 • IMDB: 7.7 / 10 - 37.902 Oy
 • Yapımcılar: Len Wiseman, Phillip Iscove, Alex Kurtzman, Roberto Orci
 • Ülke: ABD
 • Orjinal Kanal: FOX
 • Tür: Fantezi, Bilim Kurgu, Gerilim, Macera, Drama, Korku
 • İlk Bölüm Yayınlanma Tarihi: 16 Eylül 2013
 • Yapım Yılı: 2013
 • Türkçe Adı: Başsız Süvari
 • Orjinal Dil: İngilizce
 • Çekim Yerleri: Wilmington, North Carolina New Bern, Kuzey Carolina
 • Süre: 42 Dakika

 

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm fakat bir türlü kaleme alamadığım dizilerden birisi. Ne zaman yazmak istesem belki düşüncelerim değişir diye bir bölüm daha izlemek için kendimi erteledim ve sonuçta ikinci sezonun sonuna geldik. İlk bölüm itibari ile sıkı bir şekilde etkilenmeme rağmen ilerleyen bölümlerde bende aynı etkiyi yaratmadı ve her bölüm sıkıcı bir hal almaya başladı. Açıkçası ikinci sezonun ortalarında terk etme kararı aldım ve izlemeyi bıraktım.

Benim bu kararıma rağmen dizi hakkındaki eleştiriler genelde olumlu yöndedir. İlk sezonu 100 üzerinden 64 puana sahip olumlu izleyici kitlesi var.

Zaman en değerli hazinemizdir. Böylesine değerli bir hazineyi herhangi bir yapıta veriyorsak karşılığını almamız gerekir. Bu bölüm geçiştirme bölümü, bu ara bölüm, bu toparlama bölümü, vs diyerek 13 bölümde 3 bölüm seyir zevki sunuyorsa benim için o başarısız bir yapıttır. Bu lafım bu dizi için söylenmedi aslında ama buna denk geldi. 13 bölümden oluşan birinci sezon iyi bir çizgide gidiyordu. İkinci sezon beklentilerimiz daha yüksek olmasına rağmen hayal kırıklığı yarattı. Olaylar çok mu hızlı geçiştirildi, çok fazla gizem mi katıldı bilemiyorum ama diziden kopmaya başladım. Hal böyle olunca da izlemeyi bıraktım.

Diziye kısaca tekrar göz atalım

Yaklaşık 250 yıl sonra esrarengiz düşmanı "Başsız Süvari" ile birlikte dirilen Ichabod Crane (Tom Mison), şeytani güçlerle savaşıyor. Şeytani güç demeyelim de aslında savaştığı şeytanın ta kendisidir. Şeytanın amacı da kıyameti getirmektir. Ichabod, Sleppy Hollow kasabasının Polis Departmanı'nda görev yapan Abbie Mills (Nicole Beharie) ile bir şekilde tanışır ve kötülükleri yok etmek için birlikte mücadele ederler.

Bu dizi Tom Mison'un ilk defa başrol aldığı bir yapım. Nicole Beharie'nin de ilk ciddi projesi sayılabilir. Birçok sinema filminde oynamasına ve dizilerde konuk oyuncu olarak yer almasına rağmen ciddi anlamdaki ilk dizi tecrübesini Sleepy Hollow ile yaşıyor. Oyunculuklar beklenenin çok altında ve güçsüz görsel efektleri de göze batıyor. Bol bol duman efektleri ile gizem ve korku yaratılmaya çalışılmış.

Sonuç olarak bu tarz dizileri seviyor ve beklentilerinizi yüksek tutmuyorsanız sizi sarabilir. Tersi durumda çok klişe gelebilir.

Bu Yazı Toplam 2723 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM