Facebookta Paylaş Tweetle

Game of Thrones Konusu - Tanıtım (Dizi 2011)

Tarih
08 Oca 2016
Yazar

Game of Thrones Konusu - Tanıtım (Dizi 2011)

Konusu George RR Martin'in epik fantezi serisi 'Buz ve Ateşin Şarkısı'ndan uyarlanan Game of Thrones (Taht Oyunları) HBO kanalının reytingleri alt üst eden dizilerinden biridir.

Dizinin yaratıcılığı ve senaryosu David Benioff ve D. B. Weiss tarafından kaleme alınmıştır. Carolyn Strauss, Frank Doelger ve Bernadette Caulfield ikili ile birlikte yönetici yapımcı olarak dizide görev almaktadır.

Adını serinin ilk kitabından alan dizinin çekimleri Hırvatistan, İzlanda, Malta, Fas, Kuzey İrlanda, İskoçya, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da yapılmaktadır.

İlk bölümü ile 17 Nisan 2011 tarihinde çıkış yapmış, toplam 5 sezon/50 bölüm yayınlanmış ve 6. sezon için de yenilenmiştir. 10 Bölümden oluşacak 6. sezon prömiyeri 24 Nisan 2016 olarak ayarlanmıştır.

Oldukça kalabalık oyuncu kadrosuna sahip olan dizide öne çıkan isimler Sean Bean, Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau, Lena Headey, Emilia Clarke, Kit Harington, Mark Addy, Charles Dance, Michelle Fairley, Iain Glen, Aidan Gillen, Natalie Dormer, Sophie Turner, Maisie Williams, Richard Madden, Alfie Allen, Isaac Hempstead-Wright, Rose Leslie, Jack Gleeson, Harry Lloyd, Rory McCann ve Jason Momoa olarak sıralanabilir. Kadrodan ölümler, vb. sebeplerden dolayı çıkanlar olduğu gibi sonradan katılan yeni oyuncularda bulunmaktadır.

Şu ana kadar 26 Emmy ödülü kazanan dizi iki Altın Küre ve birçok dalda sayısız ödülün sahibi oldu. Bu dalda da erişilmesi güç bir rekora imza attı.

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır. Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kışyarı’nın kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağırılan Eddard Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtalarında ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir.

Dizinin hanedanlıkları ve konusu ile ilgili daha kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz ►

Bu Yazı Toplam 4950 Defa Okunmuştur.


BENZER KONULAR

 

Yorum Yap


YEMEK


REKLAM